Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За военната реформа и последиците от нея в Северозапада

Министърът на отбраната Ангел Найденов заяви преди дни в свое интервю по БНР, че една от трите основни мисии на Българската армия е помощ за населението в мирно време при природни бедствия и това много ясно се вижда сега при участието на военнослужещи и специализирана техника при гасенето на пожари. Заради това закриването на формирования без ясни разчети какви територии от страната ще бъдат оставени без защита, са недалновидни, посочи министърът на отбраната като даде пример със закриването на батальона във Враца.

"Днес все по-често сравняват нашата армия с тази, която сме имали след подписването на Ньойския мирен договор през 1919 година. Но сега всички ограничения са доброволно приети от нас."

Това каза в "Посоките на делника" по РАДИО ВИДИН о.з. генерал Цветан Тотомиров- бивш началник на Генералния щаб на Българската армия, известен като "железния войн".

"Необходимо е народните избраници в парламента при вземането на важни решения в тази област да се опират на компетентните становища на професионалистите от действащата българска армия и от запаса, защото те могат да кажат това, което народните представители или не виждат или не знаят."

Военното поделение във Враца бе поредното закрито в страната. Хората в града под Околчица приеха болезнено тази промяна. Коментар по темата направи сътрудникът ни Жоро Александров:

© Снимка: БГНЕС

"Закриването на бившето военно поделение във Враца беше прието на нож от местните и най-вече от кадровите военнослужещи. Въпреки протестите и подписките на граждански организации, Враца остана без поделение. Това пък превърна Северозападна България в територия без защита от евентуално нападение на чужди войски. Колкото и хипотетична тази възможност изглежда и реална, особено на фона на последните сътресения в Сирия.

Иначе на предишните управляващи от ГЕРБ дължим закриването на военното поделение във Враца. Какво се случи след 1 юли 2012 г., когато заповедта на бившия военен министър Аню Ангелов влезе в сила и военното поделение беше разформировано?

Около 400 човека напуснаха града под Околчица, за да си търсят препитание в други подразделения на българската армия. Кварталните магазинчета край поделението затвориха врати, защото собствениците им фалираха. Малцина пък са онези бивши военни, които съумяха да си намерят друга работа, благодарение на преквалификациите, предложени от институциите. Т .е. реформата, погледната от врачанския опит, звучи така: "Закриха поделението, за да увеличат безработицата в най-бедната част на ЕС".

Тогава въпросът е кой имаше нужда от подобно действие? И дали на Враца и врачани ще им стигнат следващите 10 години, за да възстановят щетите от "Торнадото ГЕРБ", което им донесе не само белята със закритата казарма. Защото догодина ще стане готов обходният път, който само край Враца ще е от 2 ленти, докато край Монтана ще е с 4. Не след дълго време и трасето от Ботевград през Мездра, което трябва да отведе трафика от и за "Дунав мост 2" също ще е с четири ленти.

А какво да кажем за безумието, наречено високоскоростна жп-линия, пресичаща Враца на две с 4-метрови бетонни стени? Ами за 30-годишното безгрижие на държавата към пътната мрежа, която преминава през града и която прилича на отсечка от Сараево след НАТО-вските бомбардировки…

Дълъг е списъкът с безумията, осъществени от предишните управляващи или реализирани с тяхното съдействие. Въпросът е дали тези, които сега ни управляват, искат да поправят голямата несправедливост към врачани. Защото хората са се наслушали на празни обещания, те чакат някой да свърши нещо реално."

Последните новини са, че военният съвет към Министерството на отбраната е взел решение да възстанови и обнови във Враца бившето танково поделение № 24 310, а не както се говореше- закритото на 1 юли 2012 година поделение № 52 380 в града. Оставаме в очакване това да се случи.

Още по темата можете да чуете в аудио файла.

По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42