Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ретро поздрави за Коледа

Снимка: РАДИО ВИДИН

Отново е Рождество Христово, отново очакваме да завалят поздравителните смс-и, а страницата ни във Фейсбук да се напълни с пожелания на познати и непознати. Това се случва днес, благодарение на мобилността, а как преди години хората са си честитили най-светлите празници в годината? Случвало ли ви се е да чуете, че ние българите, когато сме на трапезата, обичаме да говорим за работа и обратно? Е, няма да изневерим на традицията.

© Снимка: Лилия Луканова Личен архив

На празника ви срещаме с Лиляна Луканова, която е отдала целия си трудов живот на професията "телефонист". Днес тази професия не съществува. На някого дори може и да се стори смешна, предвид технологиите за комуникация, с които човечеството разполага. Лиляна Луканова вече 26 години е пенсионерка, но животът и е минал във видинската поща, сред женски колектив с повече от 45 телефонистки.

"Бяхме страшен колектив. Там ми е минал животът. Изкарвахме нощна, дневна и редовна смяна. Нон стоп се говореше по телефона. Работехме ръчно с кабели и щепсели в старата поща- '61, '62 година, а там имаше 900 телефонни линии. Бяхме по 5 телефонистки на смяна и когато гледах на другите номератора и разбирах кога имат двойно съобщение. Когато се работеше под напрежение, с хиляди разговори, се случваше някоя колежка да обърка жаковете и да сбърка разговора, а аз веднага я поправях. Тогава беше много трудно и много бавно"- разказва за този период от живота си Лили.

През 1967 година отваря врати новата поща във Видин, която е по-модерна и по-добре оборудвана. По-късно работата става автоматична, но продължават да пристигат телефонни поръчки. Коледните празници обезателно се честитят по телефона, казва баба Лили:

"Предимно по телефона си честитяхме Коледа и Нова година. Получавахме и поръчки за разговори за цялата страна. Имаше светкавични, бързи и обикновени. Светкавичната поръчка трябваше да се изпълни за 10 минути, но за сметка на това се плащаше тройно. За обикновена телефонна поръчка чакаш около един час."

Лиляна Луканова дълги години, освен като телефонистка, работи и като отличен шивач, а от видинското "Кале" чак до София и Варна звънят различни хора за поръчки на нови поли и костюми или поправка на стари. Както си говорехме за работа, телефони, житейски уроци, разговорът премина в една празнична и по-вкусна тема, а именно какво готвим в деня на Рождество Христово. Това, което най-често приготвя за трапезата Лиляна Луканова са гнетени чушки или новогодишни сарми. Баба Лили не се оплаква от живота, с радост си спомня за младостта, има големи деца и внуци, които изпраща и посреща, но продължава да практикува професията по мобилен телефон, като всички хора в 21 век.

Освен по телефона, в доброто старо време празничните приветствия и пожелания получавахме и върху картички- от хартия. Каква е историята на поздравителните картички и каква е била естетиката на празничните поздравления в миналото, попитахме колекционерът на картички и любителят на антикварни вещи от Враца Борис Врачовски. С него ни среща кореспондентът на БНР в града Ива Антонова. Деца и възрастни от града под Околчица отговарят и на въпроса дали пожеланията на хартия вечеж са отживелица.

Няколко коледни и новогодишни картички се пазят и в музея във Видин. Най-старата е от 1906 година. Картичките са част от изложбата "Мръсните дни в светлите празници", която е подредена в музей "Кръстата казарма" и ще остане там до 6 януари. Как са изглеждали картичките и какво са си пожелавали хората в началото на века- Йорданка Герасимова разговаря с етнографа Десислава Божидарова.

Повече по темата- в звуковите файлове.

По публикацията работи: Лора Русинова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Хората в Смоляновци: Най -хубавото село, живее се прекрасно

Село Смоляновци е едно от големите села в община Монтана. Намира се в планина Стовци, простира се покрай двата бряга на река Цибрица, над която има няколко моста. Пътната мрежа в селото е 35 км и се нуждае от сериозна  поддръжка.  В миналото селището е достигало до 1200 жители, защото тук се е развивала миньорска дейност, добивали са се..

публикувано на 26.04.24 в 12:45
Светлин Тачев

Светлин Тачев: Политическите кризи оставят усещането, че Преходът продължава

В навечерието сме на официалния старт на предизборната кампания, с която ще започне и обратното броене към 9 юни, когато ще гласуваме на националните и европейските избори.  Как ще се отрази натрупаното недоверие в изборния процес, засилило се от честите избори, от още по-честите промени в Изборния кодекс и информационната война по машинно-хартиенния..

публикувано на 25.04.24 в 10:00

На какво се дължи бърнаутът сред българските учители?

За никого не е тайна, че учителската професия има висока обществена стойност. Работещите в сферата прекарват много часове в преподаване, носят отговорност за ученици и често са натоварени с административна дейност. Бързата промяна в начина на работа заради пандемията допълнително доведе до натоварване при тях. Ако учителите не получават подходяща..

публикувано на 24.04.24 в 13:45

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00