Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Повече пари дават за Северозапада- за какво да се изхарчат?

Предвидените повече пари за Северозапада- за какво са ни необходими, е основната тема в "Посоките на делника". До края на годината ще стане ясно как точно общините ще кандидатстват за разпределение на ресурса от 640 милиона лева, предвиден за реализирането на проекти на общинско ниво, като приоритет ще имат общините от Северозападна България. От тях 500 млн. лв. са за проекти на общинско ниво, 100 млн. лв.- за образование, 20 млн. лв.- за иновации и 20 млн. лв.- за военна подготовка. За коментар по темата потърсихме представител на опозицията, видинският депутат от ГЕРБ Владимир Тошев.

"Това е много добре, защото общините- големи и по-малки в българския Северозапад, нямат шанс да се оправят самостоятелно без помощта на държавата и на Европейския съюз. Надявам се тези обещания да се покрият със съдържание. Дано правителството изработи ясни критерии с ясни правила. Проблемът е, че дори и във видинска община няма достатъчно добри специалисти, които да успеят да се преборят в конкурентна среда с общини, които имат възможност- първо да си развиват собствения административен капацитет и второ да наемат добри специалисти, защото имат свободни средства", поясни Владимир Тошев. Според депутата трябва да се развива инфраструктурата в региона.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Средствата ще бъдат отпускани пропорционално сред общините в страната, но приоритет ще имат общините от Северозападна България поради икономическата си изостаналост. Повечето пари са добра новина и за двамата кметове във Видинския регион, с които разговаряхме- Ваньо Костин- на община Чупрене и Николай Гергов- на община Грамада.

"Северозападна България има нужда от повече пари. Трябва да си оправим пътищата. Свежи пари ни трябват и за водопроводната мрежа, която е проблем за четири общини- Белоградчик, Чупрене, Ружинци и Димово. Канализацията е много стара, правена е през 60-те години, затова има и чести аварии, а водата е с лошо качество", заяви кметът на община Чупрене.

"Това е добра новина, стига да не е само пожелателна", каза Николай Гергов и допълни:

"С повече пари ще можем да си подобрим инфраструктурата, защото в този район сме недостъпни за инвеститори. Трябва да се ремонтират и четвъртокласните пътища. Имаме вече един спечелен проект за ремонт на пътя Грамада- Водна. В момента тече процедура за избор на изпълнител. Притеснява ме също и голямата безработица."

За какво друго са ни необходими предвидените повече пари за Северозапада- чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова и Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14