Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Размножаваме чигата в Дунав

Снимка: Светослав Цветанов

Каква е съдбата на есетровите риби в река Дунав и може ли да се надяваме, че някой ден есетрите вече няма да са застрашен вид. За това ще си говорим в предаването днес. Ще ви разкажем и какви грижи полага училището във видинското село Арчар за озеленяване на двора. И защо излюпването на белоглаво лешоядче в Природен парк "Врачански Балкан" зарадва природозащитните от цялата страна.

В река Дунав край Лом бяха разселени на два пъти есетри от вида чига. Рибките са с тегло от 5 грама и дължина 10-12 см. Така, според специалистите, те ще имат по- голям шанс да се приспособят към условията за живот в реката.

"За нас най- големият приоритет, с който ще продължим през следващите години е проучване на местата, където те се размножават и където минават, защото много слабо са проучени, много малко информация има и това не позволява да бъдат планирани добри мерки за тяхното опазване, което е ключово", каза Веселина Кавръкова, програмен ръководител на WWF- организацията, която е ангажирана с разселването.

СнимкаМестата за размножаване могат да бъдат унищожени по различни начини - замърсяване, драгиране по реката, инфраструктурни проекти по реката. Според природозащитната организация е важно и да се направи нов, осъвременен план за действие за есетровите риби с една съвременна рамка от дейности, които съответстват на натрупаната до момента информация.

Рибките са отгледани в близки до естествените условия в земно-насипни басейни, където са се хранели с естествена храна. Така те са възможно най-адаптирани да оцелеят в голямата река.

Чигите са по- разпространения вид есетри в река Дунав. Те са "само" застрашени, в сравнение с другите есетри в реката.  Последното пускане на чиги ще бъде утре, на 12 юни, в района на Сребърна. Там има и стационарно наблюдение, което ще помогне да се види накъде ще тръгне миграцията.

Родителите на малките чиги, които бяха разселени край Лом са хванати от река Дунав, след специално разрешение.

Снимка"Предстои да се направи нова карта на местата за размножаване, защото реката се променя. На този размер, който са, надявам се поне 10% да достигнат полова зрялост. С увеличаване на размера им и възможността за оцеляване е много по- голяма. Мъжката ще достигне полова зрялост на 3 години, женските на 4, руската есетра ще достигне полова зрялост след 7 години, а моруната след 14", каза Ангел Цеков, доцент към катедра Екология на Пловдивския университет. С този вид дейност- рибовъдство, се занимава от 1977-а година.

31 инициативи на общини, кметства, училища и детски градини от област Монтана и област Видин получиха финансиране в рамките на Националната кампания "Чиста околна среда 2015 г." и обявения от Министерство на околната среда и водите и Предприятието за управление на дейностите по опазване на околната среда конкурс на тема "Обичам природата - и аз участвам".

Еко проектът на СОУ "Хр. Ботев" от видинското село Арчар спечели одобрението на МОСВ и получи 5000 лв, с които да изгради метеорологична станция и дендрариум за учебни цели. Изграждането им ще започне с началото на новата учебна година наесен, разказа Силвия Йосифова, главен счетоводител на училището:

"Новият еко кът ще бъде на площ от декар и триста, с 15 вида дървета, монтиране на информационни табели, пътеки ще се оформят."

СнимкаПо инициатива на Центъра за образователна интеграция на деца и ученици от етническите малцинства в училището е изграден "Еко кът Европа" с табели за държавите- членки на Евросъюза, разнообразие от зелени и цъфтящи растения, пейки и места за отдих. В изграждането му са участвали ученици и родителите им, посочи директорът на училището Ширин Шахин:

"Една четвърт от двора сме облагородили в този еко кът "Европа". Сега целта ни е да облагородим и другата част. Изграждайки тези два къта ще си помогнем сами на себе си. А и като включиш учениците в дейността малко се повишава съзнанието."

От Дружеството за защита на хищните птици съобщиха за първото малко белоглаво лешоядче, излюпено в Природен парк "Врачански Балкан" от 70 години насам. Гордите родители със сигурност са от лешоядите, освободени в рамките на проект "Завръщането на лешоядите в България". Те се познават се по жълтите крилни марки, макар че гнездото е в толкова закътана ниша, че все още не са разчетени кодовете на двете птици.

"Случилото се е наистина уникално и идва след десетки години работа на Дружеството за защита на хищните в района и съдействието на Дирекция на природен парк "Врачански Балкан", неправителствени организации, местни хора и институции. Този успех дойде едва след шест години, през които бяха освободени общо 32 белоглави лешояди от адаптационната волиера край с. Долно Озирово", съобщи експертът от Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" Оля Генова.

Първите опити за гнездене са регистрирани миналата година, а тази година бяха преброени пет двойки. Лошото време, студът и късно падналият сняг  създадоха редица пречки пред младите и неопитни птици. Но въпреки това, на бял свят се появи първото малко лешоядче.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40