Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Сей, земеделецо, сей, слънчево и топло е...

В "Земята, която ни храни" днес: 
*
вече изтича оптималният срок, в който трябва да бъде засята пшеницата- с какво трябва да се съобразят стопаните, за да разчитат на добри добиви- Сашка Георгиева- нач. отдел "Растителна защита" в Областната дирекция по безопасност на храните; 
* за необходимостта от спазването на сеитбената норма, сеитбооборота, правилния избор на сорт и последващите грижи за посевите- съветите са от селекционера от Враца Божидар Джунов
* защо недоволстват зърнопроизводителите и изготвиха декларация, с която подкрепят протестните действия в страната; ще протестират ли самите те- гост в "Земята, която ни храни" е Александър Александров, председател на видинския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите; 
* агропрогнозата за ноември научаваме от Леночка Ангелова- директор на ХМС- Монтана.

Началото на ноември е, вече изтича оптималният срок, в който трябва да бъде засята пшеницата, а всяко едно закъснение ще окаже влияние на добивите догодина. С какво трябва да се съобразяват земеделските производители- разговаряме с агронома Сашка Георгиева, нач. отдел "Растителна защита" в агенцията по безопасност на храните във Видин:

 

"За Видинския регион пшеницата е една от стратегическите култури. Хубавото е, че през последните години културата на земеделие е по- висока, а от това до известна степен зависят и по-високите добиви. е културата на земеделие. Производителите се убедиха, че за да имат високи добиви, трябва да спазват добра агротехника"- каза Сашка Георгиева. Като агроном тя препоръча преди да се пристъпи към сеитбата на есенници, стопаните да изберат добър предшественик, както и и да извършват сеитбооборот, за да се предпазят посевите от болести. От значение е и обработката на почвата, за да се създаде добро сеитбено легло за семената: "Колкото по-добре е обработена почвата, толкова и семената ще поникнат по-равномерно. От значение е и какъв сорт ще изберат земеделските стопани, като най-добрият вариант е при по-големи площи да се засяват два-три сорта. Задължително условие е да се използват здрави и обеззаразени семена. Срокът на сеитбата е от огромно значение при развитието на пшеницата- ранното засяване крие риск от нападението на различни болести, а при късната сеитба има риск от измръзване на посевите"- категорична е Георгиева.

Агрономът от Враца Божидар Джунов има дълги години селекционерска работа зад гърба си. С него си говорим за сеитбената норма, правилния избор на сорт и последващите грижи за посевите- защото от спазването на добрата агротехника зависи и какво ще приберем в хамбарите. Божидар Джунов се е срещал с много хора, които са разчитали на неговите познания, но и с такива зърнопроизводители, за които водещ е бил май девиза на Мечо Пух- "Колкото повече, толкова повече".

"Дойдоха едни млади момчета, за да си вземат посевен материал. Според науката, засяват се от 500-550 семена на квадратен метър- нормата е около 22 кг. на декар. При нормални условия, те ще дадат 30 % плодоносни братя, ще се образуват 700 класа и съответно- 700 килограма зърно. Момчетата засяха 30 кг. зърно, поникнаха 1000 класа, които са неустойчиви"- разказа селекционерът и допълни, че от значение е и правлиното торене, както и изборът на сорт: "Все повече сериозните зърнопроизводители се ориентират към нашите, български сортове"- каза Божидар Джунов.

Преди дни зърнопроизводителите изготвиха декларация, с която подкрепят протестните действия в страната- тяхното недоволство е заради неспазени обещания и договорености. В София на пресконференция Управителният съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите представи своето виждане по въпроса. Какъв ще бъде изходът- гост в "Земята, която ни храни" е Александър Александров, председател на видинския съюз на зърнопроизводителите и член на Управителния съвет на Националната асоциация на зърнопроизводителите:

"Искаме да се противопоставим на лъжите и липсата на морал в политиката. Подкрепяме протестите, в момента по региони се провеждат събрания и се обсъжда вариант ако не се промени ситуацията, до края на месеца ще се вземе решение и за протестни действия."


Неспазени обещания са в основата на недоволството на зърнопроизводителите. Една от спорните точки е въпросът за обратното начисляване на ДДС при доставка на зърнени и технически култури:

 "Когато някой злоупотребява, държавата има достатъчно механизми да си събере дължимите суми, а ние държим на това ДДС да ни се връща навреме", каза още Александър Александров. Той определи като задоволителна изминалата стопанска година, според него добре е започнала и новата: "И лятната, и есенната кампания протекоха относително нормално- вече са засети почти 90 % от есенниците. Културата на земеделие е добра, това прави впечатление при обхода на площите, мисля че през следващите години резултатите ще са още по-добри"- посочи зърнопроизводителят.

Добрата култура на земеделие несъмнено е от значение за добрите добиви, не е без значение обаче и факторът време- каква е агропрогнозата за ноември- Любо Андреев разговаря с Леночка Ангелова- директор на ХМС Монтана:

"Условията ще са благоприятни за земеделски дейности. Към момента пределната полска влагоемност в региона е около 50% - това не е достатъчно, но с очакваните валежи към 14 и 25 ноември, повърхностният почвен слой ще получи своята влага, а това ще спомогне за развитието на есенниците. Месецът е подходящ за всички дейности на открито- прибиране на последните овошки и зеленчуци, както и наторяването на есенници. Настъпва листопад- овошките влизат в покой. Изключително подходящ и приятен месец за селскостопански дейности"- прогнозира Леночка Ангелова.

По публикацията работи: Йорданка Герасимова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00