Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Политическото номадство във Видин - дясно, център, ляво

Според утвърдени политически анализатори, основната причина за един от най-ярките дефекти на прехода- политическото номадство- е просвещенският дефицит. Политическото номадство е мирогледно увреждане. То е обратната страна на просветената и уседнала политика- твърдят още запознатите с темата.

© Снимка: grajdani.bg

"Отворени сме за всеки, който има безупречна репутация и няма значение дали човекът е бил в друга партия"-
заяви Тома Биков, член на Националния съвет на "Движение България на гражданите":

"Не се страхуваме от политическо номадство, защото лесно разбираме кой с каква цел е дошъл. Тези, които са били членове на други партии, много ни помагат в подготовката за изборите, защото имат опит. Областният ни координатор във Видин- Павел Паунов- е добър пример за подхода ни да приемаме хора с безспорна репутация, независимо че са били в друга партия."

Още през миналата година Павел Паунов, тогава областен лидер на СДС, стана регионален координатор на "Движение България на гражданите" на Меглена Кунева. В същото време Паунов заема поста на заместник председател на Общинския съвет във Видин, където е общински съветник от групата на СДС. За коментар на кадровите рокади потърсихме Генади Велков, лидер на СДС във Видин. С въпроса "Какво се случва със СДС?" при него отиде Йорданка Герасимова.

© Снимка: БГНЕС

"С изключение на Павел Паунов, никой друг от членовете на СДС във Видин не е напуснал партията. Никога няма да кажа нещо лошо за Паунов, всеки си прави своя избор. Сега дясното обединение в Общинския съвет във Видин има един общински съветник по-малко от "Коалиция за България". Тъй като Паунов отново се позиционира в дясно-център, не виждам защо да се променя структурата на Общинския съвет"-
каза Генади Велков.

"Синята идея угасна", така мотивира личния си избор да напусне СДС Павел Паунов по време на пресконференция на 14 януари тази година:

"В Движение България на гражданите продължаваме да се борим за дясно-център. Преминахме към нови партии, за да защитим център-десния гласоподавател, заради случващото се в старите партии. Идеята е да покрием почти целия десен спектър. В момента обучаваме и изграждаме професионални политически фигури."

"Тези, които напуснаха СДС, направиха коалиция с кмета. Той обаче сега е с ГЕРБ. Държавата им дава пари, а те са поели някакъв ангажимент...", е мнението за видинските политически номади на Илиян Бърсанов, кмет на видинското село Ракитница и "седесар до мозъка на костите".

"При нас няма политическо номадство. В Парламента депутатите ни не се прехвърлят от една група в друга. Партията има установени правила и морални устои"- отсече председателят на общинската организация на БСП във Видин Пламен Трифонов. А на въпроса за вътрешната конфронтация между областната и общинската организация на БСП във Видин отговори така:

© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"В една голяма партийна структура, като тази на БСП, е нормално да има противоречия, в рамките на партията. Политиката, която се прави в областта, се доминира от общинската организация. Около 2/3 от гласуващите са във Видин. Решенията, които се взимат в Областния съвет на партията, нямат задължителен характер за останалите членове на партийна организация, а пожелателен. Но някои хора превишават функциите си. Бившят председател на Областния съвет на БСП във Видин и депутат Михаил Миков вече почти няма контакт с видинската партийна организация. Да, от една партия сме, но в такава голяма структура е нормално да има противоречия. Искаме да има промяна в листите на БСП, да има нови лица, а не са само тези, които бяха досега издигани. За да няма интрига, отсега заявявам, че аз няма да се кандидатирам за депутат в следващото Народно събрание. И от името на Герго Гергов, кмет на Видин, заявявам, че той също няма да се кандидатира за народен представител в следващия парламент от нашата листа."

"Листите се подреждат в Областния съвет, като Националният съвет се произнася за водача", обясни народният представител Михаил Миков:

"Правилата са определени в Устава на партията. Нормално е листите да се подреждат в Областния съвет, защото изборите се провеждат в избирателни райони, които съвпадат с областите на България. Областният съвет на партията координира при национални избори, като тези за Народно събрание, Президент, на референдум- защото избирателните райони са на ниво област. Затова решенията трябва да се движат между областното и общинското ниво на партийните организации. Не бива никой общински съвет да страда от самочувствието на човек, който се смята за единствен и незаменим. Не бих казал, че имаме лични противоречия с председателя на общинската организация на партията във Видин. Различията са по-скоро принципни- по водената политика, например за "синята зона" в града."

"Ще искам категорична подкрепа от тези, които издигат кандидатурата ми"- така Миков коментира думите на Сергей Станишев, който призова старите партийни другари да се откажат от боричкането за депутатските листи.

"Ще видя как стоят нещата и ще реша- все пак това е и личен избор. Първият етап при реденето на листите са оценките, които в момента текат. До 30 март трябва да се проведат общинските конференции, на които да се представи отчет. На тях ще се обсъждат и кандидатурите. Предсрочните избори скъсиха времето за сериозен вътрешнопартиен разговор за това кой има качествата да отстоява левите идеи в Народното събрание"- обобщи видинският депутат от "Коалиция за България" и обяви, че ще направи отчет за работата си като народен представител през следващата седмица.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Йовчева

Теодора Йовчева: Стабилността на демокрацията от първите години на Прехода е изключение, а не правило

Два месеца остават до 27 октомври, когато за втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Къде се корени задълбочаващата се партийна и политическа криза в страната?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото статукво дискутираме с политолога Теодора Йовчева . Радио..

публикувано на 29.08.24 в 10:05

Намалява ли безработицата и кои професии са предпочитани?

Агенцията по заетостта отчете минимален ръст на безработицата от 0.1 процентни пункта през месец юли спрямо юни. С регистрация в бюрата по труда в края на миналия месец са били 152 хиляди и 800 души, като спрямо юни броят им се увеличава с 1900. Ръст на безработицата се отчита и на годишна база. Административната статистика на Агенцията..

публикувано на 28.08.24 в 10:45

Яница Петкова: Все още сме в центъра на политическата криза

На извънредното заседание на Народното събрание членовете на служебния Министерски съвет, назначен от президента Румен Радев, положиха клетва пред депутатите. По-рано днес държавният глава подписа указа за назначаване на второто служебно правителство с премиер Димитър Главчев , а с друг указ насрочи за 27 октомври избори за 51-во Народно събрание...

публикувано на 27.08.24 в 12:03

Незаконна сеч в защитени гори до видинското село Синаговци

Анелис Бюгенхаут живее във видинското село Синаговци повече от 10 години. В събота, 17 август, подава сигнал за незаконна сеч в местността "Божурица" до селото. Изпраща по електронната поща до различни институции и медии писмо, в което пише: "Пиша ви, за да обърна внимание на систематичните злоупотреби със защитените гори в Божурица и..

публикувано на 26.08.24 в 15:19

Село Замфирово - със спомен за миналото и поглед в бъдещето

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Замфирово. Едно прекрасно село, с големи къщи и просторни дворове, с плодородна земя, с прекрасни природни дадености, с трудолюбиви хора.  Замфирово е в община Берковица. Намира се на 340 м надморска височина, на 18 км от Берковица и на 18 км от Монтана.  Старото име на селото е Гушанци. На 24 септември..

публикувано на 23.08.24 в 12:00

22 август - Световен ден на фолклора

22 август е Световен ден на фолклора. Отбелязва се денят, когато британският учен Уилям Г. Томс създава думата „фолклор“ в писмо до списание "Athenaeum"през 1846 год. Фолклорът или нематериалното културно наследство се отнася до многообразните начини за изразяване на културата, включително музика, танци, изкуство, дизайни, имена, символи и знаци,..

публикувано на 22.08.24 в 11:50

Минималната работна заплата се повишава - ще има ли пари за работещите българи

От 1 януари 2025 г. минималната работна заплата у нас трябва да се повиши с 15% и вече да е 1078 лв. Според действащите в момента текстове от Кодекса за социално осигуряване минималното възнаграждение трябва да бъде в размер на 50 на сто от средната брутна работна заплата за период от 12 месеца, който включва последните две тримесечия на..

публикувано на 21.08.24 в 10:45