Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Безопасни ли са пътищата ни през лятото?

Заради уличните ремонти във Видин, на пътното платно са и пешеходците
Снимка: Полина Тодорова
През летните месеци, по време на отпуските движението по пътищата става по-интензивно, и за съжаление жертвите на пътни инциденти се увеличават. Това е статистиката, която отчитат от МВР. През месеците юни, юли и август на 2013 година на територията на област Видин са регистрирани 114 пътнотранспортни произшествия с четири жертви и 37 ранени.

Институтът за изследвания, образование и развитие "Отворена младеж" представи резултатите от анализ на ситуацията по пътищата. 85% от анкетирани смятат, че не се чувстват сигурни на пътя- независимо дали зад волана или като пътници.

"Направихме допитване сред водачи и пътници- да кажат доколко са безопасни пътищата. Оказа се, че около 85% от хората смятат, че пътищата ни не са безопасни. Същите тези хора ги попитахме правят ли всичко възможно да избегнат риска от пътнотранспортни произшествия- дали си слагат колана, дали спазват ограничението за скоростта. По-големият процент от отговорите са, че винаги слагат предпазния колан на предната седалка- такъв отговор са дали 90% от анкетираните. При колана на задната седалка обаче процентът драстично спада... Направихме с полицията и акция "Шофирай отговорно и толерантно", като най-често се констатираха нередовни документи. Плашещото е, че имахме около 10% технически неизправни автомобили
"- каза за Радио ВИДИН Костадин Кръстев, сътрудник във Видин на "Отворена младеж".

Сред другите често констатирани нарушения по българските пътища са неспазването на дистанция. От наблюдаваните близо 4000 превозни средства, 16% от водачите не са спазили дистанция, наблюдавали са и поведението на пешеходците.

"При водачите освен неспазването на дистанция, 15% се престрояват без мигачи, 14% спират неправилно, 13% са без колани. Изучихме поведението на около 2000 пешеходци, от които 709 направиха нарушение- 24% от тях пресякоха на необозначено място"- уточни Костадин Кръстев:

През летните месеци движението по пътищата е по-интензивно, включват се мотористи, велосипедисти, водачи на пътни превозни средства, теглени от животинска тяга и много селскостопански машини. Като се добавят и многото затворени улици, заради изпълнението на проекта за водния цикъл, ситуацията става още по-изнервяща за шофьорите. Писането на sms-и и говоренето по телефона е сред най-честите причини за отвличането на вниманието на водача от ставащото на пътя. Затова е важно всички да бъдат отговорни зад волана, и да тръгват пет минути по-рано от предвиденото, каза още Костадин Кръстев. Според някои от участниците в допитването, най-ефективните мерки за намаляване на жертвите по пътищата са ремонт на пътната инфраструктура и увеличаване на размера на глобите.

 "Шофирането е една отговорност, която е споделена от цялото общество и за да успеем да се запазим, трябва всеки да допринесе със своето отговорно поведение"
- допълни нашият събеседник.

Още за безопасността на пътя, за констатираните нарушения и мерките за намаляването им може да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59