Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Общини правят ремонти за защита от наводнения

С какви мерки и средства общините осигуряват защита от наводнения на своите жители? От десетилетия почти всяка пролет при високи води на река Тополовец се наводняват дворовете, мазетата и приземните етажи на десетки къщи край бреговата ивица във видинското село Градец. Най- големият ужас местните жители преживяха през 2006 г., когато приземни етажи, мазета и постройки потънаха в над половин метър вода. И през следващите години хората не бяха пожалени и все още живеят със страх в очакване на пролетното пълноводие.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Ние много се притесняваме. Селскостопанската ни сграда, в която държим животните, когато се наводнява, не можем да влезем в нея, затова купихме друга, в която да ги местим при необходимост. Преди две години, във времето от месец декември до април съм имала вода в мазето. От Гражданска защита идваха и я източиха, но помещението пак се наводняваше. Стените на къщата, в която живеем се рушат от влагата. Досега са ни дали само половин чувал цимент и половин кубик хоросан. Заради наводненията изхвърлихме 2 тона жито, но никой не ни обърна внимание", разказва жена от Градец. Къщите в селото, които са по поречието- около 10, редовно се наводняват през пролетта, заливат се дворовете и стопанските сгради, а хората изнасят животните си при съседите, докато водата се оттегли. В края на есента на изминалата година Община Видин отпусна средства и бе извършен ремонт на саваците на река Тополовец. Кметът на Градец- Илия Томов се надява, че с това ще се сложи край на практиката при пролетното пълноводие на реката саваците да се затварят с чували с пясък, за да не навлиза вода в имотите на хората и ще се реши проблемът с периодичните наводнения.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"От 10 години и повече стоеше този проблем с къщити около поречието на река Тополовец. Реката преливаше след обилното снеготопене, при което трябваше язовир "Кула" да бъде изпуснат. Но основната причина за наводненията са саваците, които отклоняват водата в корекцията на реката. Двата савака не бяха ремонтирани и не притваряха добре. Затова водата от язовира не можехме да я отбиваме напълно и част от нея вдигаше нивото на Тополовец, която минава през селото и заливаше дворовете. След ремонта обаче съоръженията се затварят плътно", каза Илия Томов, кмет на Градец.
 

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Сега в селото чакат пролетта, за да видят дали ще имат отново проблеми с придошлите пролетни води. Според кмета, за да бъдат напълно спокойни е редно да се почисти онази част на реката, която минава през селото, така както е почистена корекцията й. Според Томов Областната управа е отговорна за почистването на реката, защото оттам са поели грижата преди време да се почисти корекцията й.

В монтанската община Медковец, преди няколко години общинският язовир "Сливовик" криеше опасност за селото при проливни дъждове. След направен ремонт със средства от програма ФАР обаче вече няма такава опасност, каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН Венцислав Евгениев, кмет на монтанската община Медковец:

"Възстановен е преливникът и изпускателното съоръжение, оздравена е проточната част на коритото след стената на язовира. Така, вече няма опасност от наводнение, защото е осигурена проводимост при високи води. В другите населени места язовирите са в прекрасно състояние. Подобен ремонт бе направен и язовир до село Аспарухово. С проект по програма ФАР бе изградена и отводнителна система в ромския квартал "Жеравица", който системно се наводняваше. Редовно наблюдаваме язовирите, обследват се изпускателните съоръжения", съобщи кметът на Медковец. В монета в село Расово се изпълнява проект по Програмата за селските райони за канализационна система и пречиствателна станция, който обхваща и повърхностните води, които се заустват, преминавайки през пречиствателната станция. Очаква се след време и в Медковец да се изпълни проект по Оперативна програма "Околна среда" за канализационна система и пречиствателна станция.

Общинската управа на Враца е изготвила проект в направлението "Превенция на риска от наводнения", който е класиран на пето място в България. Той е за корекция на Медковското дере, чийто канал от години се задръства от боклуци, а при обилни валежи и снеготопене не може да поеме стичащата се вода. Разработката получи финансиране по оперативна програма "Регионално развитие", по която бяха одобрени 39 предложения от цялата страна. Тя получи 82 точки при максимален брой 95. Проектът беше спечелен преди почти 2 години. Той е на обща стойност 1 218 608 лева. Съфинансирането от общината е в размер на 52 432 лева, а безвъзмездната финансова помощ от оперативната програма- 996 221 лева.
Реалните действия по проекта започнаха през есента на миналата година. Предвидени са дейности на три обекта, които са публична общинска собственост. Освен корекцията на Медковското дере, ще бъдат извършени аварийно възстановителни работи на язовира край близкото село Косталево и ще се възстанови проводимостта на отводнителна канавка във Власатица.
Корекцията на Медковското дере обхваща участък между булевардите "Втори юни" и "Васил Кънчов", а дължината на трасето е 402 метра.
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59