Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Куделин- шофьор до шофьора- някога, но не сега...

Снимка: Пламен Генчев
Село Куделин е част от община Брегово. Населението в днешни дни наброява около 340 души по официални данни на кметството. Хората са предимно възрастни. Малко са младите, които остават тук поради безработицата в общината. Живеят скромно, някои дори мизерно. За живота си разказват много, тежи им най-вече липсата на децата им, избягали в търсене на работа, и немотията.

"Малко сме в село, затриха се младите. Подредено ни е селото, но обезлюдява... Живеем трудно, жена ми е болна, аз- без работа. Да отидете вкъщи да видите, хляб нямаме, живея като скот. В кой век живеем, накъде отива тая държава?! Възражда ли се или се разпада като кори за баница, тъмна Индия... Кой както си е подредил, така и живее. Гледаме животинки, градинка, от пенсията за храна отделяме. Но самотата ни убива, децата ги няма. Малко хора сме, не се събираме никъде"- разказаха пред екип на Радио ВИДИН жителите на Куделин. Както навсякъде, едни са доволни от кмета, други- не.

СнимкаА иначе Куделин е селище със славна история. Някога се казвало Раковица- това пише в книгите на краеведите за някогашните имена на селища от XV-XVI век. Настоящото си име селото придобива през 1934 година. Разцветът е по времето на социализма, след което славата му постепенно замира. Кмет е Красимир Асенов, който управлява кметството четвърти мандат.

"По времето на социализма селото ни стоеше много добре. Във всяка къща е имало по един шофьор, автобус от Брегово извозваше хората всяка сутрин, това беше гордост за нас. Строяха се къщи, в разцвета си бяхме. И така до прехода. За щастие все още има работа, в Дома за хора с умствени увреждания, и така оцеляхме, както се казва. Сега обаче има нов, болезнен етап- деинституционализацията. Зад тази сложна дума се крие безработица. Ние сме пионерите в Бреговска община с въвеждането на изискванията на Европейския съюз- Защитените жилища. Вярно, че социалната сфера не произвежда брутен продукт, на за момента е спасение. В Дома работят над 100 души, но с този процес ще има освобождаване на работни места. Лошото е друго- демографските процеси- на година ни напускат по десет човека. След десет години ще са сто, след двадесет години какво става?"- недоумява кметът.

СнимкаВ Куделин живеят много достойни и трудолюбиви хора, но за съжаление гласът на малкия човек все по-рядко се чува.
Демографските процеси вървят с пълна сила. Данъчни преференции за бизнеса или други спешни икономически мерки ще доведат до съживяване на българското село, смята кметът Красимир Асенов:

"Какво пречи да се стимулира бизнеса- който дойде тук, да няма данъци. Как по времето на соц-а Тодор Живков с 22-ро постановление върна толкова народ насам, по 5000 лева на семейство. Много време мина оттогава, но какво пречи нещо подобно да се измисли"
- предлага Красимир Асенов.

Нужни са спешни мерки, които да задържат живота в селото, иначе след десет години всички ще съжаляват, че са позволили това да се случи- уверени са хората в Куделин.

Още за живота в бреговското село може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Защо расте броят на работещите пенсионери

Служебно преизчислените пенсии от 1 април 2024 г. са 350 718, почти с 15 000 повече в сравнение с 2023 година по данни на НОИ. На преизчисляване подлежат пенсиите, свързани с трудовата дейност на лицата. Това са пенсиите за осигурителен стаж и възраст, за инвалидност поради общо заболяване, за инвалидност поради трудова злополука или..

публикувано на 24.02.25 в 14:31

Правителството с опит да гарантира адекватни минимални работни заплати

Въвеждането на европейската директива за адекватни минимални работни заплати ще стане факт, увериха от социалното министерство. В момента се разработват промени в Кодекса на труда, включващи новата формула, по която ще се определя минималното възнаграждение. Намерението е в нормативния акт да запишат критериите, въз основа на които ще се определя..

публикувано на 24.02.25 в 12:18

Кметът на Ковачица: С малките неща започваме и вървим напред, за да има живец в селото

Екипът на Радио ВИДИН на ломското село Ковачица.  Град Лом е на 12 км от селото, а река Дунав е на 4 км. Въпреки това местните хора се гордеят с реката и винаги казват, че живеят на Дунава.  Откъде идва името на селото? Според една от местните легенди, след потушаването на Чипровското въстание, в района се заселили бежанци от..

публикувано на 21.02.25 в 12:00
НВП Видински митрополит Пахомий

Митрополит Пахомий: Изключителният пример на видинските архипастири задължава към добри дела

С тържественото въдворяване на епархийската си катедра митрополит Пахомий официално стана седмият в историята на Българската ехзархия и Българската патриаршия видински владика. Новият духовен водач обещава младите да намират разбиране и насърчение, възрастите - утеха и подкрепа, немощните - помощ, самотните - защита, а разколебаните -  насока...

публикувано на 20.02.25 в 10:00

Готвят нов бойкот на хранителните вериги - ще има ли резултат?

За втори бойкот на големите търговски вериги призоваха обществени организации и отчетоха успех от първата инициатива. Тази обща идея заявиха представители на обществените организации, които организираха първия бойкот на търговските вериги заради високите цени на хранителните стоки, провел се на 13 февруари. Организаторите подчертаха, че..

публикувано на 19.02.25 в 10:45

България остава сред държавите с високи нива на корупция, в Северозапада показалите за почтеност са различни

България остава сред държавите с високи нива на корупция в публичния сектор, сочат данните за 2024 г. , публикувани от Transparency International . С 43 точки индекс България е на 76-о място сред 180 страни и територии за възприятие на корупцията за 2024 г. Спрямо предишната класация това е влошаване с две позиции. От държавите в ЕС усещането за..

публикувано на 18.02.25 в 11:59

Мерки за ограничаване рисковете от наводнения обсъдиха във Видин

Във Видин се проведе работна среща за обсъждане на съвместни действия за противодействие на незаконната сеч, с приоритет в местата, създаващи опасност от свлачищни процеси и наводнения. Срещата, председателствана от областния управител Ани Арутюнян беше във връзка с проведено заседание на Министерския съвет, на което е обърнато внимание от..

публикувано на 17.02.25 в 13:49