Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Краси Кръстев стана на 60 години

Говорим си в "Калейдоскоп" с художника-плакатист Красимир Кръстев. Кафето днес е от него- защото Краси точно на 15 април закръгли 60 лазарника. Но на колкото и да стане, в творческия си избор той е последователен и категоричен- завършва Художествената академия в София, специалност "Плакат" и работи в сферата на графичния дизайн буквално цял живот.

 Юбилея си Краси отбелязва с две изложби- първата е в художествена галерия "Никола Петров" Видин, където са подредени плакати, запазени знаци и рисунки.
 
 Втората изложба е подредена в Държавен архив Видин и се казва "Моите съграждани"- шаржове.

Подхващам разговора с въпроса промениха ли се през годините отношенията публика- плакат- културен факт? Може би защото докато разглеждах творбите на Краси, ме стегна носталгия по уникалните някога театрални и киноплакати, за разлика от преобладаващите днес унифицирани афиши...
 
 Друго нещо е авторският плакат- не само защото носи личен стил, но и защото е авторовата покана към зрителя да види пиесата, филма, събитието...

"Виталността и продуктивността на Красимир Кръстев са голяма провокация към онези, които търсят в него улегналия, академично натежал автор на възраст над половин век..."- твърдят специалистите, които познават творчеството на Красимир Кръстев. Какво общо могат да имат годините, когато както по-рано, така и сега, Краси най-много обича тази своя творба, над която работи в момента! Която го буди нощем, за да си нахвърли идеята, да хване вица, да моделира посланието.
 
Показаното в галерия "Никола Петров" е мозайка от създавани с фантазия и любов творби от различни периоди на живота му. А в изложбената зала на Държавен архив Видин, във втората експозиция, наред с приятелските закачки към известни видинчани, Краси показва документи, рекламни графики и каталози от международни изложения, в които е участвал през годините.
 
Оказва се, че плакати на Красимир Кръстев са показвани на над 70 международни форума! Всичко, което е показано в залата на Държавен архив Видин, ще остане в личния фонд на Краси, с право да бъде ползвано, показвано, експонирано по преценка на служителите на Архива.
 
"Мисля, че ключовият израз тук е "част от културната история на нашия град". Архивът е крепост на паметта. Видин е град с богати културни традиции и ние сме хората, които трябва да се погрижим тези традиции да се запазят, за да можем да ги предадем на следващите поколения. Красимир Кръстев предаде една част от своите документи и част от плакатите си още през 1994 година. През 2009 и 2010 година допълни своя архивен фонд. При него решението да дарява не е спонтанно. При него даряването е традиция"- казва Мария Новакова, главен експерт в Архива.

 
Дарението за Държавен архив Видин е последното като регистрация от дългия списък на галерии, зали, културни институти, които вече притежават негови творби. Освен у нас, произведения на Краси се намират в галерии и институции на 28 страни.

И да, творчеството на Красимир Кръстев отдавна е част от културната история на нашия град. Ако се разходите из голямата зала на видинската художествена галерия "Никола Петров" сами ще се уверите в това. Ще видите знаци и символи, които добре познавате, но вероятно не винаги сте се замисляли кой е техният автор.
 
Краси Кръстев е автор на знаците и символите на много видински училища, на нашите културни институти- историческия музей, двата ни театъра, ансамбъл "Дунав". Негови са запазените марки на много фирми и производства. Проектирал е и е реализирал над 200 запазени знака. Негово дело е и гербът на съвременен Видин- герб, в който равностойно присъстват както символите на царственото му минало, така и символите на потенциала му за развитие днес.
 
А най-хубавото в работата му е, че е много, ама много български.
 
Основните цветове на нашенската шевица са сред основните конструктивни елементи в неговите творби.
 
И дори когато не присъстват пряко, тези цветове ни "намигат" през общото внушение на плакатите, знаците, шаржовете.

Нека пожелаем на Краси Кръстев да запази творческото си любопитство, находчивост и любов.
 
И нека продължи да бъде активна част от настоящето на нашия регион- с всичко, което вижда, улавя и пресътворява.
 
На своя 60-ти рожден ден той си пожела само толкова- да продължи прави това, което е правил цял живот. С любов.
 
Фоторепортер: Пламен Генчев
По публикацията работи: Ваня Минева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40