Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Свлачищата- какво правят общините, за да ги предотвратят

Снимка: БГНЕС
Общо 72 свлачища са се активизирали през 2012 година в цялата страна, сочат данните на Националния статистически институт. Те са причинили щети за над 17 млн. лева. На територията на област Видин активните свлачища през миналата година са били две, нанесли са щетите за 233 хил. лева, а Правителствената комисия за възстановяне от бедствия е отпуснала 96 хиляди лева. Във Врачанска област са регистрирани пет случая на свлачищни процеси, за спасителни и неотложни аварийни работи са вложени 130 хиляди лева. Националната статистика не е отчела активизирали се свлачища в област Монтана. Резултатите от проект за оценка на природния и технологичен риск по поречието на река Дунав, представиха преди дни във Видин учени от Българската академия на науките.

"По проекта "Интегрирана оценка на природния и технологичен риск в Дунавската равнина в румънско-българския трансграничен участък" е изготвена комплексна карта, която указва опасностите. Изследвани са районите между Видин и Никопол в българския участък на реката, а на румънска територия- между Калафат и Турну Мъгуреле. Целта е да се създаде база данни, да се оценят тежестите и да се вземат мерки за тяхното намаляване." Това заяви по темата доцент Николай Добрев от Геологическия институт при БАН.

Три обекта със свлачища са били ремонтирани през последнита година в община Враца. Средствата за ремонтните дейности са осигурени от междуведомствената комисияза възстановяване и подпомагане към Министерския съвет. Укрепени са свлачищните деформации в селата Горно Пещене и Веслец, предаде сътрудникът на РАДИО ВИДИН Жоро Александров. Преди няколко години високите подпочвени води активираха километрично свлачище в Оряхово, което порази къщите и инфраструктурата. След продължително настояване от страна на местното общинско ръководство, бе намерено финансиране от близо 8 млн. лева за цялостно справяне с проблема. Дейностите по укрепване на свлачището започнаха в началото на 2008 година, проектът обаче не изпълни целта си, защото малко преди да бъде завършен, работата бе пруастановена, поради липса на средства. Досега, за 6,5 млн. лева, са изградени пет огромни колектора и километър подпорни стени. Но те не могат да спрат свлачището, ако не се довърши отводнителната система. От общината се надяват държавата да отпусне необходимите 800 хиляди лева, които са непосилни за местния бюджет, за да бъде завършен обектът и свлачищният процес да бъде овладян окончателно. Експерти от "Геозащита" предупреждават, че ако не се изпълни проектът докрай, има опасност свлачището да се разшири и да разруши изградените досега съоръжения за милиони.

Наскоро Министерството на регионалното развитие обяви обществена поръчка за инженерно-геоложко проучване за укрепване на друго свлачище в Оряхово, което застрашава платното на републиканския път Козлодуй-Мизия-Оряхово-Никопол. Целта е да се изготви подробна геодезическа снимка на района на свлачището, която да обхване всички свлачищни елементи и теренни особености и да бъде извършено проучване за цялостното му стабилизиране.

В община Лом има регистрирани значителен брой свлачища, като голяма част от тях обхващат населени места и важни комуникации. Най-мащабни са свлачищата в районите на село Орсоя, село Сливата и квартал Боруна в Лом, съобщи сътрудникът ни Владимир Недев.

Още по темата можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Пламен Коцев

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45

Светослав Славчев: Без държавата да се намеси, няма как Видин да излезе от дъното

"Статистически вече не сме най-бедните, съревноваваме се с няколко области, като това, разбира се, не ме успокоява. Тук обаче Общината не може да направи кой знае какво. Общината и Общинският съвет могат да съдействат всячески на инвеститори и да има прозрачност в тази връзка, но липсата на инфраструктура е главният фактор, липсата на газова връзка,..

публикувано на 26.11.24 в 14:14

Ще работят ли младежите по специалността си след гимназията

Около половината от гимназистите, които завършват средно образование, няма да работят това, за което са учили. Това показва изследване на Института за пазарна икономика за 2024 година. В проучването се съпоставят различните специалности, които се завършват, приемът в професионалното образование и профилът на икономиката, обясни за Радио ВИДИН..

публикувано на 25.11.24 в 11:00

Село Куделин- най-северната точка на България

Днес гостуваме в село Куделин- най-северната точка на България при устието на река Тимок. Намира се в община Брегово, област Видин. Старото име на селото е Влашка Раковица. През 1934 г. е преименувано на името на владетеля на "Браничевската земя" Куделин. Историята на братята Дърман и Куделин е малко позната, но важна страница от средновековното..

публикувано на 22.11.24 в 16:56

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42