Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дневният режим за ученика- удобство или наказание

4
Снимка: Полина Тодорова
Дневният режим на учениците- полезно ли е спазването му при най-малките ученици; какви са изискванията при изработването на седмични разписания в училище и какви са опасностите за подрастващите при дълъг престой пред компютъра?

Дневният режим е полезен за учениците от всички възрастови групи. Установените правила дават възможност за пълноценно използване на времето, опазването на здравето, психическа и емоционална стабилност. Затова е добре графикът, както на по-големите ученици, така и на по-малките, да бъде изготвен заедно с тях- на малките да бъде обяснено точно защо е добре да бъде по този начин, а големите да получат усещането за уважение и нужната им свобода, макар и в определени рамки. Темата за дневния режим на учениците коментираме с помощник директор, начален учител и педиатър.

"Новото при изработването на седмичните разписания тази година е, че всяко училище преценява как да подреди предметите за деня и за седмицата, така че да се осигури най-малка степен на натовареност на учениците и най-добро усвояване на учебното съдържание. Задължително е всеки един ден в програмата да присъстват т.нар. "технически предмети", както и в един ден да няма повече от два часа от една и съща културно-образователна област. Има изисквания и при организиране на целодневния престой на учениците в училище- хубавото е, че от тази година са обхванати и ученици от прогимназиалния етап. През целия ден за децата се полагат грижи, те се хранят в училище, организирано е свободното им време, участват в занимания по интереси"- каза Таня Милчова- помощник-директор в Първо основно училище "Никола Вапцаров" в Берковица. 

Таня Савова е начален учител в същото училище. Тя е категорична, че и родителите, и учителите, трябва да са единни в изискванията си, за да могат децата да се научат да спазват правила:

"Особено полезен е дневният режим за децата, защото така се формират навици, които не затрудняват нито обучението, нито почивката им. За да са бодри през целия ден, е задължително децата да редуват труд с почивка, като трудът може да е учебен, може да е и физически. Добре е да лягат по-рано, да стават по-рано, да правят леки упражнения, за да са бодри, да се хранят здравословно и да не харчат парите си за вредни храни- това не винаги можем да контролираме, затова и в тези случаи родителите винаги са ни съюзници при създаването на правилен дневен режим при учениците." 

Според педиатъра д-р Мария Иванова, детето прекарва голяма част от времето си в училище. Затова от особено значение е всичко, което се случва там: 

"В класната стая дъската трябва да е на такова разстояние, че децата да виждат добре. Ако се използва изкуствено осветление, то да е силно. От значение са и правилната стойка, времето, прекарано пред компютрите, таблетите- всичко уврежда зрението. На детското телце се отразяват и тежките раници- те трябва да са такива, че да натоварват и двете рамена. През последните години все по-ранна възраст има деца с високо кръвно налягане- това е семеен проблем, трябва да се обърне внимание навреме. За здравословтото хранене трябва да се грижат всички- и в семейството, и в училище. Откакто отпадна училищното здравеопазване, не се прави скрининг за редица заболявания. Това, което се наблюдава- отслабен имунитет при децата- и заради храненето, и заради начина на живот, и заради липсата на закаляване, по-малкото игри на открито. Децата имат нужда от почивка- при добра организация на учене, почивка и забавления, нещата ще се получат...."

Какво мислят за спазването на дневен режим- Нора Йоцова попита две момичета- ученички във видинското училище "Цар Симеон Велики".

Въвеждането на дневен режим, естествено, не значи, че всяка минута трябва да е разпределена и всяка крачка на детето да е регламентирана. Режимът ще свърши работата си дори, когато е гъвкав, стига детето да знае, че трябва да се действа според определени правила. Трябва да се има предвид, че за хлапетата между 7 и 10 години е добре да спят по 10-11 часа дневно. Децата от 10 до 14 години биха се справили и с до 10 часа сън, а на надхвърлилите 15 години вече са им достатъчни и по 9 часа в леглото. Като имате предвид тези особености и началото на учебния ден, лесно може да прецените кой да бъде часът, в който да настоявате детето ви да е легнало.

Режимът след края на учебния ден варира според това какви са били ангажиментите на детето. За първокласниците много психолози и учители забраняват ученето у дома. Причината- детето прекарва в училище осем часа (със задължителната занималня) и опитите да бъда ангажирано с домашни и в свободното време може да предизвика единствено отвращение към ученето. Други смятат, че допълнителните заниманията са допустими, но само ако наистина се налага хлапето да усвои нещо, с което не се справя. Препоръчителна продължителност на заниманията вкъщи: I клас - до 1 час; II клас - до 1 ½ час; III - IV клас - до 2 часа; V - VI клас - до 2 ½ часа; VII клас - до 3 часа; VIII - IX клас - до 4 часа.

А ето и няколко съвета на психолозите:
За да приеме правилата, всяко дете трябва да е наясно не само със задълженията, но и с правата си. Ето защо е важно да не се използват забрани при налагането му, тъй като детето получава усещането, че губи нещо много ценно. По-добре е да се изработи график на труда и свободното време, като изпълнението на едното може да бъде обвързано с възможността за другото. Разбира се, това да не се прави във всички случаи, за да не остане детето с впечатление, че си "купува" свободното време. Напротив, свободното време е негово право, но то има и задължения, някои от които са стриктно определени предварително, други биха могли да бъдат определени в зависимост от деня и нуждите на детето.

Пълните интервюта чуйте в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40