Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дойде ли време да направим България различна?

Дойде ли време да направим България различна? Това е основната ни тема днес в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН. Народното събрание гласува и прие оставката на правителството на премиера Бойко Борисов, която бе подадена вчера след няколкодневни масови протести. Хората обаче заявяват, че ще продължават да излизат на улицата, за да изразят недоволството си. Снощи протести имаше във Враца и Монтана. В Мездра около 50-60 младежи излязоха по улиците, предаде оттам сътрудникът ни Петко Котларски, който коментира и ситуацията в странта:

"Не трябва според мен министър-председател да говори само в единствено число. Не може всяко решение за събдата ни да е само негово. Не искам децата и родителите ни да бъдат смятани за тежест, а не за минало и бъдеще."

Какво искат от следващото правителство да направи най-напред- това попита Боби Борисов видинчани:

"Ние не сме доволни от правителството, но ни притеснява и кой ще дойде след него. Няма алтернатива. Кой ще управлява държатва сега тези три месеца? Не очаквах Бойко да си подаде оставката, мислех, че ще постъпи по-мъжки. ... Приоритетите на новото правителство трябва да бъде безработицата, високите сметки за тока, да се увеличат заплатите и пенсиите. Двамата с мъжа ми живеем със 190 лева. ... Приоритетно трябва да се открият нови работни места. ... Трябва да се наблегне на това да е добре народът. ..."

Необикновеното е, че всичко е разпокъсано, няма една ръководна идея, всеки протестира заради нещо. Така коментира в "Посоките на делника" журналистът и собственик на видинския вестник "Ние" Владимир Савов:

"Ежедневното нарастване на протестиращите показва обаче, че има за какво да се протестира. Истината е, че всички сме безкрайно бедни. Това, което ме радва е, че през последните три дни медиите станаха медии- чувството на страх у колегите изчезна. Радва ме това, защото живеем в общество, в което медиите имат голямо значение", каза видинският журналист и добави:

"Хората почувстваха нещо, което рядко са изпитвали досега- че от тях зависи всичко. А пък политиците изведнъж чувстват, че са нищо."

Не само високите сметки на тока изкараха хората на улиците, е мнението на видинчани. Това показва анкета на РАДИО ВИДИН:

"Безработицата. ... Грабежът- от 90-та година досега България я разграбиха. ... Дойде ми до гуша, 22 години вече нищо хубаво не се случва. Не съм забелязал външни подстрекателства. ... Натрупаното напрежение от няколко години насам. ... Аз не виждам и кого ще изберем сега, няма никой способен да управлява. ... Всичко, което се случва в държавата изкара хората, сметките бяха само поводът. ..."
По публикацията работи: Екип на РАДИО ВИДИН


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическият ни елит не може да управлява

Последната възможност за съставяне на редовен кабинет разделя страната от поредните предсрочни избори.  Къде обаче е генезисът на превърналата се в перманентна криза, започнала от партиите и обхванала целия политически живот?  Има ли път напред за демократичния процес?  Статуквото дискутираме  със Светлин Тачев , политолог от "Галъп", асистент в..

публикувано на 29.07.24 в 10:00

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50