Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Александър Александров: "Хората нямат потребност от изкуство"

2
Снимка: РАДИО ВИДИН

3 ноември е Ден на българския художник. Отбелязва се в деня на църковния празник Св. Пимен Зографски, който е обявен за покровител на българските художници през ноември 1993 г. по идея на сдружението за възраждане на Софийското светогорие (манастирите около столицата) "Св. Пимен Зографски". Празнува се от художниците иконописци и реставратори.

На този ден ви срещаме с един видински художник- Александър Александров.

Роден е в село Пседерци, Кулска околия, сега село Коста Перчово, на 2 септември 1935 година. През 1942 година семейството се мести във Видин. През 1951 отива да учи в ж.п. училище 4 години, там отбива и военната си служба. След като завършва, 4 години работи в железницата като ръководител движение, после решава да кандидатства в Художествена академия- специалност "Стенопис". Приет е от втория път. Учи до трети курс, след това заради отлични оценки, отива да учи в Москва художествена обработка на метал. Представители от Комитета за култура обаче му казват, че нямат нужда от такива специалисти, а от дизайнери. Затова, след първата година в Москва, го прехвърлят в специалността "Дизайн". Учи още 3  години и се дипломира с отличие и златен медал. Връщайки се в България обаче не може да си намери работа. Накрая започва работа в Центъра за промишлена естетика.

"Изкарах една година и половина и съкратиха 22 души. Тогава започнах работа в Комитета за култура- да отговарям за дизайн и приложни изкуства- чиновник и то момче за всичко. Там в този отдел "Изобразителни изкуства" имаше няколко специалности- скулптура, живопис и приложни изкуства. И така изкарах 7 години. След това отидох преподавател във Велико Търново. Изкарах 3 години, но се ожених за студентка и тя пожела да се върнем в София. И така- върнахме се в София и изкарах една година на свободна практика, след което станах директор на гимназия за приложни изкуства. Там изкарах 3 години. След като напуснах бях на свободна практика до пенсия", разказва за живота си видинският художник.

Като дизайнер Александър Александров има няколко разработки на български мотоциклети. Иначе се занимава с монументално изкуство- има близо 30 работи- витражи, стъклопластика. Бакърената пластика във фоайето на Общината е негово дело. Монументът от месинг в училище "Любен Каравелов", с изображението на революционера, също.

"Монументалното изкуство е видимо от всички и това допринася много за обучението на хората към естетика", казва Александър Александров.

Споделя, че хората сега търсят да купят нещо с облика на крепостта "Баба Вида" и много трудно се пласират нещата. Обича най-много да рисува пейзаж.

"Бях отличник в академията с фигура, с глава натура, сега малко ми е по-трудно, защото няма кой да стои да го рисувам. В града просто хората нямат потребност за такива неща. Тези, които имат много пари не купуват картини, а други неща- леки коли, бяла техника, отколкото картина", не крие болката си художникът.

Александър Александров е оптимист и продължава да се надява, че ще дойде ден, в който хората ще осъзнаят, че имат необходимост и от изкуството.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50