Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да пестим от сметките за ток

Снимка: Радио ВИДИН
Енергийната ефективност е тема, която все повече излиза на преден план и касае джоба на всеки един от нас. За пример извадихме статистика за това колко киловатчаса средно на месец е електроенергията на нашия бойлер- ако топлим вода средно по 2 часа на ден, това означава 180 кВтч месечно. Ако използваме електрическа печка за отопление или радиатор по 5 часа на ден, за месеца уредът ще изхарчи 300 кВтч- пише на сайта на ЧЕЗ.

Шоурумът на фирмаКак разумно да потребяваме електроенергия- ще ви дадем примери с термопомпените системи за отопление и климатизация и с използването на слънчевите колектори или соларни панели. Слънчевите колектори безплатно загряват топлата вода, като използват слънчевата енергия. Дори когато слънцето е закрито от облаци, те могат да улавят топлината му. Потърсихме съвет от човек, който цял живот се занимава с тези системи-Радослав Лишков, управител на видинска фирма, която разработва и прилага енергоспестяващи концепции. Попитахме го какво трябва да знаем, ако решим вкъщи да си сложим соларен панел и какво ще ни спести системата:

"Соларните панели са различни- стандартни селективни и вакуумни- тръба в тръба. Вътрешната тръба топлоотдава, ако системата е термосифонна е ефективана. Ако е система под налягане, ефективността не е толкова голяма. Има и соларни панели, които произвеждат ток. Масовите произвеждат напрежение, равно на мрежата. Когато има слънце се дава на ел. мрежата, а когато няма се взема от мрежата ток за нуждите на домакинството или офиса. Целта е в годишен аспект това, което произвеждаш, да е равно на това, което потребяваш- нулева емисия за годината. За соларните панели няма значение квадратурата на жилището, а броя на обитателите и нуждата от топла вода.

СнимкаНай-лесно възвращаемите инвестиции са за малките соларни инсталации, но при тях не може да се разчита зимата. Един вакуумен панел за едно домакинство е около 600-700 лева. Необходим е и бойлер със серпентини за около 250-300 лева. Може да се ползва и термопомпен начин за греене на вода"- обясни специалистът.   

Термопомпите могат да намалят с до 60% сметките за ток на домакинствата в България, отопляващи се с конвенционални електронагревателни уреди. Термопомпените агрегати използват температурата на подземната вода. Оказва се, че във Видин използването на тези системи е доста разпространено.

"От водата вземаме енергията и загряваме или охлаждаме помещението. Спрямо климатика, коефициентът на полезно действие(КПД) е много по-голям. Ако използваме термопомпи, охлаждаме с подпочвена вода, която е с постоянна температура 15 градуса средно.

СнимкаЕдин климатик колкото и висок да е неговият клас, зимата преминем ли минус 20 градуса, КПД-то се влошава и използваната енергия е равна на потребяваната от един обикновен уред. Затова се ползва терпомопомпен агрегат. Едно е да отопляваш при температура от минус 20, за да достигнеш плюс 20 градуса за помещението, а в другия случай отопляваш от 12-15 градуса. Същото важи и за т.нар. земно свързани системи, при които тръбите в земята се полагат или вертикално, или хоризонтално. Вкарва се незамръзваща течност и отново се ползва температурната разлика от подпочвената вода. Внедряват се предимно при ново строителство на еднофамилни къщи"- обясни Радослав Лишков.   

Още за соларните и термопомпените системи и как те спестяват от сметките за ток чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В Деня на християнското семейство: Колко е важен бракът?

На 21 ноември отбелязваме Деня на християнското семейство - повод да се замислим върху значението на семейството и брака като основи на духовния и социален живот. В съвременното общество, обаче, много млади хора избират да живеят заедно и без да сключват брак. Какви са причините за възникването на тези тенденции? Според социалния..

публикувано на 21.11.24 в 13:42

Чувстват ли се сигурни на работните си места хората в предпенсионна възраст?

Застаряването на населението в Европейския съюз (ЕС) е един от най-сериозните проблеми, с които повечето страни ще се сблъскат в близко бъдеще. Съществуват сериозни опасения за предизвикателствата, които все по-застаряващото население поставя пред икономическите и социални условия в момента. Делът на младите хора (на възраст 0-14 г.) в EС до..

публикувано на 20.11.24 в 10:45

Северозападът - слаба икономика, застаряващо население, лоши пътища

Остават ли Видин и Северозападният регион на последно място по икономическо, демографско и социално развитие? Институтът за пазарна икономика представи традиционния си доклад "Регионални профили: показатели за развитие 2024".  Тазгодишното проучване показва, че изпреварващият икономически растеж в няколко от по-малките области в България..

публикувано на 19.11.24 в 13:49

Как помага кариерното ориентиране на учениците и кога да започне

Изборът за бъдещото професионално развитие е още в училище. Как правилно да се насочат учениците, обяснява Силвия Ставрева от Центъра за подкрепа на личностното развитие  с предмет на дейност кариерно ориентиране и консултиране във Видин. "Центърът работи с ученици от I-ви до XII-ти клас и в тази връзка нашата програма за работа с тези..

публикувано на 18.11.24 в 12:31

Село Неговановци - съвременно, обновено и съхраняващо традициите

Екипът на Радио ВИДИН гостува в близкото до Видин село Неговановци. То се намира н а 12 км от областния град.  Красиво и благоустроено е Неговановци.  Впечатлява с големия и обновен площад с красиви декоративни дървета и добре поддържани зелени площи.  Смята се, че Неговановци е лицето на община Ново село, защото е първото село, което..

публикувано на 15.11.24 в 12:00

Тома Ушев: Предстои преустройство на политическия модел

Преговорите за редовен кабинет продължават на фона на начертани червени линии и намерения за санитарен кордон.  Ще намерят ли партиите формула за управлението?  Кои са възможните партньори и невъзможните компромиси?  Политическото бъдеще на страната дискутираме с политическия анализатор Тома Ушев , автор в дясната платформа "Консерваторъ". Радио..

публикувано на 14.11.24 в 10:00

Ще бъде ли спряно решението за повишение на минималната работна заплата?

От Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) внесоха жалба във Върховния административен съд с искане за отмяна на постановлението на Министерския съвет за повишение на минималната работна заплата на 1077 лева от 1 януари. В жалбата работодателите настояват за отмяна на постановлението, с което бе прието повишаването, като..

публикувано на 13.11.24 в 10:45