Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За квалификацията на учителите и трудността на учебния материал

В рубриката на РАДИО ВИДИН "В училище" разговаряме с доц. Тодор Мишев, преподавател по методика на обучението по история в Историческия факултет на Софийския университет "Св. Климент Охриднски". Ръководи и център за квалификация на учители от училища и детски градини. Именно във връзка с обучителния център е и нашият разговор- в търсене на отговор за нуждата от квалификация на учителите днес:

"Част от проблемите, свързани с квалификацията, се отнасят до педагогиката и психологията. Те касаят целия екип на дадено училище или детска градина. Друга част е специализирана квалификация по отделните предмети. Всяка дисциплина си има специфични проблеми, но всички имат общи - най-вече свързани с комуникацията помежду им, с децата и с родителите.
"Център за съвременно образование" предлага модули в сферата на общото квалифициране, свързано с психология и педагогика- предлагаме всички актуални теми в момента. По отношение на отделните предмети- се предлагат курсове в хуманитарната област- основно за учители по история, български език, свят и личност, география . Възможно е при желание да бъдат осигурени и други специалисти.

Идеално образование няма- всяка нация, всяка политическа партия, ако щете си имат собствена концепция за образованието. И всяко време поднася различни изисквания към образованието. Финансите също са различни.
Сложността на учебниците, теоретизирането са основни проблеми. Там решението е ясно, но никой не преминава към него. Учебниците се пишат от мои колеги- изключително добри специалисти в своята област, но предимно академично настроени. Учебниците от пети клас нагоре са нещо като съкратен курс на лекциите и на тяхната академична преподавателска дейност. Част от авторите на учебници не съм сигурен дали са виждали скоро жив шестокласник, но пишат учебници за шести клас. Получава се един проблем с понятийния апарат и с количеството фактология. Западните държави отдавна са решили този проблем- три пъти по-малко текст, но повече упражнения, игри, извънкласна дейност по съответния предмет и ефектът е по-добър. Лошото е, че учениците намразват учебниците заради тяхната трудност. Родителите понякога трудно се справят с учебниците и вече се получава една среда на недоверие към училището. На това, че то сякаш иска много от учениците и родителите, а малко им дава. И се постигат все по-лоши резултати в нашата образователна система. Материалът за учене става все повече, а знанията- все по-малко.

По отношение на българския учител положението също става все по-лошо. В университета влизат все по-немотивирани студенти в педагогическите специалности. От тези, които влизат- от 80- 100, не повече от 20 се реализират като учители. Идват слабо подготвени от гимназиите, излизат недоучени от университетите. И какви учители ще бъдат след това, ако нямат и мотивация, разбира се. Човек ако има лична мотивация, той може да преодолее всички трудности и несгоди на системата, но ако няма- нищо не се получава.
Имам студенти, които когато ходят на стаж, и като се обърнат към дъската да пишат заглавието, го пишат с по две правописни грешки и учениците им се смеят. Какви учители ще станат те!"
По публикацията работи: Петя Генова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40