Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата почита паметта на св. пророк Илия

На Илинден се гадае за реколтата и не се влиза във вода

Имен ден празнуват Илия, Илиян, Илко и Илияна

Българската православна църква почита паметта на св. пророк Илия. Той е един от най-великите праведници, изобличител на езичеството и предвестник на истинната вяра в Единия Бог.

"Този ден е пример за това как ние трябва да живеем в Бога и за Бога. Празникът ще бъде отбелязан тържествено и във видинския катедрален храм "Свети Димитър"- това каза архимандрит Исаак, духовен надзорник на Видинската епархия.

Стара традиция е на Илинден да не се работи. Жените пекат питки в чест на светеца, които раздават в църква или параклис, носещи името на св. Илия. Мъжете колят курбан- стар петел, кокошка или агне. Гледат кръвта на жертвеното животно да изтече до оброчен камък или под вековен дъб, като вярват, че това предпазва от суша, гръм и град.

На Илинден се отправяме към видиското село Градец, където църквата носи името на светеца. Първият храм в селото- "Св. Пророк Илия", е построен през 1854 г. Около три десетилетия след това е разрушена и на нейно място през 1896 г. е завършена сегашната, носеща същото име. Срещаме се кмета на село Градец Илия Томов, за да му честитим именния ден и разговаряме за празника в селото.

"Тази година честваме 161 години от създаването на храма. Ще бъде отслужена света литургия и ще бъде раздаден курбан за здраве. Очакваме и гости за празника ни" - каза Илия Томов.

Според народното вярване, свети Илия се приема и почита, като повелител на летните небесни стихии- господар на гръмотевиците, светкавиците и дъждовете. Тази власт Бог му поверил при подялбата на света между светците. Свети Илия държал под двете си мишници мълниите и гръмотевиците, светкавиците, бурите, пороите и градушките и ги пускал, когато пред огнената му колесница се изпречели черните облаци от хали и змейове. Тогава помежду им започвала люта битка и върху земята се изсипвали природните бедствия. Легендите разказват, че когато светецът търкаля бъчви в небето, тогава гърми на земята, когато свети Илия препуска по небето с огнена колесница, впрегната с четири коня, тогава хвърля гръмотевици и светкавици. Ако свети Илия се разсърди, той изсипва ледени зърна от ръкава си или заключва дъжда в небесната пещера. За да смирят гнева на свети Илия и предпазят реколтата, народът го почитал с курбан. Повече за народните вярвания разказва краеведът от Мездра Милка Пухалска. С нея разговаря Петко Котларски.

"По традиция на Илинден в чест на светеца се коли най-старият петел, наричан "баща" и стопанката изпича погача за свети Илия. Правят се общоселски събори с жертвоприношение мъжко животно-теле, овца. Курбанът се освещава и трапезите се нареждат на могила, оброчище, край параклис, извън селото, под стари дъбови дървета. Правили се сборове и общоселски веселби на селския мегдан, като преди това се отслужва тържествена литургия и се освещавал курбанът. Вярва се, че така ще умилостивят светеца и ще предпазят селището от градушки и наводнения. Манастирите, чиито патрон е св. Илия правят големи празненства с курбан. Народната традиция забранява къпането в реки, водоеми, морето на този ден, защото светецът обичал да взема "курбан", жертви. На този ден не бива да се работи, нито да се влиза във вода. Вярва се, че на този ден морето се преобръща и взима за курбан на светията всеки влезнал във водите.

На Илинден се гадае и за реколтата, ако гърми- орехите и лешниците ще са празни. Знахарите събирали познати билки, които лекували висока температура и рани, сушели ги, за да ги използват до следващото лято в целебните си отвари и мехлеми. Вечерта срещу Илинден е хубаво да се окъпе човек, като предпазна мярка срещу мълнии. На този ден празнуват абаджии, кожухари и терзии. Всички, които носят името на светеца"
- каза Милка Пухалска.

Снимка: Жоро АлександровНа днешния ден празнуват и занаятчиите самарджии и фурнаджии, защото св. Илия е техен покровител. Александър Христов и майстор Иван са фурнаджии в центъра на Враца и пекат прочутите врачански гевреци. Жоро Александров ни срещна с тях.

"Нашата фурна е на повече от 100 години. Пещта трябва да е в добро състояние и другото е майсторлък. Фурнаджийската лопата може да се обръща и от двете страни. Тя се изработва от парен бук, за да не се запали"- разказа Александър Христов.

Този празник в България носи и друг знак- Илинденско-Преображенското въстание от 1903 година. По стар стил Илинден се отбелязва на 2 август. Днес имен ден празнуват - Илия, Илиян, Илко и Илияна.

 Повече по темата можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Жителите на Гъмзово мечтаят младите да се завърнат на село

Днес гостуваме на  село Гъмзово в о бщина Брегово . Намира се по средата на второкласния път, свързващ областния център Видин с Брегово и сръбския град Неготин . Има връзка с Дунав мост 2 и ГКПП пункт „Брегово“. В миналото селото е било съставено от две махали -  българска и влашка . Жителите били работници при турски..

публикувано на 09.08.24 в 16:38
Яница Петкова

Яница Петкова: Предстоящите избори дават възможност да бъде взета поука от допуснатите грешки

За втори път през тази година и за седми от 2021-ва досега ще избираме парламент.  Кои са реалните фактори, продължаващи да задълбочават партийната и политическата криза в страната?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все по-ниска?  Има ли основания да се очаква, че вотът наесен ще приключи изборната спирала?  Действащото..

публикувано на 08.08.24 в 10:00

Остава ли предпочитан ИT секторът у нас?

Българският ИT сектор продължава да расте и няма изгледи това да се промени. Ръстът в индустрията е факт и той ще се запази през следващите години. Това е напълно нормално, предвид факта, че светът ще става все по-дигитален и в ежедневието си ще ползваме все повече и повече дигитални продукти и услуги. До 2025 г. новонаетите специалисти..

публикувано на 07.08.24 в 10:45

Ще има ли нормални пътища в Северозапада?

"Едва ли има по-отвратителен и неподдържан път в Европа от Е79 между Враца и Видин. Това не е път, а мъчение. Държавата е тотално абдикирала." Това написа в социалните мрежи Диана Русинова , председател на Европейския център за транспортни политики.  "Никога през живота си не бях пътувала с тежкотоварен автомобил с полуремарке. Така се случи,..

публикувано на 06.08.24 в 12:18

Тома Ушев: Политиката ни е цирково шоу, а трябва да бъде арена на идеите

Гражданите одобряват предсрочните избори през есента според последните социологически проучвания.  Продължилите през уикенда преговори за съставяне на експертен кабинет, водени от мандатоносителя "Има такъв народ", завършиха с неуспех.  Какъв ще бъде следващият парламент?  Ще продължи ли тенденцията активността на гражданите да бъде все..

публикувано на 05.08.24 в 10:00

Жителите на Паволче мечтаят училищният двор отново да се напълни с деца

Паволче е едно от онези красиви български села, които така омагьосват гостите си, че след това не им се тръгва. Врачанският Балкан, в чието подножие е разположено, богатото минало, свързано с Ботевата чета, и гостоприемството на местните допринасят за това. Хората от Паволче посрещат всеки с радост. Разказват, че живеят в хубаво село, споделят и..

публикувано на 02.08.24 в 14:37
Ивайло Илиев

Ивайло Илиев: Третият мандат се използва маркетингово

Минималните шансове за съставяне на редовен кабинет в 50тото Народно събрание намаляха още в първия ден от преговорите.  Разговорите за приоритети и конкретни политики между формациите обаче продължават.  Ще успее ли "Има такъв народ" да сглоби експертен кабинет?  Съдбата на третия мандат и приближаващите поредни предсрочни избори дискутираме с..

публикувано на 01.08.24 в 10:00