Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Бивш началник на морското училище във Варна дава идеята за пристанище в Ново село

За видинчани името Светогорски е свързано с династията лекари, до които е опирал поне един близък. За България от началото на 20 век, фамилията Светогорски е свързана с армията и флота. Защото тримата братя от Кюстендил- Кирил, Димитър и Асен са офицери, а единият от тях- мичман ІІ ранг Димитър Светогорски, загива в бой на борда на германска подводница по време на Първата световна война.

© Снимка: www.naval-acad.bg

През януари се навършиха 125 години от рождението на Кирил Светогорски. Възпитаник е на Военното училище в София. Стипендиант на Военно-морското училище в Санкт Петербург, Русия. След като придобива опит на крайцера "Надежда" и миноносеца "Шумни" мичман ІІ ранг Кирил Светогорски е назначен за началник на Морското машинно училище във Варна от 1915 до 1919 г. Сродява се с известния род Паница. Но участието му във войната става преломно в живота му. Напуска Варна, семейството си и според историците заминава за Франция, а по-късно за Южна Америка- Уругвай. В столицата Монтевидео се отдава на другата си любов- музиката. Известен е като основател на Консерваторията. Умира през 1948 г., като оставя трима сина и една дъщеря. Преди да напусне България Кирил Светогорски живее в Ново село, Видинско и оставя видими следи от този период на живота си, за което новоселяни му благодарят.

Светогорски отсяда на квартира в семейството на Флоро Иванов Дръндов. По това време р. Дунав се използва като воден път от австрийска агенция. За пристан в Ново село служел специален шлеп. Независимо, че се е отказал от военно-морската кариера, Светогорски преценява, че може да се направи пристанище в Ново село- първото в България, по течението на р. Дунав. По съвета на Светогорски, Флоро Дръндов успява да издейства от земеделското правителство построяването на така необходимото съоръжение за развитието на Ново село и околността. През 1920 г. с трудовашки труд от І набор на военната повинност започва изграждането му. По-късно с набрани дарения и труд от новоселяни и хора от съседните села, то е разширено до сегашния си вид.

"Моя дядо съм го запомнила като умен и работлив. Всичко е правил за селото. При пристанището, когато придойдоха по реката големите ледове, той ги блъскаше с крака, за да не разрушат това, което е създал. Тогава имаше голямо наводнение", разказа внучката на бай Флоро, Тотка Мангърчева.

© Снимка: Светла Бондова

Благодарение на тази инициатива на Кирил Светогорски и усилията на Флоро Дръндов, Ново село се развива като център за търговията със Западна Европа на вино и селскостопанска продукция. И ако архивите по строежа на пристанището са разпилени от недобросъвестни служители в преходните дни на деветдесетте години, то друг новоселянин Крум Митев отбелязва името му в историята на кооперативното движение в Ново село, за което разказва Авакум Бондов.

"Преди десетина години работех по обработка на историята на Ангел Денков и качването й в електронен вид в Интернет. Тогава за първи път срещнах материали, свързани с изграждане на пристанището в Ново село и беше посочено името на Флоро Иванов Дръндов, като инициатор и основен двигател на този строеж. Няколко години по-късно, работейки по историята на кооперативното движение в Ново село, описано от нашия съселянин Крум Митев, срещнах подробности, свързани с дейността на Флоро Дръндов. Оказа се, че всъщност вдъхновителят на цялата тази дейнсот е бил дошлият от Варна Кирил Светогорски- бивш началник на Морското машинно училище там."

Независимо, че Кирил Светогорски е живял по-малко от три години в Ново село, той е оставил трайна диря в живота му. Днес името му се помни от малцина в селото, но делата му се ползват всички.
По публикацията работи: Светла Бондова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40