Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

С какво ще се топлим тази зима

Снимка: Радио ВИДИН

През този отоплителен сезон ще ползваме по-скъп ток. Инверторните климатици са най-луксозният вариант за отопление. Уредите струват над 1 200 лв. Цените на твърдото гориво са все още по-ниски, като при първите по-студени дни се увеличават с 20-25%. Ако се възползваме от възможността, която предоставят горските стопанства сами да си съберем или отсечем дърва за огрев, кубикът излиза между 32 и 36 лв. за различните региони на страната. Потърсихме за коментар по темата Димчо Костадинов, мениджър продажби за регион Видин на най-големия доставчик на твърди горива в страната.  

"Продажбите в началото на всеки отоплителен сезон се увеличават, особено сега с повишението на цената на тока. Няма повишаване на цените на горивата към момента. Очаквам, че с новите доставки обаче ще има и нови цени, затова съветвам клиентите ни да си ориентират по- отрано"- посъветва Димчо Костадинов.

Отоплението е един от основните проблеми и за врачани, който започва веднага след края на лятото. Рязкото настъпване на есента през септември не позволи на хората дълго да мислят по този въпрос. Всъщност, в града под Околчица има доста възможности за осигуряването на семейния уют през дългите и студени зимни нощи. Различни варианти за отопление са избрали врачани, показва анкета:

"На централно парно ще бъдем тази зима, с малко дете сме. Малко по- скъпо е, но ни е удобно ... Тая зима ще се топля на дърва. Мисля, че ще е по- удобно и по-топло така. Предпочитам централно парно ... Така съм преценила и такива са моите възможности"- казаха врачани пред нашия сътрудник в града под Околчица Жоро Александров, който продължава с коментар:

Снимка: Радио ВИДИН"Изчисленията показват, че тази зима най-евтино ще е, ако се топлим на твърдо гориво. Средната цена за отопление на двустаен апартамент от 60 кв. м на дърва излиза 75-80 лева месечно. Ако ще купувате въглища, добавете още няколко стотатчки отгоре към крайната цена, но имайте предвид, че печките на твърдо гориво се чистят, а от тях излизат сажди, дим и други нелицеприятни неща. Средната цена за този вид отопление е около 100 лева месечно. Най-чисто изглежда отоплението с централно парно. Средната месечна сума варира между 150 и 200 лева, като зависи от потреблението на топла вода в домакинството. При подписване на договор за разсрочено плащане на равни месечни вноски, цената може да се намали до 90-100 лева месечно, но се плаща 10 месеца в годината и се изравнява с единайстата вноска. При редовно плащане от местната "Топлофикация" дават и бонуси от 6% върху крайната сума. Потребителите на централното парно във Враца са около 8 000, като бройката им е относително една и съща през последните 5 години. Предимството на този вид отопление е, че когато не искаш да топлиш дадено помещение, врътваш крана на радиатора.

Най-скъпо засега изглежда отоплението с електроенергия, като независимо дали имате климатик или конвекторна или каквато и да е печка, сметката ви ще набъбне с минимум 150 лева на месец. Да не говорим, че в най-лютите студове, ще трябва да търсите спешно по 200-300 лева, за да си платите сметката за ток. А както се знае от дружеството не търпят разсрочване на задължението, както например може да направите със задължение в "Топлофикация". При отоплението с ток има и други неудобства- когато всички около вас се топлят на електричество, мрежата често не издържа, а бушоните гърмят като пиратки в новогодишната нощ. Така стигнахме до отоплението с природен газ. Като себестойност, то излиза най-евтино за отопление, но е нужна първоначална инвестиция от минимум 5 000 лева, за да докарате тръбата със синьото гориво до дома. Иначе 75-80 лева ще са напълно достатъчни месечно за отоплението на двустайното жилище, показват най-елементарните изчисления. Има и такива домакинства във Враца, които разчитат на отопление не с пропан бутан, а на метан. Това смъква цената с още около 20 лева месечно надолу, но също трябват пари за първоначалната инвестиция около изграждането на мрежа, горелка за метан и най-вече има проблеми при зареждането, защото бутилките за метана трябва да се поставят в специални, изолирани помещения, каквито могат да се обособят само в отделни къщи, но не и в жилищен блок с много апартаменти."


И тази зима няма да ни е лесно. Но нали трябва да сме оптимисти. Огромна част от жителите на Северозапада ще разчитат на класическото отопление на дърва и въглища.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Ще издържи ли семейният ни бюджет на новата ценова атака?

Новата година настъпи с повишени цени на някои стоки и услуги у нас. Токът за бита за Северозападна България вече е по-скъп с около 9%. Хлебопроизводителите побързаха да реагират на повишеното ДДС на 20% и съответно повишиха цените на насъщния. От 1 януари са в сила новите цени на личните карти. Вместо 18 лева за нова лична карта трябва да..

публикувано на 08.01.25 в 10:45

Видин-Ботевград: Новият път, чийто край непрекъснато се отлага

Строителството на най-големия инфраструктурен обект в Северозападна България започна след протестите в началото на 2018 година, когато стотици жители на региона няколко поредни седмици блокираха важни пътни отсечки с искане за магистрала до Видин и тунел под Петрохан. Тогава правителството обеща, че този проект ще е приоритетен за държавата, ще се..

публикувано на 07.01.25 в 13:24

Пазарът на труда все повече ще изпитва недостиг на работна сила

Работодателите завяват нужда от 261 926 работници и специалисти през следващите 12 месеца с умения и знания в различни професионални направления, които ще са необходими за ефективната работа на предприятията. Най- търсените специалности на пазара на труда можем да видим най-ясно от проучването, проведено сред работодатели от Агенцията по заетостта..

публикувано на 06.01.25 в 14:48

Шивач, водач на МПС и спедитор-логистик са най-търсените професии в област Видин

Регистрираните безработни лица средномесечно в област Видин за периода януари – ноември 2024 година са 4 053. Равнището на безработица в областта е 14.8%, а   от януари до ноември 2024 година  на работа са  п остъпили общо 2 888 души.   Област Видин е с дял 2.6% от общо регистрираните средномесечно безработни лица в страната (155 181) за..

публикувано на 06.01.25 в 14:26

Очаквания и надежди за 2025-та - какво си пожелахме на Васильовден?

На 1 януари отново сме изправени пред поредното ново начало, изпълнени с надежди и очаквания. Каквито и да са икономическите прогнози, колкото и несигурно да изглежда бъдещето за много българи, всеки от нас отправя пожелания за себе си и най-близките си хора. Първият ден на годината народът ни нарича Сурваки. Наименованието идва от обичая..

публикувано на 01.01.25 в 10:45

Изпращаме трудна година и мечтаем за по-добри дни

Отброяваме последните часове на годината - време за анализи и равносметка, но и за планове, стремежи и амбиции за следващите 12 месеца. Казват, че ако си пожелаеш нещо в новогодишната нощ, то ще се случи. За какво бъдеще на България мечтаят политиците? Проверихме в "Посоките на делника".  "Тревожно е забавянето на строителството на новия..

публикувано на 31.12.24 в 11:27

В Мездра тържествено ще посрещнат 2025 година

От Общината за пореден път организират посрещане на Новата година в град Мездра на площад „България” с музика, танци и много весело настроение.                                                        В 23.30 часа танцорите от Фолклорен танцов ансамбъл "Мездра" - носител на истинския дух на българските традиции, ще започнат своя новогодишен концерт...

публикувано на 31.12.24 в 08:29