Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Враца не отстъпи за военното си поделение

Снимка: Областна администрация Враца

Битката за възстановяването на бившето поделение 52 380 в града под Околчица приключи с победа за Враца. За това помогна единната реакция на институциите- общинска и областна управи, политици, общественици- всички се противопоставиха на решението на военния министър от служебния кабинет Велизар Шаламанов да замрази проекта по отварянето на врачанския батальон на 1 октомври.

Какво се случи миналата седмица:

Протестът беше подкрепен и от местната власт във Враца, снимка: Областна администрация ВрацаМирен протест, организиран от бивши военни във вторник, 19 август, предизвика спешна визита на Шаламанов във Враца. Тя беше насрочена за днес, 25 август. Гостът трябваше бъде изненадан и с подписка, която събира недоволните подписи на местните хора. Военното поделение във Враца беше закрито на 1 юли 2012 г. от правителството на ГЕРБ при военния министър Аню Ангелов. Заради закриването, 450 семейства напуснаха Враца и потърсиха препитание на друго място. Протестите на граждански организации и партии доведоха до решението във Враца отново да бъде разкрито подразделение на българската армия, което да действа при кризи и бедствия, подобни на събитията в Мизия. Решението за разкриването на батальон направи правителството на Пламен Орешарски, а министър Ангел Найденов определи 1 октомври като първия работен ден за 35 военни. До 1 декември в поделението трябваше да бъдат разкрити още 215 работни места, като за целта бяха заделени 6 000 000 лева. Правителството на Орешарски обаче хвърли оставка и беше избран служебен кабинет.

Още с постъпването си на власт, министър Велизар Шаламанов обяви, че замразява военното поделение във Враца заради липсата на пари. Което предизвика протест във Враца. Мирният митинг беше свикан на 19 август край паметника на Васил Левски, а организатор на протеста беше о.р. подп. Радослав Гетов.

"Навършват се вече три години откакто нашият инициативен комитет са бори срещу ликвидирането на бившето врачанско поделение и след това за възстановяването му. В поделението трябваше към момента да Радослав Гетов, снимка: Жоро Александровбъдат назначени 250 души на работа, но това още не се е случило"- каза Радослав Гетов.

Кметът на Враца Николай Иванов също се включи в митинга и заяви, че не приема решението на министър Велизар Шаламанов.

"Решението за поделението във Враца беше едно изключително необосновано, публично неаргументирано и доста прибързано"- каза Николай Иванов.

Подкрепата си за протестиращите изразиха бившият военен министър Николай Цонев, бившият заместник-началник на Военната академия Стойко Стойков и областният управител на Враца Венцислав Василев. Няколко политически лидери /БСП, ВМРО и "Атака"/ също се включиха в митинга. Доста краен по темата беше кметът на село Бели извор и бивш военен Кирил Илиев.

Кирил Илиев, снимка: Жоро Александров"Изводът е един- просто няма държава. Няма държава, която да има нужда от армия. Превърнали сме армията си в пет батальона, които разкарваме напред и назад. В момента храним американските военни бази у нас, защото ни излиза скъпо да храним собствена армия"- каза за "Актуално" Кирил Илиев.

Красимир Богданов, който е един от инициаторите за възстановяване на военното поделение, също дойде на протеста.

"След като бяха направени всички разчети, предвидени средства за ремонтни дейности и определени сроковете за тяхното изпълнение се оказа, че всички тези усилия са били напразни"- сподели Красимир Богданов.

Снимка: БГНЕСВоенно поделение във Враца все пак ще има - това е резултатът от среща, предизвикана в четвъртък, 21 август, от министъра на отбраната в служебния кабинет Велизар Шаламанов. На нея кметът на града под Околчица Николай Иванов, Елена Стоилова от Областна администрация и представителката на инициативния комитет за възстановяване на формированието, Ася Крумова, са получили уверение, че Министерството на отбраната ще отдели 150 000 лева, за да не спира отварянето на батальона. Информацията беше съобщена от военното ведомство.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще се включи ли Северозападът в протеста срещу надценките на храните?

Бойкот на хранителните магазини е обявен за 13 февруари, четвъртък. Заради високите цени, идеята е на тази дата магазините да останат пусти и в тях да не влезе нито един купувач. Протестът е по примера на Хърватия и е организиран от Движение "Системата ни убива", Федерацията на потребителите в България и Обединени пенсионерски съюзи...

публикувано на 12.02.25 в 10:45
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Очевидно е, че членството ни в ЕС, в Шенген, а и в еврозоната, ни дава възможности за по-добър живот

До края на тази седмица трябва да бъде внесен в парламента проектобюджетът за тази година. Това обявиха премиерът Росен Желязков и финансовият министър Теменужка Петкова. Според новите управляващи в държавният бюджет има недостиг от 18 млрд. лева. Съпредседателите на "Продължаваме промяната" Кирил Петков и Асен Василев пък заявиха, че по техни..

публикувано на 11.02.25 в 12:52

Какъв е ефектът от Шенген за бизнеса във Видин

Малко повече от месец, откакто България е част от Шенген, свободното пътуване вече оказва известно влияние в пограничен район, какъвто е Видин. В града и преди можеха да бъдат забелязани не малко граждани на Румъния. Но с падането на задължителните гранични проверки, съвсем естествено е това да се засили. А потенциалът за посещения е огромен,..

публикувано на 10.02.25 в 11:05

Село Септемврийци очаква своя църковен храм

 Екипът на радио Видин гостува в село Септемврийци, община Димово. В България има още едно село с това име и то се намира в община Вълчедръм. В миналото селото е носило името Толовица и е било част от община Лом, но по време на социализма се преименува в Септемврийци, поради факта, че от селото има участници в Септемврийското въстание през 1923 и..

публикувано на 07.02.25 в 12:05

Граждански организации с призив към политиците за подкрепа на равенството между половете

Българска платформа към Европейско женско лоби отправи призив към политиците за подкрепа на равенството между половете. В отворено писмо до настоящото редовно правителство обръщат внимание на факта, че в състава на 105-ия кабинет има само една жена. Правят аналогия с периода 1947-1949 година, когато в управлението на страната има 23-ма..

публикувано на 06.02.25 в 12:57

Превръщат ли се в лукс "белите пари за черни дни"?

Според изследване на "Тренд" 73% от българите не спестяват, 90% не инвестират, а 84% разчитат единствено на доходите си от заплата и пенсия. Сънародниците ни не са големи оптимисти за тази година, като повечето от тях очакват стандартът им на живот да остане същия като миналата година. Това означава, че българите до голяма степен не..

публикувано на 05.02.25 в 10:45

Подходящ модел за България ли е президентската република?

Промяна на управленския модел в България - трайно решение на политическата криза или популизъм с користни цели ? На фона на поредицата от предсрочни избори и крехко управленско мнозинство, отново официално е лансирана идеята за смяна на парламентарната република с президентска.  На страната е нужен нов модел на управление и обществото ни трябва..

публикувано на 04.02.25 в 13:32