Здравейте, уважаеми приятели на Радио ВИДИН. В навечерието на новата 2015 година пак имам късмета да съм с вас. Надявам се на Бъдни вечер да сте чули историята ми за любовта. Надявам се да ви е харесала. Днес ще отправя едно предизвикателство към самата себе си- ще се опитам да ви разкажа нещо весело, а не пак да ви просълзявам. Та с усмивка да изпратим старата и да посрещнем новата година.
Защото животът, освен тежък и суров, е също така шарен, слънчев, весел, смешен и усмихнат. Важното е да намерим нещата, които ни карат да се чувстваме по този начин и да ги пазим.
А успеем ли, това аз наричам да си постигнал своето "качество на живот", както днес е модерно да се казва. Модерно, ама не сме го измислили ние. Като говоря за това и се сещам за дедо Даци Дживгара- прочут берковчанин и майстор шивач. Бог да го прости, почина на 97 години, но и до днес споменът за него извиква усмивка на устните ми.
Табиетлия човек беше Дживгарчето- строен като дъб, жилав като дрян, до последно ходеше напето като генерал.
А как обичаше живота! Ех, как обичаше живота. Дали защото беше преживял две войни, Септемврийското въстание, колективизацията и куп други събития. Дали защото беше от сравнително заможно семейство, а младежките си години бе прекарал в София, ама не се задоволяваше със заместители и ментета.
Сега някои от вас ще кажат- надвил си е на масрафа, та за това е, ама не е така. И двеста е имал, ама и две и все такъв си е бил. Търсил е истинските неща- независимо за храна ли се отнася, за ракийка и винце ли, или за отношенията си с околните. Не обичаше да лъже, не обичаше и да го лъжат. Презираше скъперниците и хората, които си вършат работата през пръсти.
Държеше на качеството, не на количеството. Особено, когато ставаше въпрос за храна и питие. Не беше лаком - хранеше се по малко, но искаше наистина да е вкусно, а не просто да си напълни стомаха. За това всичко, свързано с масата, беше ритуализирано в тяхната къща. Това, което не си произвеждаха с баба Славка, купуваше от частни стопани. И те го знаеха и идваха на вратата му, а той, вирнал мустак, строго оглеждаше стоката.
Най-важното в тези ритуали бе споделянето, общуването- никога не се хранеше сам. И пийването на ракийката все искаше да е придружено със сладки лакърдии. И понеже сме в Балкана, тук винаги се правеше едно своеобразно състезание- чия домашна ракия ще е по-пивка и добра. Разнасяха по махалата бутилчици и дегустираха, а след това важно, важно обясняваха кое какво е. Дедо Даци и за това си имаше особено мнение и все казваше:
"Ракията си е едно на ръка, ама мезето- мезето е важно!" И той знаеше най-доброто- ябълка или домат с малко солчица.
В къщата му се обядваше точно в дванайсет часа. На един 24 май, заради манифестацията, двете му дъщери закъснели малко. Дедо Даци стоял на улицата с щръкнал сърдит мустак и ги чакал.
"Колко е часът, бре"- недоволно ги скастрил той, когато се задали по улицата.
"Ами нямаме часовници, не знаем." На другия ден след училище, Ани и Марчето вече нямали възможност за такова оправдание- чакали ги нови ръчни часовници.
Много такива дребни, табиетлийски принципи и историйки съм запомнила от него. Някои приех и за себе си. Ама най ще го запомня със следната приказка:
"Най ме е страх некоя сутрин като се събудя, да не е свършило виното!"
Та така, уважаеми приятели- нека не ни свършва нищо от нещата, които са ни на сърце, през идващата година. Да не ни свършват и вярата, силите, усмивките. Да ни се множат приятелите, да ни е сладка приказката.
И да не забравяме, че както за ракийката е достатъчна блага лакърдия и ябълка, така за всяко хубаво истинско нещо са нужни не пари, а мерак и табиет.
Наздраве!
Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена. По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..
Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда. Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..
“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..
Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..
Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева. 2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..
Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век. "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection" ще ни донесат много настроение в септемврийския предиобед...
Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..