Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Талисман срещу лоши очи и болести

Ангел Гоев: "Благодарение на обредната си направа, талисманът има способност да спира злото. Но човек трябва сам да го почувства и да го избере за свой личен пазител"

4
Старинни амулети и талисмани, изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин
Снимка: Ваня Минева

Въпросът за вярата е станал също толкова чувствителен, колкото и въпросът за етническата принадлежност и сексуалната ориентация- тези неща сам си ги избираш, те са интимни и никой няма право да ти се меси в тях. И все пак- може ли един амулет да ти помага, това се опита да разбере стажант-репортерът в Радио ВИДИН Деница Пламенова.

"Имам талисман и това е една снимка, на която сме аз и моята майка. Винаги я нося със себе си и това наистина ми носи някакво успокоение... Винаги нося със себе си иконата на Света Богородица с младенеца и едно малко кръстче, което е специално от Кръстова гора"- споделиха жители на Видин.

Повечето от случайно попитаните събеседници на Дени признават, че не вярват в силата на амулетите и не носят талисмани. За други това е твърде лично решение, за което не желаят да говорят. По-възрастните участници в анкетата, които признаха, че имат талисмани, споделиха, че ритуалните предмети до голяма степен са свързани с църковната символика. Тийнейджери пък споделиха, че талисманите им помагат в училище.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня МиневаСъмнения в силата на талисманите няма един от малкото живи български майстори на оригинални амулети и талисмани- етнографът Ангел Гоев, който е доктор по история. Автор е на над 60 научни публикации, студии, статии и на над 390 научно-популярни издания в областта на българските народни вярвания и обичаи, с акцент върху тяхната магическа част. Освен че ги изучава, Ангел Гоев от 15 години избработва амулети и талисмани по древни предписания, съобразявайки се със старите български вярвания и традиции. С него се срещнахме, когато подреждаше своя самостоятелна изложба в музея "Кръстата казарма" във Видин:

"Всяка една традиционна култура си има своите начини и форми. Амулетите и талисманите са част от защитната система на нашия народ. От дълбока древност човекът попада в агресивна среда и се старае да изгради система за защита- физическа и психическа. Една малка част от нея са амулетите и талисманите. Според вярванията те са предмети на силата, които имат способност, благодарение на обредната им направа, да спират злото и да го прогонят"- казва Ангел Гоев.

Старинни амулети и талисмани,  изработени от доц. д-р Ангел Гоев по технология на траки, славяни и прабългари, са подредени в музей Кръстатата казарма във Видин, Снимка: Ваня Минева

Изложбата с амулети ще бъде в "Кръстата казарма" на Видин до края на лятото.


Ако вярвате, че талисманът помага- вижте я. За да стане персонален амулетът, трябва всеки сам да го хареса, да го почувства и да го избере за свой личен пазител от злото.

Амулетите и талисманите от древността и до днес са символ на защита от злите сили.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Рупци: Китно, но обезлюдяващо село

Гостуваме на село Рупци, община Видин. Това е едно от най-близките села до областния град, само на около 5 км. Въпреки, че Рупци е много близо до Видин, местните жители са намалели значително през последните години. В селото постоянно живеят по-малко от 100 души, предимно възрастни хора. Илиян Ангелов е кмет на Рупци от 2015 година, като в..

публикувано на 14.02.25 в 11:30
Яница Петкова

Яница Петкова: Социалните мрежи са ни изнежили

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като лъжлива. Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност.  Защо..

публикувано на 13.02.25 в 10:00
Тома Ушев

Тома Ушев: Интернет е отражение на човешката природа

Фалшивите новини и ограниченията в мрежите са новата нормалност.  Над 60% от българите твърдят, че на практика попадат всеки ден на информация, която може да се определи като като лъжлива.  Тенденцията от последните години сочи, че България трайно заема последно място място сред държавите от Европейския съюз в Индекса за медийна грамотност...

публикувано на 13.02.25 в 10:00

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05