Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"За" и "против" военното обучение в училище

Военното обучение в IX и X клас предстои да бъде въведено от 1 декември, обяви министърът на отбраната Ангел Найденов. Тази подготовка ще се провежда в рамките на пет часа. Обучението ще бъде в часа на класа и ще се провежда от класния ръководител и военнослужещ, цивилен служител от териториалните структури на Централното военно окръжие или преподавател на граждански договор. Старши лейтенат от запаса Станислав Георгиев, бивш преподавател по Начално военно обучение (НВО) и сегашен кмет на видинското село Майор Узуново е обучавал децата в продължение на четири години:

"За четирите години, през които съм бил преподавател по НВО имам само хубави спомени, защото децата се учеха на ред и дисциплина. Никога няма да забравя прегледите на маршовата и строева подготовка, както и военно полевите лагери, които се провеждаха тогава. В училищата имаше норматив, който децата трябваше да покриват целогодишно и те имаха много солидна подготовка по много дисциплини. Искам да споделя, че голяма част от учениците познаваха отлично устройството и работата с автомат "Калашников" и умееха за норматив да го разглобяват и сглобяват. Подкрепям изцяло идеята за връщане на часовете по военно обучение в училище."

Някои от темите, които се предвиждат за военното обучение в IX клас са: "Същност и съдържание на гражданско-военните отношения", "Действия за оцеляване при актове от терористични, екстремистки и престъпни групировки и военни действия, както и при откриване на невзривени бойни припаси", "Задължения на гражданите на Република България по отбраната на страната".
Учениците от X клас ще учат: "Въоръжените сили на Република България- история и настояще", "Въоръжения и екипировка на военнослужещите във видовете въоръжени сили", "Мисия и задачи на въоръжените сили на Република България". Учениците от IX и X клас в Белоградчик приемат разнопосочно тази идея. Сътрудникът ни Иванка Петрова разговаря с част от тях.
 
"Не мисля, че е необходимо въвеждането на военното обучение, тъй като образователната ни система се нуждае от много подобрения и не смятам, че да се добавят нови неща ще бъде най-доброто, което могат да направят в момента... Мисля, че е необходимо, за да имаме познания за българската армия... Смятам, че е добре, но такова обучение е по-подходящо за момчетата..."

Още по темата можете да чуете в аудио файла.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49