Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Слово за панаира във Враца

Традиционният есенен панаир във Враца тази година ще се проведе между 14 и 19 септември. Историците казват, че това ще е 125-ото му издание, което дава поводи за някои размисли. Но не върху това коя чалга звезда ще извиси трели на сцената в спортния комплекс "Христо Ботев" или това колко бирарии ще бъдат наместени в пространството пред градския стадион, или дори това колко търговци и от кои краища идват, за да покажат какво имат за продан. Словото ми е за това, че 125 години след началото, панаирът май е изгубил своите корени и смисъла на онова, което е бил в началото. И тъй като поколенията се сменят, а сегашните не помнят онова, което е станало преди век, ние им дължим поне информацията.

Единици са онези, които знаят, че Врачанският панаир е възникнал като религиозен празник. Вероятно столетия наред истинският празник на Враца е бил не 9 ноември- денят, в който градът е освободен от турско робство или 1 юни- заради подвига на Ботев и четата му, а 1 септември, който е изключителен ден в българската празнична система. На него православните християни почитат Свети Симеон Стълпник. Любопитна подробност е, че светията е изографисан още приживе с клонка черничево дърво, по което лазят буби. Смятан е за покровител на Враца и дори на целия Северозапад. През късното Средновековие градът под Околчица се е замогнал именно, благодарение на коприната. Засаждането на черничеви дървета, за които има благоприятни атмосферни условия, отглеждането на буби, събирането на пашкули и тегленето на свилата превръща Враца от незнайно средновековно селище в модерен занаятчийски град, втори по значимост след Пловдив в българските земи на турската империя. В началото на ХІХ век Враца е един от най-големите бубарски центрове на България, а понятието "врачанска коприна" се използва като еталон за качество. Поради тази причина Св. Симеон Стълпник , който е покровител на бубарите и бубарството, се приема за духовен покровител на град Враца, където обаче... няма нито една църква или дори параклис на този светия.

След преминаването от Юлианския към Грегорианския календар датата на почитането му е променена на 14 септември. Връщането на Българската православна църква към Юлианския календар отново възстанови деня на свети Симеон Стълпник на 1 септември. Старият празник на Враца обаче не е възстановен на тази дата, продължава да е на 14 септември и именно на него се провежда сегашният панаир, който по религиозния календар вече се явява Денят на светия Кръст - Кръстовден, празник с други измерения и обичаи. Така Враца си остава и без духовен покровител, което вероятно предопределя незавидната му съдба, и без истински духовен празник, както е традицията на истинските градове.
От няколко години дори има идея традиционният панаир да се прави отново на 1 септември, но все още местната власт няма воля да "върне стрелките на часовника" към изконното летоброене. Логиката води към това действие и останалите събития- след панаирните дни лесно ще се повиши патриотичното настроение около 6 септември, когато се отбелязва Съединението на Княжество България с Източна Румелия. И не на последно място- няма да се пречи на нормалния учебен процес на току-що започналата нова учебна година по школата, която благодарение на Врачанския панаир се превръща в пълна каша, вместо да даде начален тласък на излезлите от ваканция тийнейджъри.

По публикацията работи: Жоро Александров


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40