Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Професор Цанков отдава живота си на грижата за гората

Днес искам да ви срещна с проф. Георги Цанков от с. Рабиша. Той отдава целия си съзнателен живот на опазването на българската гора. Но това, с което най-много се гордее, е лесопарк Магура. Още през 1960 г. дава идеята да се пригоди пещерата Магура за посещение на туристи. Тогава хълмът около пещерата е гол. Расте само келав габър и няма никаква зеленина. Тогава се поставя въпросът хълмът да се превърне в лесопарк. 1963 - 64 година тази идея се осъществява и хълмът е залесен. Засадени са кедри от Ливан. Издънките му бързо се превръщат в голяма кедрова гора. Фиданки са доставени и от Института за гората, където проф. Цанков работи. Засадени са също пирамидален кипарис и дугласка ела.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"С нея беше залесен северният хълм на езерото. Те пораснаха много добре. Но след промените в страната се намери един "специалист", който изсече част от елата. Паркът сега обаче е в добро състояние и предстои по-нататък в него да се направи алейна мрежа, да се положат усилия да се увеличат тези насаждения с кедар и с дъб",
каза проф. Цанков. Професорът разказва, че до 1912 г. целият район на лесопарка е бил обрасъл с вековна дъбова гора. Но когато мъжете отиват на война, жените от Рабиша започнали да го изсичат за дърва за огрев. Признателното поколение е поставило възпоменателна плоча на създателите и инициаторите за този парк. И до днес с много любов и интерес проф. Цанков продължава да се грижи за парка. Той е оптимист и се надява, че това единство между пещерата Магура, езерото и лесопарка трябва и ще бъде запазено и за бъдещите поколения.

Проф. Георги Цанков е роден на 15.07.1930 г. в бедно семейство от с. Рабиша. Завършва като стипендиант в гр. Харков, Украйна специалност "Защита на растенията и гората". 40 години работи в Българската академия на науките в Института за гората. От 1970 до 1973 г. е преподавател в Университета в Сантяго де Куба, Куба. Работи съвместно с колеги от университетите в Хановер, Патрас и Варшава и научните си разработки публикува в множество международни списания. Като пенсионер, се завръща в родното с. Рабиша и продължава да работи за неговото благополучие в днешното трудно време.
По публикацията работи: Иванка Петрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40