Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

За малките фермери и малките стопанства

Тази гледка е все по-рядко срещана...
Снимка: Радио ВИДИН


Днес в "Земята, която ни храни" се срещаме с двама души, всеки от тях по свой начин милее за родното земеделие и животновъдство:
* Йордан Малджански е от Враца, агроексперт. Пред Жоро Александров той не скрива гнева си от разрухата на Северозападна България и предлага рецепта за спасението на региона и на дребния производител;
* Мая Петкова- арендатор в бреговското село Връв- говорим за това- кой вятър я довя от Балкана в полето, за нейното производство, за реколтата и за капризите на времето, за продажбата на земя и любовта към земята.  

Йордан Малджански е от Враца. Определя себе си като агроексперт. Завършил е зооинженерство и е ст.н. сътрудник по овцевъдство. Като животновъд е минал през всички стъпала на бранша- от бригадир, участъков зоотехник, частнопрактикуващ ветеринар, та до научен сътрудник- това, по времето, когато имаше къде да се работи. След това е минал и през частния сектор. Пред Жоро Александров Малджански изрежда всички светила на науката, които са родом от Враца. Агроекспертът недоумява защо всичко, което е направено с годините, вече се съсипа и продължава да се съсипва.
   
Снимка"Нашите хора са много работни и много доверчиви. Тук навремето основно беше развито животновъдството... Тръгнахме по наклонената плоскост и всичко разрушихме, но не предлагаме нищо... Това е престъпление- да ликвидираш една структура- много добре смазана и много добре работеща... Навремето имаше четири вида производство- кооперативно, държавно, ведомствено и личния сектор- всеки един произвеждаше... Тогава държавата играеше ролята на регулатор. Сега- сега е пълна анархия... Минахме през приватизация, ликвидация, преструктуриране, сега има реформи. Питам: Какво реформираме? Това е един бюджет, който се пълни само от данъци,   такси, акцизи и услуги. Няма го "работния кон". Днес има само коне, които са за обяздване- красиви са, но за работа не стават"- гневи се Йордан Малджански, с твърдото убеждение, че държавата ни се управлява от хора, които не разбират от производство.

Йордан Малджански е участвал в поредица кръгли маси, по проблемите в бранша. Днес е "нещатен" защитник на малкия производител и има своя рецепта за спасението на региона. Според него, трябва да се обърне внимание на дребните производители:

"Особено при нас- в Северозападна България- имаме земя, имаме хора, можем да организираме производство. Защото 85 % от храната се внася- това е и нездравословно. Селянинът страхонто обедня, безумие е в 21 век да говорим за "безработен" селянин. Сега селянинът стана излишен."  

Агроекспертът е категоричен, че трябва да се свика национална кръгла маса, на която да се приеме "Програма за спасение на България":

Снимка"Ако върнем само 30-40 % от животновъдството, което сме имали, ще създадем 500 хиляди работни места. Така ще се създаде и поминък за хората. На този етап единственото спасение за нас е овцевъдството и биволовъдството- продуктите се търсят в цял свят"- категоричен е Йордан Малджански.

В звуковия файл чуйте още от аргументите и предложенията на агроексперта за спасяване на региона.


Сега сменяме тона... Лято е, жега е, време е за море..., но... морето е последна грижа на земеделеца в момент, когато кипи жътва... Всъщност пресилено е да кажем, че кипи, защото заради постоянните превалявания, жътвата върви с много бавни темпове. И във Видинско е така- 82 % от площите с ечемик са ожънати, от посевите с пшеница са ожънати 21 %. Съвсем се забавя жътвата на рапица- главно в района на Ружинци, където всяака вечер превалява. Все още жътвата не е започнала в общините Белоградчик и Чупрене. Но... с времето не можем да се борим.

Иначе в миналото жътвата е била един от най-важните моменти в живота на българския селянин. Още от деня на първото засяване неговите мисли в празник и в делник са били насочени към горещите летни дни, когато идва време да прибере плодовете от своя целогодишен труд. За първия ден на жътвата всички се пременяли като за празник - с нови дрехи, а младите момичета и невестите затъквали китки зад ухото си. Именно в празник превърнаха началото на жътвата и в село Връв- на 5 юли, на летен Атанасовден. Домакин на радостното събитие е Мая Петкова- арендатор в селото.  

Снимка:Маргарита КостоваМая е от Троян, дълго време е работила като данъчен инспектор, след което решава да направи рязък завой. В нашия край идва преди 2 години. В начало фирмата й се захваща с обработката на 11 хиляди декара в селата Делейна, Тияновци и Връв. От тази стопанска година насочва позитивната си енергия само във Връв:

"Дори и по-малко земя, по-добре е да се обработва по-качествено", убедена е Мая.

Иначе в малкото си стопанство във Връв Мая обработва близо 7000 декара земя и отглежда пшеница, лимец и слънчоглед за ядене:

"Имаме "наследство"- българинът обича да чопли семки. Засега реализираме добре продукцията си, може и да направим една линия за почистване, печене, пакетиране със собствена марка, да затворим цикъла- още не сме решили... Гледаме и лимец- до сега изнасяхме за Германия, след което разбрахме, че се внася обратно преработен, а българинът отново плаща високите цени на брашно и на хляб... Иначе като растение е по-издържливо от пшеницата, не се пръска, не се тори, освен това изчиства полетата от плевели. Другото му предимство е, че може да се сее дълго време на една и съща площ."

Цената на лимеца е по-висока от цената на хлебната пшеница и зависи от това в какво състояние е зърното след жътва, но може да достигне и до 70-80 стотинки за килограм. С Мая говорихме за реколтата, за работата, за капризите на времето:

"Благодарна съм на Господ, че запази Връв от градушки и наводнения. На този етап нещата вървят добре. Трябва да се молим и да мислим позитивно!"

СнимкаВ стопанството на Мая разполагат със собствена техника и се стремят да създадат работещ екип. Според фирмената политика хората с по-дългосрочни договори вече са получили рентата си, останалите ще я получат до края на юли.

"Плащаме по-рано рентите, за да могат хората да си планират средствата!"  

Мая коментира и казуса с продажба на земеделска земя, както и объркванията около получаването на гориво с по-нисък акциз:

"Това е способ, с който макар и малко се помага. Имаше известно объркване, но всичко се оправи. Трябва да сме доволни и на малкото, и да не сме алчни. Искам да призова българина да спре да продава земеделската земя. Това е земята на дедите ни. Колкото до продажбата на чужденци, в един момент може да се озовем в "никаква България"... Българинът трябва да заобича земята- пипайки я, като родина."

На въпроса ми какви добиви очаква през тази стопанска година, балканджийката не се нае да прогнозира каква ще е реколтата, а типично в неин стил каза:

"Дай Боже да са пълни хамбарите" и пожела на всички стопани успешна жътва. Нека е успешна!

Каква е рецептата за приготвяне на хляб от лимец и разликата между балканджиите и хората от полето- чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00