Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Животновъдството- бизнес или начин на живот

4
Според фермера Александър Александров от Балювица има два вида животновъди- истински и родени от ЕС
Снимка: Радио ВИДИН


Александър Александров е от берковското село Балювица. Той е на 43 години, за 8 години извървява тежкия път на начинаещия овцевъд, до днес, когато може да се похвали с производството на мляко и сирене, което предлага свободно на пазара, защото е регистриран по Наредба 26 за директни продажби.

С овцевъдство започва да се занимава преди 8 години, преди това е бил по панаирите, пробвал се е и в търговия, до момента, в който осъзнава, че от това страда семейството му:

"Една кокошка струва 5 лева и си знае леглото всяка вечер. Аз като обикалях с люлките, се отделих от семейството си, от израстването на децата ми. Не успях да възпитам децата си, да ги науча да се трудят..."- връща се в началото Сандо.

СнимкаЗа да е близо до семейството, Александър решава да опита късмета си в животновъдството, като взима пример от свои братовчеди, които са наели част от сградите в стопанския двор в берковското село Балювица, за да отглеждат овце и крави.
Сашо купува 1-2 овце, после 20. При ликвидацията на кооперацията Александър закупува част от сградите, по-късно  закупува и част от земята:

"Купих я за над 10 хиляди лева- все едно, че купих парцел на морето... Вместо да ми кажат: ето ти земята, няма да мърдаш оттам и работи... "

 В момента сашо отглежда 150 овце-аборигенна порода, грижи се за селекцията на стадото, учи се в движение, прилага това, което е видял в Швейцария, вади си поука от всяка една ситуация:   

"Ние, животновъдите, сме два модела - едните са такива като мен, другите ги роди Европейският съюз, те са по-учени, те ходят по инстанциите и използват облагите на субсидиите."

Заради синия език миналата година Сашо е загубил много животни, но не спира да се бори. За да избегне диктата на прекупвачите, решава да си направи мандра, в която да преработва собственото си мляко. Преди три години се свързва с екипа на проекта "За Балкана и хората", чиято основна цел е да подпомага хора, които желаят да поддържат биоразнообразието в региона, като от това правят бизнес.

"Често ме питат какво е общото между птиците и сиренето"- казва Мирослава Дикова от Българското дружество за защита на птиците. Дружеството вече 28 години се занимава с опазване на природата и дивите птици на територията на Западна Стара планина. От 2007 година, в рамките на Българо-швейцарски проект, започва и съвместната им работа с фермери, които отглеждат животни, пазят биоразнообразието в района и са решили да затворят цикъла на производство. Така стигат и до Александър. За да отговори на изискванията обаче, той трябва да се обучи- прави го с професионален мандраджия:

"Сандо е единственият човек, когото познавам, който е извикал стар мандраджия, работил е с него 2 години, за да се научи да прави нещата качествено и е един от малкото, които имат отношение към това, което правят, правят го професионално, навлизат в дълбочина, за да разберат процесите- не просто да бъркат едно сирене. Изниква едни проблем, много сериозен за България- липсата на професионално обучение, на възможност-който иска да се научи да прави професионално сирене, кисело мляко или млечни продукти, да изкара курс за 3 седмици, не да прави магистратура..."
- разказва Мирослава Дикова.

Две години Александър се е обучавал при мандраджияРечено-стрено, Александър си прави мандра и затваря цикъла. Собствената си мандра оборудва с помощ от Швейцарския проект-  прави ремонт, закупува всичко необходимо за един цялостен технологичен процес- пастьоризатор, вана за охлаждане, тава за работа. Спазва добрите хигиенни практики- има си и стая за съхранение на сиренето. Признава си обаче, че най-голямата помощ, която получава, е логистична- за регистрацията му по Наредба 26 за директни продажби. За Сашо изискванията на Наредбата са изпълними, въпреки някои нейни несъвършенства. Той вече има право да продава сирене и овче кисело мляко... и е убеден, че от сборно мляко хубаво сирене не става...

"Само от млякото на здрави животни става хубаво сирене. Млякото трябва да се съхранява добре, хигиената е задължителна, за да може полезните микроорганизми да унищожат "мръсните" бактерии в млякото... Аз купувам готова лиофилизирана закваска, правя си закваска-майка, тя трябва да се сменя всяка седмица"-
професионално обяснява технологията при приготвянето на сирене Александър.

Връща се и към момента, когато е имал намерение да кандидатства по мярка Млад фермер, но се е отказал, заради условията, които според него не са измислени, за да помогнат на младите фермери:

"Всички, които бяха одобрени, сега връщат пари... Парите изглеждат много, но не са- като се разделят по месеци, като се извадят осигуровките- не остават за бизнес... Освен това, когато изтеглиш заем, за да направиш ферма, лихвата е 14 %... В Швейцария заемите са безлихвени..."


Въпреки всички неуредици, Александър гледа смело напред. Не е правил разчети за колко време ще си върне инвестицията. Казва, че първата му грижа е да са нахранени животните, нуждите на семейството оставя на по-заден план. Дои ги на ръка и не се оплаква, заедно с помощника си свършват работата за 40 минути, но мисли да си закупи и доилен агрегат.  Иначе- до селските ливади не може да се дореди, заради големите фирми, които са навлезли, закупил е малко земя, която е отдал под аренда- за да има фураж за животните, защото пасищата и в Балювица са проблем. Проблем е и нещо друго, което е забелязал, докато практикува едно от хобитата си- да ловува- забелязал е, че дивите животни не ядат от засятата царевица. Смята, че това е знак за ГМО култури.

Александър продава сиренето си във фермата и на фермерските пазариМладият животновъд има сигурна клиентела, предлага продукцията си и на софиянци- на фермерския пазар в Борово. Кашкавал не прави, защото това изисква допълнителна дезинфекция на машините. Иска да си купи и десетина крави, не повече, за да може да се грижи за тях, защото, както сам казва: "За мен животновъдството не е бизнес, то е начин на живот“.
Това, което е постигнал за 8 години, не е малко и Сашо се гордее с него. Съветът му към колегите по съдба:

"Животновъдите са смачкани отвсякъде, но е желателно да не се предават!"



СнимкаБезплатно училище за пчелари започна в края на миналата седмица в Берковица. Училището се организира от Федерацията на българските пчелари със съдействие на Лесотехническата професионална гимназия в Берковица. Пчеларският курс ще е с продължителност 150 учебни часа, предвидени са и практически занятия. В края на обучението курсистите ще полагат изпит и ще получат диплома от Федерацията. Тя ще се признава от земеделското министерство и ще им дава възможност да кандидатстват по европроекти.
"Идеята ни е да се популяризира пчеларството, да се запази медоносната пчела и да излязат възможно повече млади кадри, защото пчеларството умира- 80% от пчеларите у нас са на преклонна възраст"- каза пред Петя Генова координаторът на Федерацията на българските пчелари за област Монтана Владимир Каменов.

Специален гост при откриването на пчеларското училище в Берковица бе и председателят на  Федерацията на българските пчелари Николай Куменов. Чуйте повече в звуковия файл.  

Важно е да знаете:
До 20 ноември в областните дирекции на Държавен фонд "Земеделие" ще се приемат заявления за подпомагане по Националната програма за контрол на вредителите по трайните насаждения през зимния период. Основната цел на държавната помощ е да се ограничат максимално загубите на земеделските стопани от разпространението на вредители по трайните овощни насаждения, както и по насажденията с ягоди и малини. По схемата ще се компенсират разходите на стопаните за купуване на продукти за растителна защита и продукти за ускоряване на процесите на гниене на листата. Помощта ще се предоставя на малки и средни предприятия - регистрирани земеделски стопани на овощните култури, ягоди и малини. Срокът за отчитане на извършените дейности във връзка със зимните пръскания е 4 декември, а за сключване на договори и изплащане на средствата по държавната помощ - 18 декември 2015 г.
.................
Kандидатите по Схемата за млади земеделски стопани е необходимо да предоставят в съответната Областна дирекция на Държавен фонд "Земеделие" документи за придобити професионални умения и познания  до 1 декември 2015 г., съобщават от Фонда. Съгласно изискването на чл. 15, ал. 1 на Наредба 3 младите стопани представят документи за завършено средно и/или висше образование в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, както и за икономическо образование със земеделска насоченост. Придобити професионални умения и познания се доказват и с удостоверение за завършен курс от минимум 150 часа или свидетелство за получена степен на професионална квалификация в областта на селското стопанство.  
 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Вижте още

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00

"Музикална зона": Песни с красиви женски имена

В женския месец  слушаме песни с красиви имена на жени. Такива са песните и в днешната „Музикална зона“- песни на различни езици, посветени на различни женски имена. Марина, Наталия, Ирена, Анжела, Моника- имаме ги всичките в нашия екип, остава и да разберем какви са техните носителки. Знаейки името на човек, можем да разберем неговия характер, скрити..

публикувано на 20.03.23 в 09:40

„Музикална зона“: Сръбски песни с женски имена

   Продължаваме тенденцията до края на капризния женски месец всеки понеделник в „Музикална зона“ да слушаме песни с имена на жени. Днес сме на вълна „сръбска песен с име на жена“. Bcяĸa жeнa имa нeпoвтopим xapaĸтep, изгapящa ycмивĸa и yниĸaлeн нaчин нa oбичaнe. Heзaвиcимo как ce ĸaзвa, вaжнo дa е дapявaна c дoбpo oтнoшeниe, зaщoтo тaм, ĸъдeтo жeнитe ca..

публикувано на 13.03.23 в 09:50