Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ще помогнат ли списъците на побойниците в клас срещу агресията в училище

Снимка: Радио ВИДИН
Всяко учебно заведение трябва да води единен регистър на случаите на тормоз в училище. Изискването е в сила от 15 септември и е записано в заповед на министъра на образованието, с която е утвърден алгоритъм за прилагане на Механизма за противодействие на училищния тормоз между учениците. Регистърът трябва да съдържа описание на инцидента, включително кои са участниците в него, и предприетите действия от страна на училището.

Ще помогнат ли т. нар. черни списъци на побойниците в клас за намаляване на агресията в училище? Отговора потърсихме от директор, педагогически съветник, ученици, родители.  

В Професионалната гимназия по туризъм "Михалаки Георгиев" във Видин и досега е воден регистър, каза директорът Евлогия Манджукова. Тя обаче обясни, че все още няма яснота кои точно случаи трябва да се записват в него:

"Но кои случаи ще описваме- дали само това, което се е случило на територията на училището, или и онова, което се е случило с наши ученици извън училището. Защото насилие може да се прояви на 1 метър от оградата на училището, но с наш ученик. Трябва ли да го опиша в моя регистър или полицията трябва да го опише, защото и те водят регистър... Нещата са многопластови, многопосочни и ако няма ясна рамка кои случаи точно да се описват, считам, че ако просто само на тази база пуснем една заповед да водим регистър, без яснота по въпроса, за мен няма да има ефект."

Мнението на Евлогия Манджукова записахме още в началото на лятото, когато излезе заповедта на образователното министерство. И досега обаче няма яснота по поставените от нея въпроси. Предстои обучение по линия на Министерството на образованието и науката в Плевен, на което е възможно да бъде дискутирана и тази тема, надява се директорът.

Педагогическият съветник в Природо-математическа гимназия "Екзарх Антим I" във Видин Ивайло Милушев е на мнение, че училищата трябва да се борят с причините, а не с последиците от насилието в училище:

"Не считам, че този регистър ще промени ситуацията, защото неформално такива регистри и досега е имало... Нещата са малко деликатни. Не е регламентирано кой ще има достъп до този регистър и е възможно да се злоупотреби по някакъв начин с информацията от него, а все пак става въпрос за деца... Пътят за намаляване проявите на насилие е както за всяка проява с отрицателни последици - трябва да се премахнат причините. Това е трудно, защото знаем в какво време живеем, при каква тотална девалвация на ценности. Освен че трябва да има индивидуална работа с деца, склонни към такива прояви, тъй като децата не са виновни, те не са първопричината. Причината е или семейството, или обществото. Това са деца от рискови семейства или без родители, или с родители в чужбина, или израснали в семейства с нездравословна психическа среда. Тези деца трябва да бъдат ангажирани в различни извънкласни прояви. Опитваме се, правим това. Има някакви резултати, не казва, че на 100% сме постигнали успехи, но трябва се придържаме към някакви правила и съответно да се опитаме поне да минимизираме извършването на такива прояви."

Разнопосочни мнения споделиха ученици от Основно училище "Иван Вазов" във Видин:

"Според мен няма да има ефект, всичко ще продължи, както си е било. Няма да има промяна... Учениците вече няма да са толкова агресивни, защото ще знаят, че има наказания, които са категорични... Сигурно, не. Боят е редовен в нашия клас..."

С по-големи очаквания са родителите на децата:

"Сигурно ще има възпитателен ефект. Каквото могат да направят за доброто на децата... Надявам се да има ефект, защото агресията е все по-често срещано явление сред подрастващите и е хубаво да се вземат някакви мерки. Освен това и в семейството да се говори, да се възпитават в ценности и добродетели, които в последно време малко оставихме на заден план... Да, аз съм сигурна, че ще има ефект. Това е хубаво решение. Дано всичко да тръгне добре, защото имат нужда децата от това."

Потърсихме и Регионалния инспекторат по образованието, за да разберем как се справят училищата с воденето на регистрите и какъв е ефектът от тях. Оттам обясниха, че от началото на учебната година е изминал само месец и резултатите предстои да бъдат отчетени.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

Село Гомотарци - с бъдеще във винения туризъм и с грижа за опазване на миналото

Гостуваме на Гомотарци, едно село разположило се на брега на река Дунав.  Голямо  и красиво населено място, с няколко площада, с просторни и красиви къщи с големи дворове и трудолюбиви хора. Видинското село се гордее със запазената си църква, големия църковен двор, с ценните стенописи, които са реставриран и с новата трапезария към храма...

публикувано на 12.07.24 в 12:00

Калин Виденов: Геноцидът над Северозапада от страна на ГЕРБ продължава

Все по-илюзорни изглеждат шансовете за съставяне на редовен кабинет в рамките на настоящото Народно събрание.  Политическата криза в страната продължава да се задълбочава.  Предсрочните избори наближават с все по-голяма скорост, а единственият шанс да не се стигне до тях е експертен и технически кабинет с третия мандат.  Как се отразява дългогодишният..

публикувано на 11.07.24 в 10:00

Нуждае ли се от рестарт икономиката ни?

България трябва да извърши смели реформи на пазара на труда и в образованието, защото рискува икономиката ѝ да стане много неконкурентоспособна. Разходите за труд растат ударно и въпреки това не успяват да наваксат изоставането спрямо ЕС, а производителността остава ниска. Трябва да се подобри рязко и средата за инвестиции, които изостават..

публикувано на 10.07.24 в 10:45
Боян Минков, кмет на община Белоградчик

Боян Минков: Липсата на редовно правителство затруднява работата на общините

Общините са сред потърпевшите от политическата криза в страната ни, коментира кметът на Белоградчик Боян Минков . По думите му политиците трябва разберат, че хората все повече ще ги наказват по време на избори, като все по-малко гласуват. "Има огромни затруднения в работата на общините и ние, кметовете, го усещаме най-силно, защото сме..

публикувано на 09.07.24 в 14:26
Румен Гълъбинов

Румен Гълъбинов: Политическата нестабилност усложнява постигането на стратегическите ни цели- Еврозоната и Шенген

Ако политиците в България не успеят да се разберат и се стигне до нови избори, се усложняват задачите, свързани със стратегическите цели на страната ни- Еврозоната и Шенген, коментира икономистът и финансист Румен Гълъбинов. По думите му, има риск и да не получим в пълен размер средствата по Плана за възстановяване и устойчивост. "Планът за..

публикувано на 09.07.24 в 13:31

Засилен контрол на Инспекциите по труда за недеклариран труд в рискови сектори

Работата без трудов договор е нарушение, за което в Кодекса на труда изрично е регламентирано, че не може да е маловажно . Затова винаги, при установяване на такова нарушение, се налага санкция, която не може да бъде по-малка от 1500 лева и може да достигне до 15 000 лв.   Много е важно всеки работник да разбере, че когато се съгласява да работи без..

публикувано на 08.07.24 в 15:03

Изсветлява ли сивата икономика

Публичните финанси на България губят близо 3 млрд. лева на година, заради невнесени данъци и осигуровки, вследствие на недекларирана заетост. Изводът е на Асоциация на индустриалния капитал в България. Типичните проявления на недекларирана заетост са няколко и те се променят през годините в зависимост от степента на контрол и в зависимост от..

публикувано на 08.07.24 в 14:59