Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отбелязваме Въведение Богородично- празник на християнското семейство

Православната църква чества на 21-ви ноември празника Въведение Богородично, посветен на християнското семейство и младеж. Повече за празника разказа в "Посоките на делника" архимандрит Поликарп, председател на видинския катедрален храм "Св. Димитър".

"Според Светото писание на този ден родителите на тригодишната Мария я завели в Йерусалимския храм и отдали в служение Богу. Най-ранното известие за честването на празника е от края на I век. Семейното ходене на църква днес символизира влизането на тригодишната Мария в храма и напомня на бащи и майки за духовните им задължения към децата."

В миналото този ден се е чествал в много ограничен кръг- само с родителите и част от децата, които не са встъпили в брак. Всички отивали заедно в храма, за да се помолят за семейството си за здраве и благоволение. След това у дома, събрани около огнището, на чаша вино, топла пита и вкусна гозба, чествали- освен празника Въведение Богородично- и здравата връзка помежду си. Масата оставяли неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да хапне и да благослови дома.

И днес традицията по отбелязването продължава. В Кула тази година организатор на празничните прояви е ОДЗ "Звънче", предаде оттам сътрудникът ни Христела Александрова. Всяка една от групите е подготвила своя интерпретация на празника. Представят се фрагменти от бита, диалекта, песните и ритуалите на патриархалното кулско семейство и род, свързани с този ден. Характерни са "Носенето на вода" и "Месенето на хляб".

В Белоградчик всяка година Денят на християнското семейство се превръща в истински задушевен празник, предаде Иванка Петрова. Духовата музика към местното читалище свири на площада на този ден, в Младежкия дом се изнася духовна беседа по темата. Специален гост на тържеството днес ще бъде и Негово Високопреосвещенство видинският митрополит Дометиан.

Видинчани, се оказа, че знаят малко за Деня на християнското семейство:

"Нищо, за съжаление, не знаем за празника... Започнаха коледните пости, затова на този ден се готви постно. Някога се събирахме, но сега децата вече ги няма и не можем да сме заедно... Не съм чувала за този ден..."

По това какво е времето на този ден, народът гадае какво ще е то през цялата следваща година. Ако е топло и слънчево- зимата ще е люта, лятото- сухо, а плодородието- слабо. Ако вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото- дъждовно, а реколтата- богата.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Външната политика на Тръмп може да извади ЕС от летаргията

"Трудно е да се прогнозира какво ни очаква във вътрешен и външнополитически план, защото ситуацията се променя изключително бързо. Геополитическата ситуация започва да взима радикален завой, политическото противопоставяне се изменя изключително бързо ." Това каза в "Посоките на делника" Светлин Тачев от Социологическа агенция "Мяра". Той е с..

публикувано на 25.02.25 в 13:17

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59