Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще има ли квартални съвети във Видин

Снимка: РАДИО ВИДИН

Идеята за създаване на квартални съвети във Видин, които заедно да решават проблемите с общинската управа- това бе темата на "Посоките на делника". В нея събрахме позициите на общинската управа, на инициаторите на идеята и мненията на жителите на крайдунавския град.

Преди броени дни Община Видин стартира информационна кампания за популяризирането на кварталните съвети. Те могат да бъдат сформирани по Наредбата за създаването и функционирането им, приета с решение на Общинския съвет. Най-важното, което хората трябва да знаят за кварталните съвети е, че те се изграждат по инициатива на населението и работят на доброволен принцип, подчертават от Община Видин. Целите им са определени в Наредбата, публикувана на сайта на местната управа:

- Да се стимулира инициативата на гражданите при решаване на проблемите на отделните квартали и села;

- Да се постигне постепенна промяна в мисленето на хората, че решаването на проблемите зависи и от тях самите, че те лично могат, чрез своите инициативи и предложения, да участват в управлението и развитието на кварталите и населеното място;

- Да се изгради действено партньорство между обществените съвети и органите на местното самоуправление, чрез което местната власт да се доближи до проблемите на хората, и да може да ги решава по-успешно;

- Да се повиши ролята на гражданите за осъществяване на обществен контрол при разпореждането с имоти- общинска собственост.

© Снимка: РАДИО ВИДИН, Архив

Още подробности за целите на кварталните съвети, каза пред Цветомир Цветанов кметът на Видин Герго Гергов:

"Целта е една обща- всички граждани на този град да започнат да говорят помежду си, да дават идеи, да ги отстояват и защитават. Местната власт, заедно с тези съвети, да създаде едно ново ядро, звено и да си дадем ясната равносметка къде се намираме, какво сме постигнали и какво можем да направим заедно. Целим да вкараме гражданите активно в управлението на града ни. Тези съвети са на доброволен принцип, не става въпрос за разплащане от страна на общината. Трябва да разберем, че основната цел е да оправим града си, а това може да стане, когато сме обединени", каза Герго Гергов. Той призна, че към момента настроението сред жителите е по-скоро песимистично относно идеята, но е оптимист, че все пак хората ще се заинтересуват от подадената им ръка от Общината с възможност техният глас да бъде чут.

В изпълнение на Наредбата е издадена и заповед, с която се определят границите на 15 района в рамките на областния град- "Химик", "Баба Тонка", "Христо Ботев", "Петко Каравелов", "Васил Левски", "Крум Бъчваров", "Гео Милев", "Панония", "Вида", "Строител", "Бонония" 1 и 2, "Кале", "Централна градска част" и "Квартал Нов път".

Какво е отношението на видинчани към тази нициатива, попита Петър Антонов:

"С удоволстие бих участвала, бих предложила например улиците да се почистват редовно, тротоарите да се почистват от снега от живеещите там, неща от които би трябвало градът ни да изглежда по-добре... Мисля, че от Общината ще се съгласят с някои предложени промени от тези съвети. В нашия квартал например няма пешеходна пътека, чакам по 5 минути да пресека улицата- може да предложим това да се реши..."- подкрепиха идеята на Общината жителите на Видин.

© Снимка: РАДИО ВИДИН, Архив

Всъщност наредбата за създаването на квартални съвети във Видин бе утвърдена от Общинския съвет още през юни 2011 година, но досега не успяваше да заработи на практика. Тя е изработена по инициатива на бившия общински съветник Даниел Дамянов:

"Заимствахме от други градове, още през 2009 година. Събрахме се около 300 души от квартал "Химик" да поговорим за това какво бихме могли да направим за нашия квартал. Тогава ни стана ясно, че сме нелегитимни и няма как да излъчим представител, и да предявим изисквания към местната власт. Потърсихме къде има такива практики, и видяхме че работят добре в Ловеч, Шумен... Предложението си внесохме в Общинския съвет, гласуваха, прието бе, и ето днес може да започнат да работят. В нашия квартал хората още питат какво става, кога ще създадем съвета. Имам готовност, като се затопли, да се съберем отново. Надявам се, че чрез информационната кампания най-после хората в града ще разберат за предимствата на кварталните съвети и ще започнат да работят в тази насока, защото никой освен живеещите в квартала не може по-добре, а и не бива, да взима решения вместо тях", обясни Даниел Дамянов.

Повече подробности за кварталните съвети може да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Ани Цекова и Цветомир Цветанов


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59