Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Специални грижи за специални деца

Днес отбелязваме Mеждународния ден на семейството. Семейство е социална институция, характеризира се с определени социални норми, наказания, образци на

поведение, права и задължения, регулиращи отношенията между съпрузите, родителите и децата- така пише в дебелите книги. Едва ли някой ще отрече, че човек без дом е като дърво без корени, че домът и семейството са най-важната опора за един човек. Защото домът ни дава сигурност, а семейството- подкрепа.

Не всички семейства, обаче, са като това в стихчето: "Колко мило, колко сладко е при мама и при татко"- сплотени и изпълнени с любов и разбирателство. Има и деца, за които сълзите са по-чести от усмивките. Това са деца, които често имат нужда от

помощ. Колко важно е да се възпитават деца в здрава семейна среда и как помагат на деца и семейства в риск разказва в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН директорът на Комплекса за социални услуги за деца и семейства във Видин Силвия Славчева.

"14 специалисти, от които двама психолози и социални работници се трудят в Комплекса. Предлагаме различни социални услуги, разделени в Център за обществена подкрепа, Кризисен център за жертви от домашно насилие, Център за работа с деца на улицата и Наблюдавано жилище. През Кризисния център до сега са преминали 21 клиента- жени жертва на домашно насилие. В Центъра за обществена подкрепа сме работили по 122 случая, предлагаме и юридическо консултиране за семейства в развод. Имали сме случаи на настаняване на жена, жертва на домашно насилие, която сама потърси нашата помощ, насочена от приятели. В такива случаи се предприемат законовите мерки по настаняване, ако има деца, се сезират органите по закрила на детето, които ги извеждат от мястото, където е упражнено насилие. Следват специалните грижи в т.нар. кризисна интервенция. Времето, в което се преодолява травмата при дете е специфично, няма рецепта за това"- разказа Силвия Славчева.

В Комплекса за социални услуги за деца и семейства работят по различни програми за деца и родители, като най-новата е груповата "Позитивно родителстване"- за работа с родители в квартал "Нов път".

Най-голяма отговорност за възпитанието на децата носят самите родители, както и техните учители. Понякога обаче родителите са изправени пред трудности в

поведението на детето, които не могат да преодолеят сами. И тук идват на помощ специалистите- психолозите и логопедите. Ден на отворените врати с консултации за деца и родители провеждат и от Ресурсния център във Видин, който се помещава в ПТГ "В. Левски".

"Вече шест години и половина подпомагаме деца със специални образователни потребности. Това са деца, които имат различен начин и потребност за усвояване на учебното съдържание. Организирахме консултации за деца, ученици и родители. Те са с диагностична цел за установяване на езиково-говорни, слухово-

речеви, или познавателни нарушения в учлищна възраст. Можем да бъдем полезни на всички родители, които имат някакъв проблем със своето дете. Необходимо е да има присъствие на родителя, но всичко е напълно безплатно. В първия ден на консултациите най-много работа имаха логопедите"- разказа директорът на Ресурсния център Ася Петрова.

Кога е време един родител или настойник да обърне по-специално внимание на детето си, ако има затруднения в говора, или в друго поведение- в училище или навън, попитахме и специалист- Лора Ангелова, логопед от Ресурсния център.

"Към мен се обърнаха родители на деца, които са със специални образователни потребности и децата им изпитват трудности в речевото си общуване. Едно от децата е живяло дълго време в Гърция, сега е във Видин, трудно общува на български език и среща трудности в обучението. Другото дете, което диагностицирах, е дете с нарушения в речта и трудности в мотивацията за учене. Най-добре е при проблем родителят да се обърне към специалист, докато детето е още малко- в предучилищна възраст. При нарушения в речта обикновено родителите смятат, че това ще отшуми, че детето е още малко, дори му се радват, когато говори с дефекти. Да, понякога звуконарушенията отшумяват сами, но при по-тежките случаи се отразяват на детето. И то започва да изостава"- обясни логопедът.

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31