Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Превенция срещу "син език" във Видин

Снимка: Радио ВИДИН


Темите в първото есенно издание на "Земята, която ни храни":

* Какви са превантивните мерки, които са включени в заповед на областния управител на област Видин Кръстьо Спасов срещу болестта "син език" по животните;
* срещаме се с Любица Кънчева, която от повече от 10 години отглежда животни- предимно овце и кози;
* двама земеделски производители от видинското село Антимово правят бегла оценка на стопанската година;
* Леночка Ангелова от метеостанцията в Монтана представя агропрогнозата за септември.



СнимкаВ края на миналата седмица със своя заповед областният управител на област Видин Кръстьо Спасов разпореди изпълнението на мерки,  предотвратяващи проникването и разпространението на болестта "син език" на територията на региона. В област Видин не са регистрирани случаи на болестта "син език"- това стана ясно на заседанието на епизоотичната комисия, ръководено от нейния председател - Николина Ванчева, заместник областен управител на Видин. Директорът на областната дирекция по безопасност на храните във Видин д-р Цветан Топчиев представи епизоотичната обстановка в страната и клиниката на заболяването. "Болестта не се предава от животните на хората и не е опасна за здравето ни. По-тежки са икономическите последствия от заболяването", подчерта д-р Топчиев. Видин е сред шестте области, в които не е констатирано заболяването. "Постоянно наблюдаваме животновъдните обекти", коментира д-р Валери Велков.

Със заповедта на областния управител се въвеждат мерките на Българската агенция за безопасност на храните, специфични за регионите, които все още не са засегнати от разпространението на "син език". В превенцията срещу заболяването са включени представителите на дирекцията, кметовете на общини и държавните горски стопанства. По данни на ОБДХ в област Видин са регистрирани 19 738 животновъдни обекта, в които се отглеждат 237 947 животни.  Около 12 хиляди са регистрираните овце, а по-големи ферми има в Цар Петрово, Генерал Мариново и Чупрене.

СнимкаПовече от 10 години семейството на Любица Кънчева от бреговското село Делейна отглежда животни и това е основното им занимание. Сега имат стадо с 28 овце и кози, крава с теленце, три прасета и един кон. Кокошките не влизат в сметката. Любица е чувала за болестта "син език", но не е особено притеснена.

За толкова време вече е свикнала, работата и грижата за животните не й тежат, дори си говори с тях- всички си имат имена. Работи и не се оплаква, не й пречи жегата, когато трябва да се прибира сеното. Не й пречи и това, че не получават никаква финансова помощ за животните, а семейството й живее с доход под 300 лева. Не й пречи даже това, че няма нито един почивен ден, всеки ден са със стадото, защото не са включени към другите стада:

"Така сме по-спокойни, ние си знаем как си ги пасем... Не сме зависими от никой... Свикнали сме, всеки ден сме с овцете, но пък имаме постоянно мляко, месо, сирене... Не може цял ден да седиш и да викаш, че няма... Трябва да се работи- всеки божи ден, няма как..."- това е простичката философия на отрудената жена.

СнимкаВ "Земята, която ни храни" се срещаме и с двама земеделски производители от видинското село Антимово. Стоян Аврамов е зърнопроизводител от почти 7 години. Първите му стъпки в земеделието са бавни, но решителни. Както при всички, и при него в началото е трудно - започва само със 100 декара лична земя, един трактор, но пък с хъс в изобилие. С постоянство, работа и не на последно място не малко вложени средства постига задоволителен успех - в момента обработва поне няколко пъти повече земя- в землищата на селата Кутово, Антимово, Покрайна и Гомотарци. Както при повечето зърнопроизводители, посевите са предимно слънчоглед и пшеница, царевицата е по-малко. Как Стоян Аврамов оценява отиващата си стопанска година?- въпросът зададе Радина Стоянова:

"Добивите от пшеница бяха добри, но заради валежите качеството не е добро. Цената също е ниска. От слънчогледа очакваме по-добри добиви, валежите се отразиха добре и на посевите с царевица."

Стоян е от земелските производители, които се надяват на помощ от Европейския съюз. Той кандидатства по европейски проект, финансиращи младите земеделски производители и вече 4-та години получава средства по Мярка 141 "Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране". Според него обаче през 2015 година срокът на този проект изтича, а държавата не е съвсем съпричастна с малките и средни земеделски производители. Най-голямото желание на Стоян е да продължи работата си в сферата на земеделието. Това, което зависи от него- усърдната и неуморна работа, ще бъде осигурено, останалото е в ръцете на държавата и Европейския съюз... и разбира се на благоприятните климатични условия.

СнимкаВ градината си пък Валентин Викторов- както и всички, които имат градини, си отглежда зеленчуци, лозе, има поглед и върху полските култури...

"Ако оценим качеството на зеленчуците по шестобалната система, то е 4-4,50. Това най-вече се дължи на лошите метеорологични условия през тази година. Свидетели сме на лошо качество и на житните култури. От валежите не се спаси и гроздето- и то е с влошени качества, въпреки многото пръскания. Вино от грозде ще има, но ще е много, много малко"- отсича Валентин Викторов.

Валежни ще са условията през месец септември, стопаните ще трябва да се прокрадват между дните без валежи, за да могат да свършат работата си. Времето ще е хладно за сезона, а слънчевите дни- не толкова много. Слани не се очакват, каза за "Земята, която ни храни" Леночка Ангелова- директор на ХМО- Монтана.

Целите интервюта и агропрогнозата за септември чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40