Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ползват ли се пълноценно възможностите на Програмата за Трансгранично сътрудничество

Снимка: Радио ВИДИН
Програмите за трансгранично сътрудничество са "България - Сърбия", "България - Турция" и "България - Македония", за които Министерството на регионалното развитие(МРР) е Управляващ орган. Средствата за тях се отпускат от Европейския съюз чрез Инструмента за предприсъединителна помощ и са съфинансирани от националните бюджети на страните партньори. Общият бюджет, с който Програмата ще финансира двустранни проекти от пограничните райони за нови програмен период ще бъде над 34 млн. евро. Над 28 млн. евро е безвъзмездната финансова помощ от Европейския съюз. Програмата финансира проекти в областта на устойчив туризъм, опазването на околната среда и инвестициите в младежта. Пограничната зона, допустима за финансиране по Програмата за трансгранично сътрудничество между България и Сърбия, обхваща общо 13 области от двете страни на границата. От българска това са областите Видин, Монтана, София, Перник и Кюстендил, като в този програмен период ще може да бъде финансирана и област Враца. Проверихме в някои от областите как се работи в тази посока.

Берковица до сега не е използвала напълно възможностите па програмата за трансгранично сътрудничество, макар че има няколко реализирани проекта. Първо от програмата се е възползвало Читалище "Иван Вазов 1872", като е реализирало идеята си за "Изграждане на алея на приятелството", съвместно със сръбския град Зайчар през 2011 година. През 2012 г. отново читалището  е партньор на сръбската неправителствена организация "Протекта" от град Ниш за  "СЪЗДАВАНЕ НА ИНФОРМАЦИОННО-КОНСУЛТАТИВНИ ЦЕНТРОВЕ /ИКК/ - БЪРЗ СТАРТ В ГРАДОВЕТЕ БЕРКОВИЦА И НИШ". Проектът бе на стойност 159 хиляди лева. Основните дейности бяха насочени към бизнеса. За целта бе проведено обучение по програмата "Бърз старт" на десет представители от различни браншове от Ниш и Берковица,  бе създадена триезичена уеб базирана информационна система и сайт в помощ на бизнеса, бяха обучени работещите в десет предприятия по програмата "Бърз старт", чиято цел е изучаването на слабите страни и усъвършенстването на процесите така, че да се повиши ефективността и качеството на извършваната дейност .
СнимкаПоследният спечелен проект по програмата за трансгранично сътрудничество е със Сърбия, а договорът бе подписан в МРР в края на юли тази година.

"От страна на Берковица ще бъде ремонтиран  стадион „Мрамор” в града, за което се отпускат средства на  стойност 1 258 985 лв. Ще се изгради комбинирано игрище за волейбол и баскетбол, рехабилитация на съблекалните, изграждане на тенискорт и футбол на малки врати, както и ремонт на двата стадиона. Срокът на договора е една година."- каза пред сътрудника на Радио ВИДИН Петя Генова Радослав Найденов, заместник- кмет на Община Берковица.

СнимкаНеотдавна се проведе финална среща на Съвместната група за разработване на Програмата за трансгранично сътрудничество по Иструмента за предприсъединителна помощ между Република България и Република Сърбия за програмен период 2014-2020 г. На срещата бе  представен, обсъден и одобрен окончателния вариант на Програмата за ТГС по ИПП България - Сърбия за втория програмен период. Дни по-късно се състоя последваща среща с представители на ръководствата на общини от област Видин - Белоградчик, Чупрене, Димово, Макреш, Грамада и Брегово и окръг Зайчар - Княжевац, Бор, Кладово, Неготин и Сокобаня с вече установени партньорски взаимоотношения. Домакин на събитието бе Агенцията за регионално развитие Източна Сърбия /РАРИС/ - Зайчар. На срещата присъства и Борис Николов, кмет на Община Белоградчик. С него разговаря Иванка Петрова.

"Тези проекти са една прекрасна възможност за страните членки на ЕС. Скоро се проведе ползотворна среща от междурегионално ниво. За нашата община имаме подадени три проекта. По единия от тях сме партньор със сръбската община Княжевац, а той е свързан с противопожарната безопасност. Имаме и подаден проект за изграждането на воден атракцион в Белоградчик, в близост до спортната ни зала." - каза за "Актуално" Борис Николов.


По проектите за трансгранично сътрудничество се работи усилено и в Община Лом. Владимир Недев разговаря с Наталия Стефанова, старши експерт отдел "Хуманитарни дейности и международни отношения" към Община Лом.

"Община Лом работи много успешно по програмата за трансгранично сътрудничество по програмите "България- Сърбия" и "България- Румъния". Чрез тези програми имаме възможност да подобрим инфраструктурата на града ни." - каза Наталия Стефанова.

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл към материала.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49