Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Криминалист гостува в "Посоките на делника" дни преди професионалния празник на служителите в МВР

От местопрестъплението: Видин

Емилиян Недялков: "Разликата от телевизионния екран е генерална- нещата не са като на филм"

8
Куфарът с инструментариум на криминалистите е предоставен от Европейския съюз, като част от него е допълнена от видинските служители
Снимка: Полина Тодорова

Дни преди професионалния празник на служителите на МВР, който се отбелязва на 5 юли, в "Посоките на делника" говорим за различни аспекти от тяхната работа. Криминалистиката е специална наказателно-правна наука, изучаваща разкриването, разследването и предотвратяването на престъпленията. Тя разследва извършено престъпление, в нейната сфера са откриването, изземването, изследването, оценяването и съхранението на доказателствата, разкриването на извършителя на престъплението, както и на обективната истина.  

Какво точно работят в научно-техническата лаборатория към Областната дирекция на МВР във Видин- за това разказа в студиото на Радио ВИДИН началникът на лабораторията Емилиян Недялков.

"С методите на науката и с технически способи, ние помагаме за разкриването на различните престъпления. Работим в екипи с оперативните работници по криминална и икономическа линия. Участваме в огледите на местопроизшествията, в претърсвания и изземвания, както и оглед на веществените доказателства и други. В лабораторията извършваме различни експертизи, работим със съдилища, ДАНС, митницата... Експертизата се прави след като ни бъдат предоставени иззетите следи или веществени доказателства от местопроизшествия. В лабораторията във Видин ДНК експертизи не се правят, но изследваме видеозаписи, правим химически изследвания- за наличие на токсини в храната или в секрет, който сме взели. Правим и дактилоскопни и графически експертизи, изследване на всички видове документи, балистика и т. н. На местопроизшествията се ползват набор от инструменти за различните видове следи- биологични, трасологични, правене на гипсови отливки от подметки или гуми. Правим и полеви тестове за наркотици. Част от инструментариума в лабораторията ни е малко поостарял, но все още работим с него. Като цяло сме подготвени да участваме във всеки оглед на местопрестъпления и последващото изследване на уликите"- обясни Емилиян Недялков.   

Емилиян Недялков гостува в студиото на Радио ВИДИНВ студиото на Радио ВИДИН експертът гостува минути преди да присъства на дело, по което е изготвил експертиза. Попитахме го как точно се изготвя тя и какво се случва с доказателствата, събрани като улики:

"Дактилоскопната следа е тази, оставена от пръсти, длани, ходила. Впоследствие се извършва сравнително изследване както с хората, които имат достъп до даденото помещение, така и със заподозрените от базата-данни на автоматизираната информационна система- АФИС. След като обработим следите, те се опаковат, описват и предават на разследващия полицай. Отпечатъците, които сме взели от хората, живеещи или работещи в помещението, не се запазват, а се унищожават."


В хода на работата им има и любопитни случки- като например да станат сами свидетели на местопроизшествие, на което след това са направили и оглед. Бил пътен инцидент, на който се оказали първите дошли по стечение на обстоятелствата. Интересна е и изобретателността при укриването на наркотични вещества и контрабандата на хора. Емилиян Недялков си спомни и за друг интересен случай, на който крадец по невнимание оставил имената си:

"Крадецът при един обир в едно село изпаднал в нужда, след което използвал акт, съставен му на пътя, а на акта били трите му имена... Има обаче и доста интелигентни престъпници- тези, които замислят обира, докато самите изпълнители не са чак такива."


Младши експерт Красимир Уршев демонстрира за Радио Видин инструментите за работа на криминалистите (виж галерията по-долу)На въпрос- "Каква е приликата Ви с телевизионния герой Хорейшио в сериала "От местопрестъплението: Маями" и толкова лесно ли се разкриват престъпленията, както виждаме на екрана?", Емилиян Недялков отговори така:

"Единствената прилика, която имаме с тези сериали е, че естеството на работата ни е едно и също- посещаваме местопроизшествията, взимаме следи и веществени доказателства и ги обработваме. Разликата от телевизионния екран обаче е генерална- нещата не са като на филм. В сериалите дават лаборатории като нашата в Централния институт по криминалистика и криминология, но във Видин не е такава, а и нещата не се получават толкова бързо."

Още интересни неща за работата по разследването на едно местопроизшествие, и за приликите и разликите между нашите и индийските криминалисти може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

С какви послания и амбиции тръгват към предизборната кампания политическите сили?

На 9 юни ще отидем до урните за поредните предсрочни парламентарни избори и за народни представители в Европейския парламент. Официално предизборната кампания ще започне на 10 юни, но неформално тя стартира веднага след като падна кабинетът Денков. В последните дни сблъсъците между основните парламентарни сили са фокусирани върху служебния кабинет на..

публикувано на 23.04.24 в 12:08

Енергиен преход към чиста енергия при конкурентни цени

Сигурността и достъпността на енергията са важна предпоставка, за да имаме конкурентна европейска индустрия. Това заяви председателят на УС на Асоциация на индустриалния капитал в България Васил Велев на конференция на тема "Устойчива и ефективна енергийна система за стабилна и сигурна икономика", която се проведе в София. Проявата беше..

публикувано на 22.04.24 в 16:05

Информационен портал подкрепя развитието на енергийните общности

Българските граждани вече могат да използват информационната платформа "Енергия за гражданите в България" , насочена към подпомагане на развитието на енергийните общности . Платформата е резултат от близо 3-годишна работа на европейския проект SHAREs. За България тя се изпълнява от Черноморския енергиен изследователски център, а координатор е..

публикувано на 22.04.24 в 16:03

Жителите на село Вещица искат параклис

Село Вещица ни посреща със свежест, чистота, зеленина и песен на пойни птички .  Това е населено място, което не може да бъде забравено. Първо поради името си, което е наистина необичайно и второ, когато дойдеш в него, оставаш завинаги запленен от прекрасната природа. Чистота, спретнатост, свежест струи от накацалите къщички. Макар и семпли, те..

публикувано на 19.04.24 в 12:00
Красимир Георгиев

Красимир Георгиев: Трябва да се промени философията на законодателството ни

България вече няма да бъде една от двете страни в Европа с максимално допустима скорост на движение от 140 км/ч по магистралната мрежа.  Скоростта по аутобаните ще бъде свалена до 130 километра със закон.  В правителствения законопроект се предвижда въвеждане на наказания за нарушаване на средната скорост.  Възможно ли е да се намали пътнотранспортният..

публикувано на 18.04.24 в 11:00

Звуци в тишината: Изчезващата роля на предмета "Музика" в училище

Спокойно можем да кажем, че музиката е една от основите на човешката култура. Още откакто хората са блъскали с кости по земята и по камъните, създавайки ритъм, тя е била олицетворение на общността и чувството за споделеност. Още оттогава човечеството е било наясно с това какво е музиката и какво носи тя, но в днешни дни изглежда, че това разбиране..

публикувано на 17.04.24 в 11:00

Един от трима съвременни българи би защитил родината във военен конфликт

На фона на няколко сериозни военни конфликта, дори близо до нас, едва 30% от българите заявяват, че биха се били за страната си, ако има война . 42% не биха, а останалите от запитаните се колебаят и не знаят как да отговарят. Ние се нареждаме по-близо в нагласите си до западните европейски държави, отколкото до източните. Това показват резултати от..

публикувано на 16.04.24 в 12:40