Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

Снимка: Колаж Радио Видин

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г., публикувани от Transparency International. С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за корупция е по-голямо само в Унгария - с 41 точки. Дания отново оглавява класацията с 90 точки, като най-некорумпирана страна. На дъното остават Сомалия, Венецуела и Сирия - с 9, 10 и 12 точки. По-ниски нива на усещане за корупция от България от страните в региона отчитат в Румъния (65-о място), Хърватия - на 63-а позиция и Словакия на 59-то място в класацията. Като предизвикателства пред България са посочени  "борбата с безнаказаността, укрепването на институциите и повишаването на общественото доверие в управлението". 

Асоциация "Прозрачност без граници" публикува наскоро и резултатите от Индекса на местната система за почтеност за 2024 г. В него е отразен антикорупционният капацитет на ключови институции и сектори в България и общините. Обект на изследването са общинските съвети, кметовете, общинските администрации, политическите партии, съдилища, полиция, медии, бизнеса, гражданското общество в 27-те градове областни центрове в България. Данните показват, че дигитализацията на административните услуги и публичността на регистрите значително са подобрили прозрачността. Ръстът на индексите на общинските администрации и кметовете се дължи на разширяване на електронните услуги, подобряване на комуникацията с бизнеса и гражданите и увеличаване на публичността на бюджетите и местните проекти. Индексът на местната система за почтеност за 2024 година отчита общ резултат от 3,27 точки при максимална стойност 5. Това представлява леко увеличение спрямо 2023 г. Сравнителните данни от началото на изследването през 2015 г. до днес сочат значителен напредък в публичността и отчетността на местната власт. 

Северозападните общини често присъстват в съобщенията на прокуратурата и разследващите неправителствени организации и медии. Като положителен пример в посока прозрачност и почтеност на местните власти от Асоциация "Прозрачност без граници" обаче посочват Общинската администрация и общинският съвет в Монтана, които бяха наредени на трета позиция в страната за 2024 година. Оценката на общинска администрация Монтана е 4.32, а на Общинския съвет - 3.36. 

В общата картина по 11-те изследвани стълбове за местна почтеност, Монтана е на пето място в страната, Видин - на 11-о място, а Враца - на 19-о. Общинският съвет във Видин се нарежда на незавидното 19-о място, а местният парламент във Враца е на 11-а позиция. Кметът на Монтана е на пета позиция по почтеност в страната, видинският градоначалник е 14-и, а врачанският - 19-и. С лоши показатели са общинските администрации във Видин и Враца - съответно на 17-о и 19-о място. Съдилищата се представят сравнително добре - Враца е на пета позиция, Видин е на 12-о място, а Монтана по този показател изостава със своето 19-о място. Видинската полиция е оценена с една от най-високите оценки в България - на втора позиция след София, монтанската дирекция е на 8-а позиция, а врачанската - на 19-а. Индексът на медиите нарежда Видин в челото на класацията с шестата си позиция, Монтана е на 14 място, а Враца е в дъното с 24-ата си позиция. По отношение на гражданското общество Видин е в първата половина на класацията - на 10 позиция, докато Враца и Монтана са в дъното - 21 и 22 място.

Повече - в прикачения звуков файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Синя България": Само обединена десница може да оттласне българската политика от дъното

Преформатирането на състава на Народното събрание разтърси за пореден път политическия живот у нас. Доверието в изборния процес и в политическата класа в България удари дъното. Това коментира във Видин д-р Петър Москов , лидер на партия "КОД" и представител на коалиция "Синя България":  "Ако до този момент в българското общество имаше абсолютната..

публикувано на 18.03.25 в 13:57

Андрей Вълчев: Решенията на КС и ЦИК по никакъв начин не повишиха доверието в изборния процес

Близо пет месеца след парламентарните избори, Народното събрание увеличи броя на партиите в състава си . "Величие" влиза в 51-ия парламент с 10 депутати, реши Централната избирателна комисия (ЦИК) след постановление на Конституционния съд, което променя резултатите от изборите за Народно събрание проведени на 27 октомври 2024 г. Парламента напускат..

публикувано на 18.03.25 в 12:28

Промяната на потребителското поведение- гаранция за повече и по-достъпни блага

Потребителите трябва да бъдат уверени и подкрепени в своята централна роля за нужните още днес промени, които да гарантират наличието на достатъчно и достъпни за всички ресурси в утрешния ден. Необходима е фундаментална трансформация в начина, по който произвеждаме, разпространяваме и консумираме храна. Това заяви Габриела Руменова от платформата..

публикувано на 17.03.25 в 13:54
Ивайло Иванов, кмет на с. Долна Вереница

Кметът на Долна Вереница: Болно ми е, че се изгуби връзката със селото

Долна Вереница е малко, живописно село, едно от близките до Монтана, само на около 7 км. Това, че е близо до града, е и причината много млади семейства да си закупуват къщи и да избират спокойствието на селския живот, пред шума на града, дори към момента, броят на местните е по-малък, за сметка на придошлите в последните години. Животът в Долна..

публикувано на 14.03.25 в 12:04
Павел Петков

Павел Петков: Нужни са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките

Необходими са промени в Изборния кодекс, за да се сведат до минимум грешките при преброяването на резултатите. Това коментира Павел Петков, бивш председател на Районната избирателна комисия във Видин по   повод делото в Конституционния съд за законността на изборите за 51-во Народно събрание. Павел Петков обясни и възможните причини за..

публикувано на 13.03.25 в 15:10

Изборен експерт: Институциите трябва да върнат доверието в изборите

Очаква се днес Конституционният съд да се произнесе по законността на изборите за 51-ото Народно събрание. С обявяването му ще стане ясно и дали ще настъпят промени в броя и състава на парламентарните групи.  Освен възможното разместване в мандатите и случващото се с "изчезналите" от чувалите бюлетини на седем от проверяваните секции, очакваме..

публикувано на 13.03.25 в 13:43

Как ще се отрази евентуално увеличение на пътните такси

По-високи пътни такси са предвидени в проектобюджета за 2025 г. Тол таксите за превозвачите се очаква да се повишат с около 20%. Димитър Димитров, изпълнителен директор на Камарата на автомобилните превозвачи в България (КАПБ), коментира за Радио ВИДИН, че планираното увеличение е неаргументирано заради лошото състояние на пътищата...

публикувано на 12.03.25 в 11:10