Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейска нощ на прилепите във Враца

Снимка: Природозащитен център Натура

В "Еко Свят" днес говорим за Европейската нощ на прилепите, която бе отбелязана във Враца, за качеството на подземните водни ресурси и на водата от изворните чешми.

Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан" отбеляза за шеста поредна година Европейската нощ на прилепите. Инициативата се проведе със съдействието на Община Враца и читалище "Развитие". Целта е хората да се запознаят с живота и навиците на тези животни и да разберат защо е важно тяхното опазване. Във "Врачански Балкан" се срещат 22 от общо 33 вида прилепи, което го прави едно от най-важните местообитания.

"Тази година акцент поставяме на прилепите, които се срещат в света- за тяхната биология и характерни особености. Подготвили сме и специални работни ателиета- за изработване на прилепна маска, оригами, рисуване на лица. Имаме и постер, на който човек може да се снима", обясни Оля Генова, експерт в Дирекцията на Природен парк "Врачански Балкан".

СнимкаВ заниманията на открито се включиха учениците от 5 А клас на ОУ "Никола Войводов".

"Правихме прилепна гимнастика и участвахме в томболата. Целият клас сме тук. За прилепите научих много интересни неща- през зимата спят, в България няма прилепи, които пият в кръв, крият се под покривите на къщите... Доведе ни класната Галина Ганева. Научих, че има над 1000 вида прилепи. Ако някой ги събуди от зимен сън ще се събудят по рано и няма да могат да си намерят храна, прилепите се хранят с насекоми. Направих си маска на прилеп за лицето...", разказаха Галя Иванова и Мария Здравкова.  

От 2002-ра година през септември и октомври, в цял свят се провежда мониторинг върху качеството на водата, като се наблюдават ключови показатели за здравето на хората и жизнеспособността на екосистемите.

СнимкаВ мониторинга могат да участват доброволни мониторингови групи, организации за контрол на водата, училища и неправителствени организации. Всички данни, които се събират, се подават на американската Фондация "За чиста вода", която ги обобщава и оповестява. За качеството на водата и това- може ли водата да е в основата на бъдещи конфликти Таня Милушева разговаря в предаването "Преди всички" с Иван Иванов - председател на Българската асоциация по водите.

"Благодарение на постоянния мониторинг, анализите показват, че в определени райони на страната има проблеми с качеството на подземните водни ресурси. Тези проблеми са основно с подземните водни ресурси, в резултат на неправилното използване на препарати в селското стопанство", каза Иван Иванов. По думите му ситуацията не е критична, но трябва да се положат усилия за опазване на водните ресурси.

Благодарение на помощта и натиска от ЕС през последните години се полагат необходимите усилия, за да се опазват водните ресурси.

СнимкаВ РЗИ във Видин, която следи и контролира качеството на водата, изворните чешми се регистрират от кметовете. Те трябва да съобщят, че в съответното населено място има чешма, и след това здравните инспектори периодично взимат проби от водата. В инспекцията във Видин са регистрирани 72 изворни чешми от цялата област.

"Има чешми, които са регистрирани, но не се ползват от населението и въпреки това се извършва контрол от инспекторите на РЗИ. Има чешми, които все още не са регистрирани. В периода на годината има много голяма промяна в качеството на тези води. Когато се установи, че водата не е годна за консумация, тогава се уведомява кмета и му се издва предписание със задължителни мерки, които той трябва да изпълни. Едната от точките е да се постави табела на чешмата, че водата не е годна за консумация от хора", каза д-р Марияна Чавдарова, началник отдел "Държавен здравен контрол" в РЗИ Видин.

Трябва да се поставят кошчета около чешмата и водата от чешмата да бъде заустена. Когато се установи, че има нередност, кметът трябва да следи тези мерки да бъдат изпълнени. След определен период от време изворните чешми се изследват отново и ако няма проблеми, водата може да се ползва от населението. Въпреки това не е желателно водата да се ползва за пиене. Препоръчително е да се използва за напояване, за пиене от животни. Водата от чешмите в Бреговска община не е годна за консумация- това е констатацията на здравтите инспектори.

СнимкаВ село Делейна, община Брегово изворните чешми са 5. За улеснение на хората до чучурите дори има завързани чашки за пиене на вода. Според проверките на РЗИ обаче водата от тези чешми не става за пиене. Пият ли жителите на Делейна вода от изворните чешми и каква вода пият?

"Това е едно от най-големите богатства на селото- целогодишно текат и не пресъхват. Почти всички чешми сме ги отремонтирали. Водата е много добра за пиене. минават да взимат проби, минаха юни месец и водата става за пиене. Имаме си водопровод, но хората пият вода кой откъдето иска", каза кметският наместник на Делейна Людмил Якимов.

"Бих препоръчала да се ползва питейната вода от чешмата. Тя се изследва и е безопасна", категорична е д-р Марияна Чавдарова.

Водата от изворните чешми във Видинска област няма доказана минерализация, нито пък лечебни свойства.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40