Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Как да защитим децата от тормоз в училище?

Как да разберем подложено ли е детето ни на тормоз в училище?

Кирил Кунчев, училищен психолог
Снимка: Светлана Стоенелова


В "Цветовете на деня" по Радио ВИДИН с психолога Кирил Кунчев търсим отговор на въпроса: Как да разберем дали детето ни е подложено на тормоз в училище? Много от децата премълчават за този проблем, което води до неговото задълбочаване.

"Първо трябва да разграничим тормоза, като явление от обикновената агресия и насилие. Тормозът е с много по-голяма тежест. Всеки ден децата могат да стават обект на обида от други деца - да изпитат определен дискомфорт, да станат жертва на агресия. Тормозът е едно явление, в което определен насилник си избира определена жертва, т.е. тук имаме един процес на системност. От едната страна е насилникът, той обикновено е по-едър, по-безцеремонен, по една ли друга причина не държи на чувствата на другия, напротив иска да го нарани, да го унижи, да го обиди, а от другата страна е жертвата - тя обикновено е физически по-слаба, може да е момиче или момче, голяма част от тези деца имат външни различия, това е много характерно за жертвите на тормоза. Друга особеност на тормоза е неговата системност. Всеки ден и час, насилникът фиксира своята жертва и осъществява непрекъснато въздействие. От вербално до физическо насилие, унижение, унищожаване на вещи, разпространение на клевети…Така се стига до натрупване на негативна емоция в жертвата. Детето изпада в състояние на безпомощност, защото не е намерен начин за справяне със ситуацията, то не подава сигнал към учител, родител, а продължава да стои в пасивна позиция, като така предоставя благоприятни условия да бъде жертва. Тогава детето започва да се травматизира, натрупва негативна енергия и много често такива деца могат да реагират крайно,  като се започне с обратна, неадекватна агресия и се стигне до състояние на суицидни опити."
 
Ето защо е важно родителите да следят за признаци и маркери, по които да разберат, дали детето им е подложено на тормоз. Кои са тези признаци? Психологът Кирил Кунчев, съветва родителите да следят за два основни маркера - това са емоциите и поведенческите реакции на детето!

"Мислите могат да бъдат скрити, но емоциите лесно се наблюдават, те трудно се скриват. За всяка една промяна в емоционалното състояние на детето и за всяка една промяна в тяхното държание има някаква причина. Много силен индикатор е нетрадиционното поведение - прекалена възбуда, от едно жизнерадостно, активно дете изведнъж наблюдаваме пасивно, умърлушено не желаещо да комуникира, затварящо се в стаята, проявяващо инат, тогава ние трябва да се запитаме -какво се случва в неговият живот? А неговият живот, обикновено е училищният живот за по-ниските класове, а при деца от по-високите класове се намества и средата."
 
Основният съвет на психолога е: "Наблюдавайте емоциите на децата си и следете за това, как те общуват с вас!

Едни от най-честите смптоми, които проявява детето вкъщи са
: "Спи ми се, боли ме стомахът, болна съм- обикновено това са симптоматични прояви, които са индикация, че не му се ходи на училище, защото там има проблем. Лошо е когато, родителят има дефицит на родителски компетенции, когато семейна система: майка – баща и съпружеската система не работи нормално, защото в нея най-слабият бушон са децата и те гърмят първи“.

Разговаряме и за обратния проблем - Как да разберем дали детето ни проявява агресия, дали не е станало агресор?

"Информация можем да получим от неговото обкръжение- училищните органи и неговият приятелски кръг. Много родители, когато получат сигнал за определена агресивна проява на детето им, неглижират тези неща, класифицират ги като "голяма работа и другите са така" и нямат време да обърнат внимание на проблема. А детето може да проявява агресия в следствие на някакви негови нерешени проблеми вътре в семейството- нещо се случва в семейната система и то, за да компенсира този дефицит, реагира навън, а неговата среда навън е именно училищната среда. Когато с детето извън семейството става някаква промяна- то е емоционално нестабилно, импулсивно, реагира на определени външни стимули, лесно се дразни, то ще прояви това и в семейната среда. Родителят стои най-близо до детето и със сигурност един наблюдателен родител ще забележи промяната. Първото, което трябва да направи, е да звънне на учителя и да сподели с него".

В крайна сметка, често пъти  основният проблем е в семейната среда: "Няма как да помогнеш на детето, ако нещо не се случи там, където то живее постоянно. Когато обаче родителят е готов да помогне, тогава нещата се случват!"

Още за това, как се отразяват проблемите в семейството върху детето ни, ще чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50