Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Съвременни шведски крале от Видинско

Снимка: Светослав Цветанов


Когато кажем "Швеция", сигурно много от вас си правят асоциации със станалите нарицателни шведска маса, шведска тройка, че дори и с шведски автомобили. Каква обаче е асоциацията, която си правят в Швеция като чуят  България - дали не са просяците. Без да се генерализира е много вероятно да е така.

"Шведски крале" е името на български филм от 1968 г., в който главният герой Спас решава да си поживее "като шведските крале" в луксозен хотел на морето, където попада в поредица от смешни и често пъти жалки ситуации. Заглавието на този филм е подходящо и за една съвременна история. Е, в нея няма смешни ситуации, но има от жалките. История, която може да ви развълнува, да ви разгневи, да ви натъжи, но в никакъв случай няма да ви остави безразлични. Та, кои са днешните шведски крале - българи, изкарващи прехраната си с просия в Швеция. Досущ като крале, те седят в очакване поданиците им (в конкретния случай- шведите) да дадат своята лепта за тяхното добруване. И да не си помислите, че кралската корона е лека. В грешка сте, ако е така.

"Цял ден като седиш и ти се схващат краката", обяснява един от главните ни герои, когото условно сме нарекли Спас, за да спестим неудобството на децата му. Той е един от, оказа се, многото българи, избрали доброволно да живеят от милостинята на шведите. Спас "работи" в градче на 40 км от столицата Гьотеборг. Там той е със съпругата си, живеят в каравана в двора на църквата, заедно с техни братовчеди. Отишли първоначално в Швеция, за да берат боровинки, но от тях не изкарвали достатъчно пари и взели пример от румънците, които печелели от просия.

"Много са добри шведите, даже, ако имам възможност, бих се преместил в Швеция с цялото си семейство, без да си идвам в България повече… Ние правим всичко това, просим, защото искаме да си купим къща, тогава пак ще просим, но ще сме по-спокойни", обяснява житейската си философия Спас.

В общи линии този сюжет за нас е ясен, познат, до болка, до там, че дори вече ни е безинтересен. За шведите обаче историята е нова, странна и неразбираема. Това е и причината  представителна група от шведската официална църква да посети нашата страна, с идеята да се срещне със семействата на просяците, за да види как живеят те в родината си и да разбере по какъв начин да им помогнат, така че българските просяци да изкарват прехраната си в България и да не се делят от децата си. В шведската група бе и журналистът Сокол Де Мако - натурализиран швед с косоварски произход.

Екип на Радио ВИДИН придружи шведската група до селото, в което живее Спас, посетихме и седмичен пансион за деца, в който са отглеждани (от държавата) деца на българи, просещи в Швеция. По настояване на нашите шведски гости посетихме и ромската махала на Видин,където срещнахме добрия пример, който донякъде успя да ни отсрами пред чужденците - срещнахме млади хора, които предпочитат да не протягат ръка за прехраната си, а да я изкарат с труд, тук в родината си и при семействата си.

Два дена остана във Видин шведската група, научих две неща на шведски- "Хейдо"(Довиждане) и "Даме пенга" (Дай пари). Странното е, че ги научих не от шведите, а от  децата на българските просяци. Иначе за всички български герои в тази история животът продължава по същия начин, шведите обаче скоро ще дойдат пак тук - не са се отказали, имат идея как да помогнат на шведските крале и искат да я реализират. Дали обаче можеш да помогнеш на някого, който не иска да му помагаш, освен с пари?

Кои са просещите посланици на България в Швеция, какви са техните мечти, кой отглежда децата им, искат ли и трябва ли някой да им помогне - чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Вижте още

В "Музикална зона": Честит рожден ден, Марк Антъни!

Певец, продуцент, текстописец, музикант, актьор и бивш съпруг на една от най-горещите латино диви Дженифър Лопес, Марк Антъни знае как да вдъхне чувство и ритъм на всяко свое изпълнение и да го превърне в актуален хит. Марк Антъни е един от най-продаваните салса изпълнители на всички времена.  По случай рождения ден на певеца ще слушаме някои от..

публикувано на 16.09.24 в 09:00

В "Музикална зона": "..., а някой кара колело"

  Световен ден на велосипеда е. Тъкмо повод да се върнем, поне мислено, към това любимо занимание- карането на колело. А ако колоезденето е ваша страст, може би знаете, че то отлично се съчетава със слушането на музика. Особено на песни, посветени на велосипеда.  Оказа се, че велосипедът- тази страст, удобство, спортно хоби- вдъхновява много групи и..

публикувано на 03.06.24 в 09:00

"Музикална зона" в деня на незрящите: Тъмни очила и песен

“Добротата е език, който глухият може да чуе и слепите могат да видят! ” / Марк Твен / На 13 ноември се отбелязва Международния ден на слепите хора и Световния ден на добротата. Двата дни неслучайно са на една дата, защото отношението към различните изразява съчувствие и човешка доброта. Слепите хора се нуждаят от подкрепата на зрящите, а зрящите добри..

публикувано на 13.11.23 в 09:00

Грети Къшева: Бих посъветвала всички момичета да се усмихват!

Преди месец във Видин се състоя конкурсът "Мис и Мистър Северозапад 2023" . Титлата "Мис Северозапад" спечели 19-годишната Грети Къшева от Бяла Слатина. Тя е първа подгласничка на местния конкурс в родния град и факта, че не го печели, я надъхва да се запише за участие в "Мис Северозапад". Грети признава, че никога не е била фен на конкурсите за..

публикувано на 06.10.23 в 15:00

Видинчани благодариха на шампионката Йоана Георгиева с крупно дарение

Най-добрата българска състезателка по кану-каяк в момента - видинчанката Йоана Георгиева, получи неочаквана награда за своите постижения. Група видинчани събраха и дариха на световната шампионка в знак на признателност 10 000 лева.  2023-а е най-успешната засега година за Йоана Георгиева. Тя спечели два медала - златен и сребърен, от Световното..

публикувано на 28.09.23 в 11:37

В „Музикална зона" слушаме Джордж Бейкър Селекшън

    Нещо много приятно ще ни се случи на 11 септември преди обед! На прозореца ни почуква един бял гълъб. И тази птица, символ на чистотата  на човешката душа, ни припомня една популярна песен от 70-те години на миналия век.   "Una paloma blanca" и групата "George Baker Selection"  ще ни донесат  много настроение в септемврийския предиобед...

публикувано на 11.09.23 в 09:00

В Международния ден на театъра слушаме Тодор Колев в "Музикална зона"

Ако не ти е писано да си актьор или музикант, не ти остава друго, освен да се радваш на дарените с тези таланти. Един от хората, който ги притежаваше и който не спира да ни възхищава, е човекът с "опасния чар"- Тодор Колев. И в театъра, и в киното, и от телевизионния екран, и с неговите песни, в които се казва всичко за нас и за живота ни. Той..

публикувано на 27.03.23 в 09:00