Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Какво защитават промените в Закона за защита на конкуренцията?

Снимка: РАДИО ВИДИН
Промените в Закона за защита на конкуренцията, внесени преди време от депутати, за да се ограничат нелоялните търговски практики, са опасни за конкуренцията. Големите търговски вериги ще се преориентират към външни доставчици и вероятно цените ще тръгнат нагоре. Това прогнозират представители на хипермаркетите, работодателските организации, икономисти, анализатори и производители. Опитахме се да разберем какво ще се случи с българския пазар. Промените, които се спрягат ще доведат до много рискове за българската икономика и по-специално за българските производители- смята Йордан Матеев, изпълнителен директор на Сдружението за модерна търговия.

"Очакваме, че с тези текстове търговците в България ще бъдат принудени да прекратят частично отношенията си с малки български производители и ще увеличат вноса. По този начин ще ограничат рисковете от огромните глоби, заложени в законопроекта и то за нарушения, които могат да се третират твърде широко и дават възможност на държавната администрация да разсъждава доколко има нарушения
"- каза експертът.

Освен че ще навреди на малкия и среден бизнес, този проект ще бъде много вреден и за българските потребители, които ще платят по-високите цени, заложени с промените.

"Една от идеите на вносителите на закона е да увеличат цената, която получават българските производители. Ако законодателят постигне тази своя цел, по-високите цени, които плащат търговците, няма как да не рефлектират при равни други условия. Те ще се отразят при крайните цени за потребителите. От този закон ще загубят всички. Ще загубят и българските политици, защото ние очакваме да  се докаже, че част от разпоредбите противоречат на европейското законодателство в частта, която урежда свободата на установяване и свободата на договаряне. Въпрос на време е срещу България да стартира наказателна процедура срещу този закон. Този законопроект е вреден за български бизнес, за икономиката и не трябва да влиза в сила"
- категоричен е Йордан Матеев.

Според данните на Националния статистически институт от месец април, спрямо предходния месец цените на стоките и услугите в потребителските групи са се увеличили- при хранителните  продукти и безалкохолните напитки увеличението е с 0.4%; при облеклото и обувките има увеличение с 6.1%; за жилищно обзавеждане, домакински уреди и поддръжка на дома цените са се повишили с 0.1%. Има увеличение на основните хранителни продукти, без които не можем в ежедневието си- бял хляб, ориз, мляко, плодове и зеленчуци.

Потърсихме за коментар и Видинската търговско-промишлена палата. Един от очакваните резултати е повишаването на цените, каза Красимир Кирилов, председател на Палатата:

"Всеки един опит държавата да регулира изкуствено цените и взаимоотношенията между производители и търговци няма как да не доведе до сътресения. Основният проблем в новите регулации е, че те не са достатъчно ясни и ще доведат до възможности за корупция. Втора възможност е търговците да минат в сивия сектор, те ще гледат да избегнат праговете, които законът залага. Големите търговски вериги ще потърсят контрагенти и доставчици в съседните европейски страни- Румъния, Сърбия, което ще навреди на българския производител. Ясно е, че проблем има- малките и средни производители могат трудно да отговорят на условията, поставени от големите вериги и сега. Само за да бъдат представени в магазините на големите вериги, работят, ако не на загуба, то поне без печалба. Трябва да бъде намерено решение, което няма да стане с драстична намеса на държавата. Не трябва вината да се прехвърля само на големите вериги и да забравяме за основното- цената на енергията на българския производител и административните тежести, които го правят неконкурентоспособен"
- обясни Красимир Кирилов.  

Още коментари за промените в Закона за защита на конкуренцията и какво ще донесат те на родния пазар ще намерите в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59