Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Археологът Оля Миланова гост в "Калейдоскоп"

Археология под багерите

"В град като Видин, ние вървим по история... Върху история и археология вървим!"

4
Снимка: Оля Миланова, Личен архив


Формалният повод за срещата ми в "Калейдоскоп" с археолога Оля Миланова бе предстоящият професионален празник на нейните колеги. Но разговорът ни с нея тръгна от една черно-бяла снимка, правена в началото на 60-те години на миналия век и темата се "намери" сама- археология под багерите. Снимката е от "спасителни проучвания", проведени по спешност, по време на изкопни дейности за строеж на жилищни блокове във видинския квартал "Калето".

"Когато гледам всичко онова, което Йордана Атанасова, тогава директор на Видинския исторически музей, е успяла до документира в своя дневник, винаги първо се сещам за морала, който един археолог носи, стараейки се да спаси старините. Вероятно по онова време са я притискали да бърза. Но тя е направила всичко възможно да "заснеме", както се казва на наш професионален език, на каква дълбочина се копае, точно от къде до къде е била Бонония- като параметри, като квадратура, каква планировка е имала, какви са били кулите...", спомня си Оля Миланова.

"Сега бързо се разчиства нещо, получават се едни пари и си заминават... Без да се интересуват какво се случва с това, което е останало под земята", казва с огорчение Оля, като напомня за съдбата на т.н. Кула №8 от старинния град Бонония.

Оля Миланова, Личен архив"В град като Видин, ние вървим по история... даже върху история и археология вървим! Всичко зависи от нас- така че тази историчност, която я имаме, тая древност, която я имаме, да я покажем на хората. А и на себе си да я покажем, на нашите деца да я покажем", обяснява ми с нескрито пристрастие археологът.

"Защо трябва да разрушаваш нещо, което е строено преди 250 или 2500 години, само защото то така и така е под земята... и така и така не се било виждало?!... Какво тогава може да направи археологът?!? Може да документира колкото може повече и да запази това, което е успял да спаси от кофата на багера, да го извади от строителните изкопи и да го съхрани. А после да го покаже на хората", продължава Оля.

"Макар и да сме еднодневки- идваме и си отиваме..., ние сме поредица от нещо, което остава.

Археология под багерите, 1960 годинаОстава в душите. Остава в материалната култура. Едно познание, което се предава на следващите след нас. С това археологът е по-силен от багерите. Неговото време винаги е в повече от това на тези, които рушат. Защото това, което археологът успее да документира, да спаси- дори когато е част от цяло, което не е успял да запази, после той може да го покаже на хората. Да покаже това, което е извадено изпод земята. А изваденото изпод земята винаги носи своята необяснима магия- ти си била на откриването на много изложби и знаеш как се вълнуват хората при срещата с артефакти от различни епохи", коментира Оля.

И затваря темата за това как работят археолозите, когато до краката им чака багер, с една истинска, трогателна и красива история.

Археология под багеритеПрез лятото на 2012 година спешна потребност от сериозен укрепващ ремонт бе причината в двора на етнографския музей на Видин "Кръстата казарма" да започнат изкопни дейности. Тогава находките изненадаха археолозите.

"Тези хора, които са участвали в градежа на "Кръстата казарма" през 1801 година, все едно дали са били с мюсюлманско вероизповедение, или са били строители от Западна Европа, те са попаднали на старо погребално съоръжение и са го запазили. Не са го разрушили. Вградили го в основите на новия строеж. Съобразили са се с предишна религия, история, духовност, памет... За мен това говори много. Това е моята най-силна мотивация да искам да разказвам, да искам да показвам тези находки- като публикация, като изложба."

Видинчани обичат да напомнят на гостите на своя град, че квартал "Калето" е една свещена територия на толерантността, защото в близост са разположени три култови религиозни постройки- Светата Митрополия, Джамията на Осман Пазнантоглу и еврейската Синагога. Но осъзнаваме ли истински смисъла и силата на толерантността днес? И дали неограниченият достъп до информация не създава на съвременния човек фалшива самоувереност, че винаги знае достатъчно?...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00