Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За цената на електроенергията

© Снимка: Община Видин

Преди дни екип на ЧЕЗ бе във Видин, заради жалбите от видински граждани, според които, декемврийските им сметки за електроенергия са завишени. 409 е общият брой на подадените жалби. При 6 от тях е установена техническа грешка и сметките ще бъдат коригирани. Вярно отчитане е констатирано при останалите сигнали. Това каза пред медиите във Видин Димчо Станев, директор на Дирекция "Обслужване на клиенти" към електроразпределителното дружество, което обслужва Северозападна България. Клиентите имат възможност за разсрочено заплащане на сметките за период от 6 месеца, като всеки може да договори сумата, която ще плаща. Има и възможност вноските да са по-малки през студените месеци, за сметка на летните. По-дълъг с 10 дни ще бъде и срокът, в който не се дължи неустойка за неплатена сметка.

"Всеки трябва да е получил, заедно с последната си фактурата за ток, и документ, в който се обяснява как се образува цената на тока. За дружеството остават 9,28 процента печалба. С тези средства поддържаме мрежата от съоръжения и електропроводи, които свързват подстанциите на Националната електрическа компания с всеки дом и предприятие. Някои от съоръженията са от 50-те и 60-те години на миналия век. Те са морално и материално амортизирани", каза Димчо Станев от ЧЕЗ. Така, от сметка за ток, която е на стойност 100 лева, 9 лева остават в ЧЕЗ. Останалите пари се превеждат на участниците по веригата "производство-пренос", за данъци и такси. Може би това трябва да ни успокои по някакъв начин?!

© Снимка: Община Видин

На срещата с ЧЕЗ във Видин бяха представени и три казуса от журналистите Владо Савов от вестник "Ние", Валери Недялков от Българската телеграфна агенция и Първолета Цветкова от вестник "Стандарт":

"Електромер е засякъл, че са изразходвани 429 киловата електроенергия. Как е възможно това, при положение че и при по-студени зими, най-много са засичани 180 киловата? Междувременно обаче, електромерът е сменен от служители на дружеството, като потребителите не са предупредени за това, не им е даден и протокол за показателите на уреда към момента на смяната му. При проверка от дружеството е установено, че новият електромер работи нормално и не натрупва излишна енергия. Но отчетените 429 киловата са по стария уред, който вече е сменен. Какво трябва да се направи в този случай", попита Владо Савов.

"Когато има смяна на електромера, тя се отбелязва във фактурата, където се посочва докога е работил старият уред, от коя дата е сложен новият. В документа са отбелязани и номерата на уредите", отговориха от дружеството.

"Взех си една от бланките за жалба до ЧЕЗ, които се разпространяваха от Общината. Когато я подадох в дружеството във Видин обаче ми казаха, че от жалбата не става ясно какво искам да се провери- електромерът или нещо друго. В Енергото пропуснаха да ми кажат и това, че имам възможност през студените месеци да внасям по-ниски суми по разсроченото плащане на сметката ми за ток", каза Валери Недялков.

© Снимка: Община Видин

"Когато подавате жалба трябва да кажете, че имате съмнения за изразходваната електроенергия",
уточниха представителите на ЧЕЗ.

"Досега съм плащала по 50 лева за ток. Живея сама и изразходвам електричество за телевизор, компютър, осветление, котлон, бойлер. Изнендадах се, когато получих сметката си за ток за месец януари, която беше на стойност 130 лева", постави своя казус и Първолета Цветкова.

"Електроенергията, която консумира всеки един от нас, както и тази, която купуваме от НЕК, се мери със средство за търговско измерване- това е електромерът. Служителите от дружеството записват показанията на тези уреди. Всеки може да погледне цифрите на електромера си, към момента на отчитането, и после да ги сравни с показанията, посочени във фактурата. Когато стойностите в документа са по-високи, тогава може да се говори за неточност, породена от грешка или липсата на достъп до жилището", казаха още от ЧЕЗ. Достатъчно ясно ли е как се формира сумата, която заплащаме, обяснява Петьо Петков, ръководител на отдел "Търговия" към електродружеството:

"В горната част на фактурата е посочена цената на електроенергията, определена от производителя. ЧЕЗ е длъжна да купува ток от НЕК. В тази цена е включена и стойността на енергията от централите, които произвеждат от възобновяеми източници. За да стигне до всеки дом, електроенергията трябва да бъде пренесена от централата, през преносната мрежа на НЕК. Достъпът до мрежата и преносът по нея са компоненти, които ние само фактурираме накрая. След съоръженията на НЕК, електроенергията преминава в разпределителната мрежа. И тук има два компонента- достъп и пренос. Приходите по първия от тях покрива инвестициите на дружеството за изграждане и поддържане на съоръженията. Таксата за пренос пък компенсира загубите по тези мрежи."

© Снимка: РАДИО ВИДИН

От Независимата синдикална федерация на енергетиците в България обаче поискаха да бъде намалена поне наполовина таксата за пренос.

"У нас тази такса е изключително висока. В Румъния тя е по-ниска от 10 евро, в Турция е 3 евро, във всички останали балкански страни не се заплаща. Така, таксата за пренос възпрепятства износа на енергия, която страната ни има възможност да произведе и да продаде", каза инж. Божидар Митев, председател на синдикалната федерация на енергетиците.

Повечето от запитаните видинчани в анкета на РАДИО ВИДИН са наясно как се образува стойността на фактурата за тока, тъй като това е описано в документа. Хората обаче не разбират как е формирана стойността на електроенергията и защо трябва да плащат за някои от компонентите в цената, като зелената енергия:

"Стойността на фактурата се вижда, но как е образувана цената на самата енергия- това е известно само на работещите в електроразпределителното дружество. Решението за 7 процента намаление на цената на тока няма да има голямо значение за разходите ни. ... Не съм наясно как се формира цената на енергията. Не мога да разбера какво означава "пренос", "достъп" и т.н. Разбирам обаче, че сметката ми за ток е нереална, защото сега не съм харчила повече ток, отколкото преди. ... Хората не трябва да плащат за зелената енергия. Разходите за нея трябва да се заплащат от прекупвача на електроенергията, за сметка на потребителя. ..."
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59