Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Откровено за изборите и политиците

Снимка: БТА
В часа за политика в "Посоките на делника" този вторник говорим за политиците и предстоящите парламентарни избори. Все повече се приближаваме до предсрочните избори на 5 октомври. Орешарски си отиде, кой ще е следващият премиер, освен ако не се впуснем в "избори до дупка", а през това време ще продължи да действа служебното правителство. Не е ли време да се замислим и да сведем броя на депутатите поне наполовина, защото се харчат при тази бедност излишни народни пари.

По темата се разговорихме с дългогодишния кмет на Бреговската община Милчо Лалов.

"В политиката днес има нестабилност, която създава несигурност и напрежение в цялото общество. Хората вече се чувстват уморени. Правителството на "Орешарски" от първия си ден започна своята работа в нестабилна обстановка, която беше породена от факта, че в парламента няма мнозинство." - каза Милчо Лалов.

Снимка: БТАОказва се, че предсрочните избори са неостаряващ хит. Те възкръсват след всички избори у нас от началото на демократичните промени до момента - променя се само коалицията на желаещите. За политиците и изборите разговаряхме с един от бившите кметове на видинското село Връв, сега пенсионер - Михаил Топоранов.

"В името на България левите и десните трябва да престанат с техните тясно партийни интереси. И аз не знам защо правим постоянно избори. А и бройката на депутатите е много голяма, кому са нужни 240 народни представители? Толкова пари се хвърлят за подготовка на избори. Лично аз бих искал България да има жена премиер, а битката за изборите на 5 октомври ще бъде трудна."- заяви Михаил Топоранов.  

Изборите до дупка не са добър вариант, защото хората продължават до очакват отговори и решения на важни национални въпроси.

Повече по темата чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59