Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Олег Прокопиев: "В България трима души вършат работата на един германец"

Днес се навършват 40 години от въвеждането на петдневната работна седмица. С Постановление на Министерския съвет и Централния съвет на Българските професионални съюзи от 13 март 1973 г. се въвежда намалено работно време и петдневна работна седмица през шестата петилетка (1971-1975). През същата година, промяната става валидна за Бургаски, Варненски, Видински, Врачански, Кърджалийски, Кюстендилски, Пазарджишки, Пернишки, Пловдивски, Русенски, Смолянски, Сливенски и Хасковски окръзи, а през 1974 г.- за Благоевградски, Великотърновски, Ловешки, Михайловградски, Плевенски, Разградски, Силистренски, Толбухински, Търговищки, Шуменски, Ямболски окръзи, София-град и София-окръг.

Колко дълга да е работната седмица? Този въпрос вълнува хиляди хора по света, а отговорите са предмет на спорове. В малката африканска страна Гамбия например, работещите в държавния сектор ще започват работа в 8 сутринта и ще приключват в 6 вечерта от понеделник до четвъртък, съобщава Би Би Си. Те ще продължат да работят 40 часа седмично, както досега, но ще се ползват от лукса петък да бъде неработен ден. Четиридневната работна седмица е популярна в Холандия, където всеки трети човек работи или на непълно работно време или 40 часа за четири работни дни. Във Великобритания някои професии, сред които журналистите, често са работили на четири часова работна седмица с по-дълги смени.

Въпреки компаниите, които предлагат гъвкаво работно време или работа на смени, моделът от 9 до 17 часа, 5 дни в седмицата, все още е възприеман като типичен модел за изкарване на хляба в повечето западни страни. Каква обаче е идеалната работна седмица и как се трудим- това попитахме Мария Лазарова, председател на Конфедедерацията на независимите синдикати в Монтана:


© Снимка: РАДИО ВИДИН Архив

"Ефективността на труда зависи най-вече от образованието и квалификацията на работника. Производителността е пряко свързана и с работодателя, защото има значение дали той инвестира в образованието и квалификацията на работниците си. Ако в производството няма въведени нови технологии, то тогава не можем да се трудим ефективно. А повечето предприятия у нас имат машини, които са на 20-30 години. От 5 години се занимавам със синдикална дейност и нямам наблюдение на българите да им липсва трудова дисциплина. Напротив- работниците си изпълняват задълженията, някои дори работят и по 12-14 часа на ден. Когато са създадени подходящи условия и стимули за работа, хората се трудят, без да има значение за тях колко дълга е работната седмица."



"В България трима души вършат работата на един германец". Това казва за производителността на труда ни Олег Прокопиев, предприемач и представител на Българската стопанска камара в Лом


© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Друга пречка за ефективността на труда е ниско квалифицираната и недостатъчно мотивирана работна сила. Както се казва: "За толкова пари, толкова работа". Пречи ни и манталитетът, особено в Свеврозападна България, защото най-големите кражби у нас са на работно време. Често работникът е с нагласата, че днес ще изпие 3 кафета, ще изпуши 5 цигари, ще се ослушва, ще ходи до тоалетната. В такива неефективни предприятия в България се работи по 6-6,5 часа. В Германия човекът работи 8 часа, телефонът си го изключва, не пие кафета в работно време."


А петък- Ден на майстора най-вероятно значи това, което срещаме в края на всяка работна седмица на десетки "стени" във Facebook: "Честит петък- Ден на майстора!".

Нормално е да се трудим 5 дни в седмицата, защото ни е необходима и почивка, която си взимаме през останалите 2 дни. Това са някои от мненията на видинчани в анкетата на Пламен Коцев:

"40 часа са достатъчни за един човек да работи. ... Хубаво е да се почива събота и неделя. ... Нормално е да се трудим 5 дни, но да работим качествено. ... В България на места се работи по 10, 12 часа и хората кандисват от работа. ... При частника се работи и събота и неделя, но пари не се взимат..."

По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Проф. Маруся Любчева: Преодоляването на кризите започва от знанието

В нестабилен, несигурен и страдащ от редица кризи свят живеят съвременните общества. Подготвени ли сме да се справим и как да овладеем заплахите, които ни притискат? В "Посоките на делника" потърсихме мнението на проф. Маруся Любчева, университетски преподавател, бивш народен представител и евродепутат : "Обществото ни наистина се намира в една..

публикувано на 02.07.24 в 13:35

Климатичните промени ще доведат до нарастване на бедността

В България всеки пети човек е беден - страната ни е на дъното на класацията за издръжка на живот в Европейския съюз. У нас се очаква увеличение на реалните цени в цялата икономика, което вероятно ще доведе до значително намаляване на реалните доходи и до увеличаване на бедността за домакинствата. Доходите също ще се променят - приходите от..

публикувано на 01.07.24 в 14:45

Делейна - селото с бистри извори и сърцати хора

Днес ще посетим село Делейна в община Брегово. Намира се на 25 км от Видин и само на километър и половина от границата със Сърбия.  Селото води началото си още от римско време. Споменава се за първи път под името Даляйна в турски данъчен регистър от 1560 г. По време на турското робство селото се е намирало на 2 км на изток от сегашното си..

публикувано на 28.06.24 в 16:52

Тома Ушев: Скептиците първи ще кажат, че България без евроатлантизъм огън ще я гори

Обречена ли е възможността за съставяне на редовен кабинет?  Ще продължи ли да се задълбочава политическата криза в страната?  Какви трябва да бъдат приоритетите пред 50-тото Народно събрание?  Политическата ситуация дискутираме с  Тома Ушев , автор в дясната платформа Консерваторъ. Радио ВИДИН : Как стигнахме дотук, това се чудя? Според..

публикувано на 27.06.24 в 10:00

Можем ли да си позволим пълноценна лятна почивка?

Повечето работещи българи имат възможността да почиват само веднъж годишно, а както добре знаем нищо не може да бъде по-приятно от една спокойна лятна почивка. След дълга година на работа, ограничения и стрес е хубаво ваканцията ни да бъде пълноценна, с необходимите удобства и дори малки глезотии. Разбира се, след това идва основният въпрос -..

публикувано на 26.06.24 в 10:45

Димитър Петров: Политическата криза ще свърши, когато се успокои международната обстановка и се появи достатъчно добра алтернатива у нас

Започнаха консултациите при президента Радев преди връчването на първия проучвателен мандат за съставяне на редовно правителство.  Първата среща на държавния глава бе с представители на политическата сила, спечелила най-голяма подкрепа на изборите, а именно - ГЕРБ-СДС . "Ще предложим правителство на малцинството с първия мандат", обяви лидерът..

публикувано на 25.06.24 в 13:15

Кои са предизвикателствата пред транспортния сектор

Пакет "Мобилност" за сухопътния транспорт включва три ключови елемента: по-добро прилагане на правилата за каботаж, командироването на служители и времето за почивка на шофьорите. Каботажът е превозът на стоки в рамките на една страна, когато се прави от чуждестранен камион, след като той е осъществил международен курс от друга страна. Едно от..

публикувано на 24.06.24 в 15:10