Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще пием ли вино от грозде?

Снимка: Радио ВИДИН


Гроздоберът е заключителен етап от ежегодните грижи за лозовите насаждения. Това да имаме хубаво вино, зависи от  навременното прибиране на обраното грозде. Това- при положение, че има какво да оберем, защото дъждовното лято тази година намали в значителна степен добивите от грозде- не само по нашия край. Не само добивите са ниски, качеството на гроздето също е под въпрос...

Нетипична година- така я определят всички земеделски производители, годината не беше благосклонна към нито един от земеделските браншове. Какво остана в лозята, в какво състояние са насажденията и продукцията, ще има ли грозде за вино- въпросите са към Красимира Владимирова- главен асистент по лозарство в Опитната станция по земеделие във Видин:

"Изключително нетипична година- така стартира, така и приключи. Най- неприятното е, че огромното количество валежи тази година бяха причина за ненавременното извеждане на борбата с растителна защита. Странно се държаха и болестите. Обикновената мана, например, в нормална година първо се засича по листа, след това напада гроздовете, тази година удари направо гроздовете. Всяко насаждение тази година се нуждаеше от редовно наблюдение. Скъсен беше и карантинният срок на много от препаратите за растителна защита. Не на 100 % е унищожена реколтата, но не е това, което се очакваше. По отношение на гроздобера- той много се забави. Но няма достатъчна температурна сума- захарите са ниски, киселините са високи. Валежите продължават, а технологията на винопроизводството изисква да не се бере в дъжд, както и в много горещо време. Заради валежите гроздовете продължават да мумифицират- налице е кафяво гниене, което е в стихията си. Това е процес, който няма как да бъде спрян, затова и не се знае какво ще остане в полето, докато бъде обрана продукцията. Трябва да има слънце- не само заради захарния градус, а и за да може да узрее пръчката, да се изпече и да може растението да презимува."

При сегашната ситуация листата на основните леторасти са унищожени и растението не може да фотосинтезира. Затова съветът на специалиста към стопаните е бил да не премахват култуците и да ги стимулират, за да могат техните листа да изнесат узряването на растението.

"При добра защита на младите листа растението ще оцелее. След листопада може да се напави и почвено калиево подхранване"- каза Красимира Владимирова.
 
Грозде няма, а там, където го има, то е запазено с цената на изключително много грижи, които струват много пари... Затова и цените тази година ще са по-високи, но те едва ли ще са достатъчни, за да покрият разходите, смятат повечето от стопаните. Между 1 лв. и 1,20 лв. се търгува килограм грозде от винените сортове във Видинско към момента. Преди година цената на същите сортове едва достигаше 60- 70 ст.

Всъщност, почти навсякъде, където има по-големи лозови масиви, гроздоберът започна. И навсякъде стопаните се оплакват от лоша реколта. Всички се надяват на малко слънчеви дни, за да успеят да приберат поне това, което е останало в лозята...








Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40