Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

По улиците на Видин и Враца- ремонти и протести

3
Улица "Екзарх Йосиф" във Видин
Снимка: Пламен Коцев

Грандиозен ремонт на улици във Враца кипи от известно време. Градът не е виждала подобно асфалтиране поне от 25-30 години. През последните 3 месеца бяха затворени централните булеварди "Демокрация" и "Втори юни", както и свързващата ги улица "Екзарх Йосиф", за да може валяците и останалата техника да си свършат работата. По-рано през годината завърши цялостното преасфалтиране на ул. "Кръстьо Българията", а процедурни хватки забавиха същинския ремонт на няколко важни улици в най-големия жилищен комплекс в града "Дъбника". Информация от града под Околочица от сътрудника ни Жоро Александров:

"Дейностите по историческото асфалтиране на улиците в града стана възможно, благодарение на 7-те милиона лева, отпуснати от правителството на Пламен Орешарски по инвестиционната програма за растеж на регионите. На някои тази новина може да им звучи предизборно, но е факт, че във Враца вече има улици, по които човек спокойно може да кара колата си, без да получава бъбречна криза от друсането или да си троши автомобила. И това се дължи на кмета Николай Иванов и екипът му, които докараха тези пари и направиха така, че врачани да не ги е срам да поканят гости от друг град, защото ще видят изровените като след бомбардировка улици. Аз например си спомням кои улици асфалтираха предишните трима кметове на Враца, които дойдоха на власт след последния успешен кмет на града - покойния Румен Стоманярски. Войслав Бубев ще бъде запомнен преди всичко с изсичането на дървета и асфалтираните тротоари, но и с това, че преди да си иде, оправи улица "Вардар", на която се намира жилището му. Не беше по-различен подходът на неговия наследник Тотю Младенов, който освен половината ул. "Христо Ботев"- от Гарнизонния стол до кръстовището с кръгово движение, успя да асфалтира и ул. "Хаджи Димитър", край която е апартаментът му във Враца. За д-р Костадин Шахов си спомням, че не успя да асфалтира нито една улица... Това е приносът на последните трима градоначалници, преди да се случи чудото и да се оправят улици във Враца.

Снимка: Жоро АлександровА това чудо се случва в един много деликатен момент, в който целият град е изтърбушен от екипите, които изграждат интегрирания план за водния цикъл на града. Но всички в града под Околчица стискат зъби, защото вярват, че все някога и по малките улички ще бъдат поправени пораженията от голямото копаене. Затова не бива да звучи странен вопълът на врачани за по-добри условия на живот в градската среда. Неслучайно липсата на подобни условия накара жителите на врачанския квартал "Кулата" да предупредят, че ако до 15 септември не им оправят улиците, ще се вдигнат на бунт. Това действие също прилича на предизборно, но е факт, че жителите на квартал "Кулата" също им се иска да карат по асфалтирани улици."

Ремонтът на врачанските улици се посреща нееднозначно от хората. Тъй като през последните 25-30 години подобно мащабно асфалтиране не е имало, някои врачани го посрещат подозрително, а други настояват ремонтът да продължи и от централните пътни артерии да се пренесе към по-малките улички.

"Всички сме много доволни от това, че улиците ни се асфалтират. Всичко, което се случва с врачанските улици най-сетне е много хубаво. Вярно е, че сега много често се чува рев на мотори, тъй като волните ездачи нямат търпение да се нарадват на новия асфалт. Но честно казано предпочитам рев на мотори пред глухото дрънчене на ламарини или пукота на счупени амортисьори" - казаха врачани в анкетата на Жоро Александров по темата днес.

Не е розово положението обаче във Видин. Продължават тук и там изкопните работи по водния цикъл на крайдунавския град и никой не знае какво всъщност се случва. Различни слухове се носят сред видинчани за това, че парите са свършили и всичко ще остане така, както е в момента- разкопано и занемарено.

Снимка: Пламен КоцевЕдна от възловите улици в града е в безобразно състояние и никой нищо не прави по въпроса. Живеещите на улица "Екзарх Йосиф" от кръговото движение на блок "Кокиче" до парк "Нора Пизанти" се обединиха и организираха протестна подписка за справяне с положението.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29