Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Предимство или недостатък е левичарството

Снимка: Радио ВИДИН
Ако забележите хора, които си носят тежките чанти в лявата ръка и се затрудняват с отключването и отварянето на входната врата, защото е пригодена за отваряне с дясната- става реч за левичари. Всички ние познаваме поне един човек, който е левичар, но по нищо не се различава от останалите хора, пишещи с дясната ръка. Всъщност по- различно ли е усещането да си левичар се опитах да разбера в разговор с колегата Ваня Минева и художника Иван Ангелов.

"Ако си си по-наблюдателен, винаги можеш да разпознаеш левичаря. На човека, който работи с лява ръка не му е трудно, защото той не се замисля над това, но често битовизмите в живота създават грижи на леворъкия човек" - казва Ваня Минева и споделя интересни спомени от детството.
 
Художникът Иван Ангелов обаче е почти неразпознаваем левичар.

"Спомням си, че когато бях ученик, по времето на социализма ни забраняваха да пишем с лявата ръка. Това не беше проблем за мен и се научих да пиша с дясната. Съответно се научих и да рисувам с двете ръце, което ми помага. Сега например рисувам живопис с лявата, графика- с дясната ръка" - разказа Иван Ангелов в "Актуално" на "Посоките на делника".

Снимка: Пенка МилушеваДоказано е, че на левичарите им е много по-лесно да се научат да пишат с дясната ръка, отколкото на десничарите- с лявата. Как обаче можем да определим левичаря на 100% и това генетично обусловено ли е, попитахме невролога д-р Сашка Йотова.

"Левичарят е човек, у който доминира дясната половина на главния мозък. Това полукълбо отговаря за емоциите, интуицията и чувството за хумор. Добре развити са и пространствено-зрителната ориентация и въображението"- поясни д-р Йотова.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

След пет години една трета от работещите в болницата във Видин ще са пенсионери

Средната възраст на лекарите в страната е над 50 години, а в 13 области в страната, сред които и Видин, по данни на Българския лекарски съюз, над половината от лекарите са на повече от 61 години. Прогнозата е за тежка криза в здравеопазването след 10 години. Във Видин основната част от лекарите, добили специалност са в..

публикувано на 04.12.24 в 16:31

Над 1,6 млрд. лева годишно е ползата за България, ако влезе в Шенген

На 31 март тази година страната ни влезе в Шенген по въздух и вода, а следващата седмица - на 12 декември, се очаква решението на вътрешните министри на ЕС България и Румъния да влязат в общото Шенгенско пространство и по суша от 1 януари. Шенген представлява група от 29 европейски държави, които са премахнали граничния контрол помежду си. Почти..

публикувано на 03.12.24 в 12:08

Справедливо ли е въвеждането на такса "водомер"

Проект на Закон за водоснабдяването и канализацията е публикуван на сайта за обществени консултации на Министерския съвет.  Една от целите на проекта на новия закон е да се въведе нова структура на цените на ВиК услугите. Планира се заплащането на водата да е двукомпонентно. Постоянната компонента е достъп до услугата водоснабдяване и..

публикувано на 02.12.24 в 13:55

Лехчево: Едно от най-големите населени места в област Монтана

Лехчево е село в Северозападна България. Намира в община Бойчиновци, област Монтана.  Най-старият писмен документ за село Лехчево се съхранява в ориенталския отдел на Народна библиотека "Кирил и Методий" в град София. Това е една данъчна книга, в която е отбелязано събраното през 1430 година "джизие" (така са наричали личния данък, който всеки..

публикувано на 29.11.24 в 15:03
Теодора Макавеева

Теодора Макавеева: Всеки регионален журналист ще излъже, ако каже, че не му е оказван натиск

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегаряне в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:05
Илия Вълков

Илия Вълков: Журналистите направиха всичко възможно през годините да намалят до минимум доверието

Българските журналисти работят под непрекъснат стрес, който отключва тревожност, безсъние, стига се дори до прегряване в професията, показва седмото поредно проучване на Асоциацията на европейските журналисти в България за медийната свобода в страната.  Кои са факторите за този съпътстващ делника стрес на хората в медиите?  Ще намерят ли отговор..

публикувано на 28.11.24 в 10:00

Заложници ли са общините на политическата безтегловност?

Политическата обстановка в края на годината у нас остава напрегната и нестабилна. Българите се питат дали този път ще се сформира правителство и дали страната най-накрая ще преодолее дългогодишната политическа криза. За съжаление, потърпевши от нестабилната политическа ситуация се оказват и общините, които продължават да разчитат на сигурно..

публикувано на 27.11.24 в 10:45