Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Цар Петрово- историята и съдбата на българското село

Снимка: РАДИО ВИДИН

В "Добро утро, кмете" продължава обиколката ни из видинските села. Екип на РАДИО ВИДИН реши да отиде на гости в още едно село от Кулска община- Цар Петрово. Легенда гласи, че накрая на селото е загинал цар Петър и оттам то носи името си. Според други източници, селото е възникнало през втората половина на 19 век. В него се заселили бежанци от Тетевен, които били принудени да напуснат родните си места от османска орда, която опожарява града. Отказалите да приемат мюсюлманската вяра били прокуждани, а къщите им опожарявани. Група от тези бежанци потърсили убежище в земите северозападно от Видин и получили разбиране и земя от тамошния турски владетел. В негова чест кръстили селото Турчин. По-късно, след Освобождението, е прекръстено на Цар Петрово.

Днес селото е опустяло, тук-там срещнахме някой и друг човечец и толкоз. Часовникът в центъра беше спрял на два и половина. Никой не можа да ни каже, кога точно е монтиран върху сградата, където днес е кметството. И кога е спрял да работи.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

Освен часовниковата кула, другата забележителност в Цар Петрово е внушителният им храм. Историческата справка за църквата показва, че около 1850 година в селото е живял един пришълец от Кула, някой си Лило Ковача. След като напуснал селото, той продал къщата, в която в една стая се помещавало училището, а другата служела за параклис. И всяка неделя или празничен ден са донасяли камбаната от манастира "Св. Петър", който се намирал на 6 км от селото, а след службата отново я връщали в манастира. Строежът на църквата в Цар Петрово е започнат през 1903 година и е завършен през 1912 година. На 28 август 1922 година черквата е осветена от тогавашния Видински митрополит Неофит. В днешно време храмът е ремонтиран, но само донякъде.

© Снимка: РАДИО ВИДИН

"Обещаха, че ще ни включат в проектите за селските църкви, великите уговорки и обещания и накрая нищо",
не скрива раздразнението си кметският наместник на Цар Петрово Валентин Вътов. Той е дългогодишен учител, но по стечение на обстоятелствата става управник на селото. Приема ни с отворени врати и ни разказва за живота в селото. Разбираме, че само през миналата година в Цар Петрово са починали 20 души. От пет години няма нито един родил се. 90% от хората са над 60-годишна възраст. Авариите с водата са ежедневие, защото водопроводът е от 1956 година. Кражбите в селото не са рядкост. Училището е закрито през 2006 година, а местните деца- 8 на брой, учат в Кула. Лекар идва два пъти в седмицата и то до обяд. Автобуси в селото влизат в понеделник, сряда и петък- един сутрин и един на обяд. Кметският наместник не пропуска да ни спомене и за паметника, който се намира между църквата и читалището.

"Не му е мястото там, не сме го махнали, защото съм против да се руши каквото и да е. Въпреки, че не изповядвам точно тези ценности на колективното начало", казва Валентин Вътов. Иска му се на кметския наместник управляващите да си стъпят на краката и да помислят, че и в Цар Петрово живеят хора.

"Ако така продължават нещата, си мисля, че ще станем като резерват", казва в края на разговора ни местният първенец.

Още за живота в село Цар Петрово чуйте в звуковия файл.
По публикацията работи: Лилия Димитрова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Крие ли рискове новият проектобюджет?

От Министерството на финансите официално публикуваха разчетите на Бюджет 2025. Изчислено е приходите да бъдат под 93 млрд. лева при разходи, гонещи 99 млрд. Според този последен проект дупката в бюджета ще бъде около 6,5 млрд. лв. Това означава, че успяваме да задържим в рамките 3% дефицит, който е нужен за приемане в еврозоната. Освен това се..

публикувано на 11.12.24 в 10:45
Андрей Вълчев, народен представител от БСП-Обединена левица

Андрей Вълчев: Надявам се страстите да утихнат и политиците да проявят държавническо поведение

След 26 дни безплодни опити и 10 гласувания Народното събрание най-накрая успя да си избере председател - експертът по конституционно право и преподавател в Софийския университет доц. Наталия Киселова, която влезе в парламента като част от гражданската квота на БСП-Обединена левица. Този акт "отпуши" процедурата за съставяне на правителство и днес..

публикувано на 10.12.24 в 13:32

Защо е необходима реформа в районите за планиране в страната

На страната ни е необходимо ново райониране за нуждите на европейската статистика и кохезионната политика. Сегашното райониране очертава все по-големи икономически дисбаланси в тях по отношение на безвъзмездната помощ от ЕС в изпълнение на кохезионната политика (на сближаване и преодоляване на икономическите дисбаланси). Обособяването на районите..

публикувано на 09.12.24 в 14:50

Роман - градът с многото мостове

Екипът на Радио ВИДИН гостува на Роман, който се намира в пределите на област Враца. Градът е административен център на общината, в която попадат 12 населени места. Името на Роман идва от средновековната Романова крепост.  Релефът на общината е ниско планински и хълмист, като територията ѝ изцяло попада в пределите на Западния Предбалкан...

публикувано на 06.12.24 в 13:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев, АКАБ: Предлаганите промени в Закона за движение по пътищата са от пусто в празно

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

Алекси Кесяков: Скоростта е наркоманията на пътя

Как да се намалят жертвите на пътя?  Крачка в правилната посока ли са промените в Закона за движение по пътищата, които служебното правителство одобри, но предстои разглеждането и гласуването им в парламента, който има повече от неясно бъдеще.  Къде блокира системата, която от декада не може да се пребори с един от големите проблеми за обществото?..

публикувано на 05.12.24 в 10:00

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31