Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Моят дом- моята крепост

96 на сто от българите живеят в собствено жилище, но много от имотите са пренаселени, защото се обитават от няколко семейства. Това сочат данни на Евростат за 2011 г. Почти половината от домовете са пренаселение, защото там живеят няколко поколения. Според европейската статистика, високият дял на живеещите на тясно се отчита предимно в страните, които са изложени на риск от бедност.

Какво е положението с жилищния фонд във Видин? Според данни на Националния статистически институт жилищата в региона са 67 436. Според информация от 31.12.2012 г., най-голям дял заемат тристайните жилища- близо 24 000. Двустайните са 18 136, а едностайните- 4285.

"Броят на жилищата е нараснал с 11% процента в сравнение с предходното преброяване през 2001 година", каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН, Емилия Лазарова, директор на Териториалното статистическо бюро във Видин.

Страната ни заема водеща позиция в една негативна класация на статистическата служба на Европейския съюз. Ние сме на второ място след Румъния по липса на вътрешен санитарен възел в жилището. Домовете, свързани с обществена канализация в област Видин са 50% от всички обитавани жилища.

"С друг тип канализация са 43%, а без канализация са само 7% от жилищата", допълни Лазарова.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Без източник на вода са 663 жилища в областта. Едно такова място, в околностите на Видин, посети нашият екип. Жилището, което обитават и наричат дом шестчленното семейство на Найден и Марияна се намира до Околовръстното шосе на града и представлява схлупена постройка. За наличие на канализация и други удобства, с които е свикнал всеки модерен човек не може да се говори. Семейството с 4 деца на възраст 5, 8, 10 и 12 години. За тях се грижат и двамата родители- майката бере вишни, а таткото събира старо желязо, което предава за скрап. Заварихме 3 от децата сами, като за отговорник бе оставена най-голямата- 12-годишната Надя.

"Два дни ходих с майка ми, днес си почивам. Утре пак ще ходя", обясни Надя.

Тоалетната, която ползва семейството е скована от летви и се намира на метри от къщичката, в една стая. Наличието на цивилизация при тях са помпата, от която черпят вода, едно радио и обикновена пералня, с която не само перат, но и топлят вода за къпане.

Как стои въпросът в Монтана- отново се допитваме до статистиката. Към 01.02.2011 г. в област Монтана са преброени 82 183 жилищни сгради. Основна част- над 61% от жилищата са тристайни и двустайни. Жилищата с една стая са близо 7%, а с шест стаи около 5% от общия сбор. Тоалетна вътре в жилището имат близо половината от жилищата, а над 1% изобщо нямат обособено такова място. Подробности за жилищния фонд в региона ще научим от Лилия Илиева, гл. експерт отдел "Анализи" на ТСБ, Монтана:

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Електрифицирани са почти всички жилища в областта. Делът на неелектрифицираните е 0,02% от всички жилища. Това са примитивни жилища, които се намират в махали и труднодостъпни планински места. Основен водоизточник е общественото водоснабдяване."


Глад и мизерия има сред многодетните ромски семейства в Монтанско. Те разчитат основно на помощите от държавата, за да могат да изхранват децата си. Почти всеки ден ядат само хляб, защото детските надбавки не стигат за друго. Въпреки това в почти срутените им къщи има задължително сателитна чиния. Сътрудникът ни Биляна Борисова посети едно такова семейство. Надя Методиева от монтанското село Долно Белотинци е на 40 години, има шест деца. От месеци в къщата й няма ток, защото сметката и е достигнала над 400 лева.

"Може аз да стоя гладна, но за децата ще правя сметка да изкарам по 2-3 лева, да имат по една вафла."

По публикацията работи: Ани Цекова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Златко Живков: За мен Монтана е мисия, аз вярвам в това, което правя!

Отправяме се към Монтана- дни след празника на града Свети дух и за да видим новия център на града край Огоста.  От пръв поглед прави впечатление  елегантността на фонтаните, чистотата край тях и свежите ландшафтни решения около водните пространства. Край алеите висящи петунии в различни окраски радват очите на минаващите, а..

публикувано на 26.07.24 в 12:55
Теодор Димокенчев

Теодор Димокенчев: Няма как да има стабилност, докато не премине борбата за надмощие между олигархичните кръгове

Готовност за разговори по приоритети и конкретни политики обявяват парламентарните формации.  Въпреки това, шансовете третият мандат да доведе до съставяне на редовен кабинет изглеждат все по-илюзорни с всеки изминал ден.  Защо се провали 50-тото Народно събрание?  Започна ли процес на разпад в партиите, който е предпоставка за пренареждане на..

публикувано на 25.07.24 в 10:00

КНСБ: 1/3 от българите работят за под 1000 лева месечно - достатъчни ли са?

1453 лв. е необходимият нетен месечен доход за издръжка на живота за работещ, сам живеещ към месец юни тази година. Това е почти колкото за предходното тримесечие - с един лев по-малко. Намаление не е имало от десет години, макар и минимално, което отразява овладяването на инфлацията и по-ниския ѝ темп. Това каза президентът на КНСБ Пламен..

публикувано на 24.07.24 в 10:45

Ще спре ли вносът и продажбата на по-стари автомобили в България

Забрана на вноса на стари автомобили в България е една от мерките, предложени в актуализирания Интегриран план за енергетика и климат.  Документът определя националните цели по петте измерения на плана до 2030 г. - декарбонизация, енергийна ефективност и сигурност, вътрешен енергиен пазар, както и научни изследвания, иновации и..

публикувано на 23.07.24 в 11:00

Успешно ли е лято 2024 за туристическия бранш?

Посланието, което туристическият сектор в България излъчи за лято 2024 е "В България си желан". Около това се обединиха представители на туристическия бранш, държавни институции, експерти в областта на туризма, учени и общественици по време на форума "БГ туризъм - лято 2024", организиран в курортния комплекс Албена през юни. Служебният..

публикувано на 22.07.24 в 10:45

Хората в Челопек: Селото ни е хубаво и спокойно

Красива природа, чист въздух, богата история, спокойни и усмихнати хора. Така ни посреща Челопек - едно планинско село, сгушено в полите на Врачанския Балкан. Част е от община Враца и е разположено на по-малко от 10 км от големия град. Близостта до него е предимство, казват местните . В града намират работа, а децата им ходят там на училище...

публикувано на 19.07.24 в 14:50

Александър Михайлов: Антикорупционното говорене е просто мода

Продължава да се търси формулата за управление в българската политика.  От поредните предсрочни избори ни делят редица нестандартни и екзотични предложения, целящи да съставят кабинет.  Антикорупционните мерки ли са единствената възможност за преодоляване на превърналата се в перманентна криза?  Статуквото дискутираме с анализатора и автор в..

публикувано на 18.07.24 в 10:00