Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

С какво ще се топлим тази зима

Снимка: Радио ВИДИН

През този отоплителен сезон ще ползваме по-скъп ток. Инверторните климатици са най-луксозният вариант за отопление. Уредите струват над 1 200 лв. Цените на твърдото гориво са все още по-ниски, като при първите по-студени дни се увеличават с 20-25%. Ако се възползваме от възможността, която предоставят горските стопанства сами да си съберем или отсечем дърва за огрев, кубикът излиза между 32 и 36 лв. за различните региони на страната. Потърсихме за коментар по темата Димчо Костадинов, мениджър продажби за регион Видин на най-големия доставчик на твърди горива в страната.  

"Продажбите в началото на всеки отоплителен сезон се увеличават, особено сега с повишението на цената на тока. Няма повишаване на цените на горивата към момента. Очаквам, че с новите доставки обаче ще има и нови цени, затова съветвам клиентите ни да си ориентират по- отрано"- посъветва Димчо Костадинов.

Отоплението е един от основните проблеми и за врачани, който започва веднага след края на лятото. Рязкото настъпване на есента през септември не позволи на хората дълго да мислят по този въпрос. Всъщност, в града под Околчица има доста възможности за осигуряването на семейния уют през дългите и студени зимни нощи. Различни варианти за отопление са избрали врачани, показва анкета:

"На централно парно ще бъдем тази зима, с малко дете сме. Малко по- скъпо е, но ни е удобно ... Тая зима ще се топля на дърва. Мисля, че ще е по- удобно и по-топло така. Предпочитам централно парно ... Така съм преценила и такива са моите възможности"- казаха врачани пред нашия сътрудник в града под Околчица Жоро Александров, който продължава с коментар:

Снимка: Радио ВИДИН"Изчисленията показват, че тази зима най-евтино ще е, ако се топлим на твърдо гориво. Средната цена за отопление на двустаен апартамент от 60 кв. м на дърва излиза 75-80 лева месечно. Ако ще купувате въглища, добавете още няколко стотатчки отгоре към крайната цена, но имайте предвид, че печките на твърдо гориво се чистят, а от тях излизат сажди, дим и други нелицеприятни неща. Средната цена за този вид отопление е около 100 лева месечно. Най-чисто изглежда отоплението с централно парно. Средната месечна сума варира между 150 и 200 лева, като зависи от потреблението на топла вода в домакинството. При подписване на договор за разсрочено плащане на равни месечни вноски, цената може да се намали до 90-100 лева месечно, но се плаща 10 месеца в годината и се изравнява с единайстата вноска. При редовно плащане от местната "Топлофикация" дават и бонуси от 6% върху крайната сума. Потребителите на централното парно във Враца са около 8 000, като бройката им е относително една и съща през последните 5 години. Предимството на този вид отопление е, че когато не искаш да топлиш дадено помещение, врътваш крана на радиатора.

Най-скъпо засега изглежда отоплението с електроенергия, като независимо дали имате климатик или конвекторна или каквато и да е печка, сметката ви ще набъбне с минимум 150 лева на месец. Да не говорим, че в най-лютите студове, ще трябва да търсите спешно по 200-300 лева, за да си платите сметката за ток. А както се знае от дружеството не търпят разсрочване на задължението, както например може да направите със задължение в "Топлофикация". При отоплението с ток има и други неудобства- когато всички около вас се топлят на електричество, мрежата често не издържа, а бушоните гърмят като пиратки в новогодишната нощ. Така стигнахме до отоплението с природен газ. Като себестойност, то излиза най-евтино за отопление, но е нужна първоначална инвестиция от минимум 5 000 лева, за да докарате тръбата със синьото гориво до дома. Иначе 75-80 лева ще са напълно достатъчни месечно за отоплението на двустайното жилище, показват най-елементарните изчисления. Има и такива домакинства във Враца, които разчитат на отопление не с пропан бутан, а на метан. Това смъква цената с още около 20 лева месечно надолу, но също трябват пари за първоначалната инвестиция около изграждането на мрежа, горелка за метан и най-вече има проблеми при зареждането, защото бутилките за метана трябва да се поставят в специални, изолирани помещения, каквито могат да се обособят само в отделни къщи, но не и в жилищен блок с много апартаменти."


И тази зима няма да ни е лесно. Но нали трябва да сме оптимисти. Огромна част от жителите на Северозапада ще разчитат на класическото отопление на дърва и въглища.
Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59