Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

На разходка до Цари Мали град

Снимка: Петя Генова

Здравейте уважаеми слушатели на Радио Видин. Днес ще ви предложа симпатичен еднодневен маршрут до едно от най-новите чудеса на България - Цари Мали град. Късноантичната крепост се намира във Верила планина в землището на село Белчин, Самоковско. От Северозападния край се стига за около два-три часа през София за Самоков или по магистралата за Петрич, като след  Дупница се отклонявате наляво за  Самоков.

За по-малко от година след откриването на крепостта, мястото се е превърнало в магнит за туристите. От това веднага са се възползвали местните хора, които са организирали места за хранене и за продажба на сувенири.

Крепостта се намира на хълма Св. Спас. Хълмът е неизменна част от вековната история на района. С него са свързани легендите за голямо старинно селище, известно като "Цари Mали град", което се предполага, че означава "Малък Цариград". Там до ХIХ век все още са били частично запазени белите каменни стени и кули на крепост. Те напомняли на местното население за Цариград.

Археологически разкопки  на хълма започват през 2007 г. от екип, ръководен от археолога Веселин Хаджиангелов, който днес е и директор на комплекса.

Какво е открито при разкопките и какво представлява днес тази историческа атракция ни разказва информаторът Ивелина Илиева:

Снимка"Археологическите проучвания на хълма "Св.Спас" показаха, че изграждането на крепостта е започнало по време на управлението на император Валент (364-378 г.). Мястото на крепостта е избрано преднамерено и е съобразено с възможността за наблюдение на котловината и защита на нейната западна част. Възникналото селище е съобразено с минералните извори в подножието, рудните залежи и стратегическото кръстовище на два антични пътя. Крепостта се намира в близост до древния военен, търговски и съобщителен път от Рим през Аквилея, Рагуза, Скупи, Пауталия, Германея, Филипопол, Константинопол, както и до трудно достъпния, но най-пряк път към Македония.

Най-ранното използване на мястото започва още от VІІІ-VІ в пр.Хр. и се свързва с траките. Самата крепост е построена от римляните през късната антична епоха. Животът в крепостта спира след 578 г., но в подножието на хълма местното население остава да живее. При направата на канализацията в с. Белчин на много места са открити останки от обитаване през византийския период и средновековието.

СнимкаПри направените през 2007 г. проучвания на крепостта, непосредствено пред централния и вход бяха открити останките от три храма, изграждани през вековете буквално върху останките на предходните. На любопитна находка е откритият в баззиликата от VI в. баптистерий. В раннохристиянската архитектура той представлява кръщелня, помещение в църквата или пристройка към нея, където в първите векове от признаването на християнството се извършвал ритуалът на свето кръщение на възрастни.  

Девет века по-късно, през втората половина на XV в., върху руините на базиликата е построена късносредновековна църква. Използван е материалът от по-ранната базилика, но градежът вече е със спойка на кал. Църквата е еднокорабна, едноабсидна и е била полувкопана в склона от юг. Показателно е времето за изграждането на църквата "Възнесение Христово"- именно след средата на ХV в. В "Рилската повест" на Владислав Граматик, в разказа за пренасяне мощите на Св. Иван Рилски от Търново до Рилския манастир се споменава името на презвитер Йоан от с. Белчин. Това е единственото духовно лице, записано с мястото, от където идва. Очевидно за това, че той е направил нещо много знаменателно и важно, а какво по-значимо деяние е това да построи храм, който да посрещне мощите на светеца по пътя му към Рилската Света обител."


До крепостта може да се стигне по три пътя. За най-мързеливите е релсовото съоръжение - асансьор, който работи от сряда до неделя, като в интервала между 12:00-13:15 ч. спира за ежедневна профилактика. Релсовото съоръжение работи с клиенти до 16:30 ч.

СнимкаИма още две пътеки с различна трудност - едната е с лек наклон около десет градуса, а другата - изключително живописна, е с наклон около 33 градуса. Не се плашете от този път - минава през гората, където са направени места да почивка. Видях много хора, които бяха избрали тези заслони, за да хапнат. Видях и много млади родители с бебешки колички, които не се бяха поколебали да изберат този път.

Освен напълно възстановените крепостни стени и четирите музейни експозиции, истите много се радват на външните атракции, които предлага комплексът - висящ дървен мост, разходка с пони, съоръжения за децата.


И макар че на мен ми дойде малко в повече съвременната човешка намеса в крепостта, препоръчвам на всеки да посети Цари Мали град. Тази еднодневна екскурзия, освен че не излиза скъпо, ни дава не само повод за гордост, но и материал да се замислим как се прави туризъм и в България.

Иначе във вторник входът за крепостта е безплатен. В останалите дни билетът за посещение на комплекса е на цена 4 лева за възрастни, за деца и пенсионери - 2 лева.

Рабoтно време на комплекса:
Понеделник- почивен ден.
Вторник - Петък от 09:00 до 17:30 часа.
Събота - Неделя от 09:00 до 18:00 часа

Рабoтно време на панорамното влакче:
Понеделник - почивен ден
Вторник - профилактика
Сряда - Петък: 9:00- 12:00 и 13:15-17:00
Събота - Неделя: 9:00- 12:00 и 13:15 - 17:30




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40