Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

За тъжните залези над плодородните земи в Генерал Мариново

Снимка: Радио ВИДИН
Видинското село Генерал Мариново носи името на военния деец Кръстю Маринов, командир на 30-и Шейновски полк по време на Сръбско-българската война, началник на шеста дивизионна област- Видин по време на Балканската война и комендант на Видин по време на Междусъюзническата война. В негова чест през август 1934 година село Мусумане е преименувано на Генерал Мариново.

СнимкаСега в селото живеят около 120 души. Големи двуетажни къщи стоят самотни и бавно се рушат с годините- хората ги няма вече. От бронзовия бюст на генерал Маринов днес няма и помен, откраднат бил преди години и така и не се намерил. Кметският наместник Милко Матеев ни увери, че правят всичко възможно да възстановят паметника, та макар и от мрамор. Той разказа интересната история на някогашното село Мусумане и съседните села, създадени от тримата братя Мусуман, Молалия и Гузалия. За живота в днешни дни, казва че е труден.

"Имаме 33 души от малцинствата, работят в лозовите масиви в землището на селото или секат по горите, с това се препитават. Млади хора в село не се връщат. Децата ни са 11- все от малцинствата. Иначе къщи тук големи, ама хора няма, измряха или напуснаха. Чужденци, англичани купиха къща тук, но сега я продават, има и друго семейство, но те веднъж в годината идват. А другите хора от село се занимават със земеделие колкото могат. Само един от село гледа към 200 овце, другите гледат животни само за себе си. Продадоха хората земята си, или под аренда я дават, като са стари и не могат, няма начин. И магазина затвориха единия, няма оборот. На хората им пазаруват във Видин."

Попитах кмета от какво му се оплакват местните жители, за каква помощ го търсят. Отговорът му беше кратък:

Снимка"То май не остана някой да се оплаква, да сте видели хора по улиците... Я дошли днес един- двама, я не. Старите не се движат много, много, оплакват се, че нямат пари за старини."

Кметският наместник не е голям оптимист за бъдещето на българското село. Сам пенсионер, той знае прекрасно положението на всеки един свой съжител. Казва, че днешните държавни мъже все по-малко мислят за българското село и оставят живота бавно да изгасне в него.

"Селата се оголиха и няма връщане назад. Ако дойдете след 15 години, може и да не намерите никого тук, само съборетини. Трябва да помислят да подобрят положението на хората в селата. Не се чува селянинът, като че го забравиха..."- каза с болка Милко Матеев.

Малки пенсии, живот в разбирателство- това разказаха за битието си и хората от село Генерал Мариново. По думите им, от кмета са доволни, помага когато и с каквото може. Казват, че след още десет години има опасност селото да остане без хора, защото техните деца и внуци са далече... А дотогава ще наблюдават тъжния залез над плодородните земи самотни...

Кметството в село Генерал Мариново"Спокойно се живее тук, идва и лекар редовно. Пенсиите са малки- 190 лв., с 33 години стаж като медицински работник- не достигат просто. Добре сме като платим тока, телефона, и после- каквото остане. Помагаме си един на друг- "младите" плащат на по-старите сметките, пазаруват им. Но бъдеще за селото няма- тук сме останали последните, на по 74 години и повече. Остават само спомените от едно време, как се събирахме, каква веселба беше, какво задружие. Такъв е животът"- казаха хорта в село Генерал Мариново, които успях да открия.   

Повече за живота в село Генерал Мариново може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Толовица- красиво, спокойно и безлюдно село

Днес ще посетим село Толовица в община Макреш. Намира се в изключително красива местност по течението на две малки реки, а районът наоколо е зает от гъсти гори. Според местна легенда, първият жител на Толовица се е заселил тук при малко изворче, а селото е кръстено на жена му.  В близост до Толовица започва природният резерват "Магурата", защитен..

публикувано на 20.12.24 в 13:13
Стоил Цицелков

Стоил Цицелков: Нуждаем се от политици, не от партизани в окопите или знаменосци на средновековна чета

Първият мандат за съставяне на правителство ще бъде връчен след Нова година.  Междувременно ГЕРБ и останалите формации продължават да търсят формула за парламентарно мнозинство.  Ще завършат ли преговорите с успех?  Ще посрещнем ли 2025 година с редовен кабинет?  Динамиката на политическата ни сцена дискутираме с изборния експерт Стоил..

публикувано на 19.12.24 в 10:00

Справя ли се туризмът в условията на политическата криза?

Над 100 000 българи ще посрещнат празниците зад граница в края на тази година. От тях около 60% ще посетят близки и приятели, докато останалите ще предпочетат разнообразни туристически дестинации. Тази година празничният период е повече от 10 дни - от 20 декември до 2 януари, което насърчава както семейните, така и корпоративните пътувания...

публикувано на 18.12.24 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Скорошното ни влизане в еврозоната е напълно реално и постижимо

Ставаме ли бавно, но сигурно, пълноправни, равнопоставени и интегрирани европейци? След приемането ни и в сухопътния Шенген, трябва ли следващата ни цел да бъде еврозоната? По темата в "Посоките на делника" разговаряме с икономиста Румен Гълъбинов. "България и Румъния дълго време понасяха негативи, преки и косвени загуби, както и пропуснати..

публикувано на 17.12.24 в 13:25

Росица Кирова: Шенген ще се отрази положително на Видин

България и Румъния стават пълноправни членове на Шенгенското пространство на свободно движение на хора и стоки, след от 1 януари 2025 г. От този момент българите ще могат да пътуват напълно свободно през българо-гръцката граница. В рамките на 6 месеца ще се запази граничният контрол между България и Румъния, но той ще бъде много по-облекчен...

публикувано на 17.12.24 в 11:29

Съобразени ли са специалностите в образованието с нуждите на пазара на труда

На кръгла маса за образованието и пазара на труда бяха идентифицирани основни проблеми в сферата на образованието. Сред тях са: нисък дял на учениците, завършващи средно образование - около 50%; несъответствие между образованието и нуждите на пазара на труда; нужда от популяризиране на професионалното образование; остарели методи на..

публикувано на 16.12.24 в 15:32

Хората на Хубавене - всички заедно в труд и празник

Екипът на Радио ВИДИН гостува на село Хубавене, община Роман. Местните не помнят откъде се е появило днешното име, но смятат, че идва от факта, че в него живеят добри, работни и хубави хора.  До селото ни отвежда нов, асфалтиран път. В центъра ни посреща кокетно малко площадче, тук е и паметникът на загиналите във войните 1912-1913, 1915-..

публикувано на 13.12.24 в 12:00